Kultura | rozrywka | edukacja

Zimowa akademia artystyczna

Ferie 2019 z JDK

W bieżącym roku termin ferii na Podkarpaciu został wyznaczony na 12 – 22 lutego, zatem połowa zimowej kanikuły już minęła. Z imprez dla dzieci i młodzieży zaplanowanych na ten czas w Jasielskim Domu Kultury, do historii przeszły warsztaty wokalne i teatralne, zajęcia plastyczne oraz bajka i zabawa karnawałowa.

Wszystkie propozycje JDK na ferie 2019 spotkały się z wielkim zainteresowaniem młodych ludzi.

Zabawa w karnawałowym klimacie

Pełne pozytywnych emocji popołudnie i wieczór spędziły dzieci, zabrane przez opiekunów – we wtorek, 13 lutego br. – do Jasielskiego Domu Kultury, na przygotowane specjalnie dla nich feryjne imprezy.

Najpierw, o godz. 16. warszawski Teatr Bajlandia wystawił, dydaktyczny spektakl „Przygody Kubusia i Ancymona”. Młodziutka widownia żywo reagowała na wszystko, co działo się na scenie: podpowiadała bohaterom jak mają się zachować, śmiała się z humorystycznych scenek i na cały głos ostrzegała przed zbliżającym się niebezpieczeństwem.

Niedługo po spektaklu ta sama ekipa poprowadziła zabawę karnawałową dla maluchów. Hol JDK zaroił się od małych dam i kawalerów w najróżniejszych przebraniach balowych i codziennych ciuszkach. Przy piosenkach znanych jeszcze babciom i dziadkom, a nawet pradziadkom balowiczów, takich jak: „Jedzie pociąg z daleka”, „Kółko graniaste”, „Stary niedźwiedź mocno śpi” i „Ojciec Wirgiliusz” wspaniale – ku uciesze opiekunów – bawiły się i 2-latki, i 12-latki.

Mali uczestnicy karnawałowego balu na powitanie byli częstowani słodyczami i soczkami, zaś na zakończenie mogli próbować łapać mydlane bańki, których roje wydmuchiwał specjalny automat.

Warsztaty wokalne

32 osoby (dzieci i młodzież) wzięły udział w warsztatach wokalnych, które odbyły się w JDK 13 i 14 lutego br. Zorganizowała je i poprowadziła Ewa Grzebień, instruktorka muzyki w JDK.

Zajęcia odbywały się w dwóch 16-osobowych grupach wiekowych: dzieci od 7 do 10 lat i młodzieży 11 – 15-letniej. Wśród uczestników przeważali młodzi jaślanie, ale byli też mieszkańcy pobliskich miejscowości, a nawet Zamościa. Z obu grup zaledwie kilku osobom nieobce były występy sceniczne; zdecydowana większość nie uczęszczała dotychczas na zajęcia wokalne. Warsztaty były dla nich okazją, by na feriach spróbować swoich sił w tej dziedzinie.

Uczestnicy warsztatów poznali m.in.: podstawy emisji głosu oraz elementarne dla wokalisty ćwiczenia oddechowe, dykcyjne i rozluźniające ciało. Instruktorka zwróciła też uwagę na dynamikę i tempo utworów, uczyła śpiewu wielogłosowego, przybliżyła kanon i naukę piosenki. Ponadto, każdego kto chciał przesłuchała indywidualnie, zwracając uwagę co i w jaki sposób powinien poprawić.

Aktorem być…

Kolejne warsztaty – teatralne odbyły się 15 lutego (piątek) pod hasłem „Ciało, ruch, słowo”. Grupowe zajęcia poprowadził Wojciech Dawid Terechowicz, aktor, śpiewak i reżyser z Krakowa. Z możliwości popracowania nad swoimi zdolnościami pod kierunkiem pedagoga doświadczonego w prowadzeniu różnych grup aktorskich, skorzystało 17 uczniów i 2 studentów w wieku od 15 do 20 lat.

Artysta poprowadził z jasielską młodzieżą zajęcia teatralno-ruchowe z elementami improwizacji scenicznej, uaktywniające ciało i uruchamiające wyobraźnię. Zwracał uwagę uczestników warsztatów na konieczność wykorzystania wszystkich możliwości, jakimi dysponuje aktor – ciała, ruchu i słowa – i połączenia ich w taki sposób, by stać się dla odbiorcy wiarygodnym. Mimika, gest, intonacja wypowiedzi powinny być tak mocno zintegrowane, by stanowiły nierozłączną, przekonującą i sugestywną całość. Aktor musi umieć wszystkie dostępne mu środki wyrazu tak zgrać, by ze sceny nie epatować swoją prywatnością, tylko doskonale oddać postać, w którą się wciela. Ma zagrać tak, by widz zobaczył w nim króla, ale też prosiaka, słonia albo kurę, jeżeli wymaga tego rola.

Ćwiczenia, które podczas warsztatów w JDK zaproponował młodym adeptom sztuki aktorskiej Wojciech Dawid Terechowicz wymagały od nich sięgnięcia do głębin niestandardowej wyobraźni.

Malowany świat

„Mural na moim osiedlu” to tytuł zajęć plastycznych, które odbyły się w JDK 14 lutego br. (czwartek).

Spędzenie części swojego wolnego czasu na malowaniu obrazków w JDK, pod kierunkiem plastyczek Anny Brożyny i Ewy Kusiak, wybrało ponad 30 uczniów w wieku od kilku do kilkunastu lat, spędzających ferie zimowe w Jaśle. Wszyscy świetnie się bawili, tworząc na papierze kolorowy świat. Można było malować indywidualnie lub w grupach, z rozmachem, na dużych formatach papieru, albo ograniczyć się do małej kartki – jak kto chciał.

Przez półtorej godziny powstały większe i mniejsze dzieła pokazujące krajobrazy, architekturę, zwierzęta i ludzi, a także kolorowe abstrakcje. Barw nabrały też dwa tekturowe domki, do których malowania z ochotą zabrały się dziewczynki.

***
W rozpoczynającym się tygodniu w JDK odbędą się adresowane do dzieci i młodzieży: warsztaty breakdance i popping, zajęcia plastyczne pod hasłem „Ulepione w glinie” oraz warsztaty bigbandowe.

(JDK)

SŁOWA KLUCZOWE