InformacjeNa drogach

Mosty w Pielgrzymce będą przebudowywane

Od poniedziałku (15.04) kierowcy korzystający z drogi wojewódzkiej nr 993 relacji Nowy Żmigród-Gorlice będą musieli liczyć się z utrudnieniami w ruchu. W miejscowości Pielgrzymka rozpoczyna się kompleksowa modernizacja dwóch istniejących obiektów mostowych, która potrwa do końca października br. Inwestor zapowiada, że w związku z realizowanymi pracami będzie obowiązywała zmiana organizacji ruchu polegająca na całkowitym zamknięciu drogi w obrębie budowy.

W ramach rozbudowy drogi wojewódzkiej nr 993 relacji Nowy Żmigród-Gorlice zmodernizowane zostaną dwa obiekty mostowe położone w Pielgrzymce (gmina Osiek Jasielski). Chodzi o przekroczenia przez potok „Kłopotnica” oraz potok bez nazwy w pobliżu miejscowej szkoły podstawowej. Jak poinformowała nas specjalista ds. informacji publicznej w Podkarpackim Zarządzie Dróg Wojewódzkich z siedzibą w Rzeszowie Ewa Sudoł-Sikora, realizacja przedmiotowej inwestycji jest konieczna z uwagi na ich zły stan techniczny.

Mosty powstały w latach 50. i 60. ubiegłego stulecia. W miejscu wysłużonych przepraw powstaną nowe, bezpieczne, kompleksowo wyposażone obiekty. Siedmiometrowe jezdnie, obustronne szerokie chodniki i elementy bezpieczeństwa ruchu (bariery i balustrady) zwiększą komfort podróżowania. Nowe mosty będą posiadały najwyższą klasę A, co oznacza, że ograniczona dziś do 20 ton nośność zostanie podniesiona do 50. – przekazuje Ewa Sudoł-Sikora.

Roboty budowlane potrwają około siedem miesięcy. Przedsięwzięcie, oprócz całkowitej rozbiórki istniejących i budowy nowych mostów, obejmuje również: umocnienie koryta i brzegów potoków, wykonanie przebudowy odcinka drogi dojazdowej, przebudowę zatoki autobusowej z peronem i wiatą przystankową w pobliżu szkoły, wykonanie na obiektach obustronnych chodników dla pieszych, wyposażenie obiektów w urządzenia bezpieczeństwa ruchu (balustrady, bariery energochłonne), montaż nowego oznakowania pionowego, przebudowę niezbędnej infrastruktury technologicznej.

Od jutra do 23 kwietnia drogowcy będą prowadzili prace przygotowawcze i ziemne. Wówczas na obydwu mostach będzie obowiązywał ruch wahadłowy sterowany ręcznie.

Od 23 kwietnia roboty będą prowadzone przy całkowitym zamknięciu odcinka drogi wojewódzkiej w obrębie budowy. Ruch zostanie skierowany na drogi objazdowe. Dla pieszych powstaną kładki. Podkarpacki Zarząd Dróg Wojewódzkich przeprasza za utrudnienia i apeluje do kierowców o bezpieczną jazdę zgodnie z tymczasowym oznakowaniem. – informuje Ewa Sudoł-Sikora.

Omijać to miejsce będzie można korzystając z sieci lokalnych dróg powiatowych i gminnych (schemat 1 i 2).

Kontrakt na zlecenie inwestora realizować będzie Przedsiębiorstwo Robót Drogowo-Mostowych „Godrom” sp. z o.o. z siedzibą w Gorlicach. Do prowadzonego postępowania przetargowego złożono aż jedenaście ofert. Rozpiętość cenowa pomiędzy wynosiła między 5,9, a 9,9 miliona złotych brutto.

Prace mają się zakończyć do końca października br.

(dapa)
d.palar@terazjaslo.pl

SŁOWA KLUCZOWE