Informacje

Remont oddziału chirurgii w szpitalu będzie kontynuowany

Kwotę pół miliona złotych przeznaczy w tym roku samorząd powiatu na kontynuację robót budowlanych przy modernizacji oddziału chirurgii jasielskiego szpitala. Kolejny etap prac ma być realizowany na przełomie tego i przyszłego roku. W ten sposób inwestor chce zaoszczędzić na kosztach, które wstępnie wyceniane są na poziomie trzech milionów złotych – W okresie zimowym firmy budowlane naprawdę szukają takich zamówień, które są możliwe do wykonania w środku, a w szpitalu jest to możliwe. – wyjaśniał podczas sesji starosta jasielski Adam Pawluś.

Podczas wczorajszej sesji radni powiatu jasielskiego podjęli uchwałę w sprawie zmiany uchwały budżetowej na 2019 rok. Wśród przedstawionych lokalnym samorządowcom propozycji znalazła się dotacja dla Szpitala Specjalistycznego w Jaśle z przeznaczeniem na kontynuację prac przy przebudowie Oddziału Chirurgii Ogólnej i Onkologicznej Szpitala Specjalistycznego. Szacunkowa wartość zadania w oparciu o gotowy kosztorys inwestorski wynosi trzy miliony złotych.

Realizacja inwestycji została rozłożona w czasie i miałaby zostać przeprowadzona na przełomie tego i przyszłego roku. Zarząd Powiatu zobowiązał dyrekcję szpitala do opracowania harmonogramu prac tak, aby wyłoniony w trybie postępowania przetargowego wykonawca mógł się podjąć robót w okresie zimowym.

Chcemy wykorzystać sytuację okresu zimowego, gdzie łatwiej jest znaleźć wykonawców. Mamy zadanie, które daje się wykonać w okresie zimowym, a nie wszystkie inwestycje budowlane da się wykonać w okresie zimowym. Można również robić w innym czasie, ale właśnie chcemy robić to w okresie zimowym dlatego, żeby uzyskać lepszą cenę. Tutaj nie ma niewłaściwego procesu realizacji inwestycji. Wręcz przeciwnie. Uważam, że jest to wymuszone procesem działalności szpitala, zwłaszcza oddziału chirurgii. Na pewno to w dużym stopniu zakłóca ten proces leczenia, ale cały czas pacjenci są przyjmowani i cały czas wykonywane są zabiegi. Te straty dla szpitala nie są tak ogromne jakie by były przy takiej propozycji, że zamykamy oddział i przeprowadzamy inwestycję na zamkniętym oddziale. To również są uciążliwości dla innych oddziałów, bo pod spodem jest ginekologia. Trzeba przebić piony, trzeba również tam wykonać szereg prac, które zakłócają normalny proces leczenia pacjentów. – wyjaśnia starosta powiatu Adam Pawluś.

W tym roku miałby zostać wykonany zakres prac na łączną kwotę pół miliona złotych. Tyle wynosi dotacja ustalona przez samorząd powiatu. Ostateczna wartość inwestycji będzie znana dopiero po otwarciu ofert.

Chirurgia to jest oddział, który rocznie przyjmuje około 3,2 tysiąca pacjentów, na którym operuje się około 1,5 tysiąca pacjentów. To jest podstawowy oddział w szpitalu, oddział zabiegowy, nieremontowany praktycznie od pięćdziesięciu lat. Były oczywiście poprawki budowlane, remontowane były łazienki, wielokrotnie był odmalowywany, zmieniane były wykładziny. Ale takiego profesjonalnego remontu nie zrobiono odkąd szpital był wybudowany. – powiedział pełniący obowiązki dyrektora szpitala lek. med. Michał Burbelka.

W maju zakończy się modernizacja części żeńskiej oddziału.

Chcielibyśmy przygotować w podobnym trybie przetarg na drugą część. – podkreśla starosta Adam Pawluś. – W zimie ciężko jest o prace budowlane ze względu na warunki atmosferyczne. My mamy zakres rzeczowy, który da się realizować w warunkach zimowych.

Podobny pogląd wyraził dyrektor szpitala. – Rynek budowlany jest w tej chwili bardzo skomplikowany. Kosztorys inwestorski na remont męskiej części oddziału chirurgii wynosi około trzech milionów złotych. Natomiast tak naprawdę to dopiero przetarg pokaże jakie są realne koszty. Pan starosta słusznie tu wspomniał, że czas jest też ważny kiedy można by robić ten remont. Przykładem był etap, który w tej chwili wykonujemy. Oferty spadły z trzech do dwóch milionów. – powiedział Michał Burbelka.

Radni jednomyślnie wyrazili zgodę na przyznanie szpitalowi dofinansowania.

(dapa)
d.palar@terazjaslo.pl

SŁOWA KLUCZOWE