Sport | rekreacja | turystyka

Morskie Oko i Czarny Staw – urokliwe perły Tatr

KK-T JDK PTTK i zapraszają na wycieczkę

W sobotę, 25 maja br., jasielski Oddział Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego oraz Klub Kulturalno-Turystyczny JDK zapraszają miłośników zwiedzania ziemi ojczystej na wycieczkę autokarową w Tatry. Wyjazd z Jasła, sprzed budynku Jasielskiego Domu Kultury o godz. 7.00, powrót około godziny 21.

Wycieczkę pod hasłem „Morskie Oko i Czarny Staw – urokliwe zakątki Tatr” poprowadzi znany w środowisku przewodnik PTTK Tadeusz Wójcik. Siedmiogodzinna wędrówka będzie wiodła uroczymi ścieżkami z Palenicy Białczańskiej przez Starą Roztokę do Morskiego Oka i Czarnego Stawu.

Palenica Białczańska, polana położona w Dolinie Białki na wysokości ok. 990 m n.p.m., jest końcowym punktem zmotoryzowanego ruchu, zmierzającego Drogą Oswalda Balzera w kierunku Morskiego Oka. Szlak wiodący stąd do Morskiego Oka (8 km ,czas 2 godz. 30 min) lekko wznosi się w górę, a jego pokonanie jest dość łatwe. Po około godzinie marszu mija się Wodogrzmoty Mickiewicza, które słychać z daleka ze względu na huk wody spadającej na głazy w dole wodospadu.

Morskie Oko to turystyczny symbol polskich Tatr. Jest największym i uznawanym za najpiękniejsze jeziorem w Tatrach. Jego długość wynosi 862 m, szerokość 568 m, a głębokość 51,4m. Leży w górnej części Doliny Rybiego Potoku na wysokości 1 395 m n.p.m., u stóp najwyższych tatrzańskich szczytów, które wznoszą się ponad 1000-metrowymi ścianami ponad jego taflę. Jezioro o brzegach porośniętych gęstą kosodrzewiną i limbami, ma owalny kształt, w kilku miejscach zaburzony przez osypujący się ze żlebów materiał skalny. Jest jednym z nielicznych naturalnie zarybionych jezior na w Tatrach. Znajduje się w nim stanowisko pstrągów i lipieni.

Czarny Staw pod Rysami (zwany również Czarnym Stawem nad Morskim Okiem) położony jest na wysokości 1583m n.p.m. w kotle polodowcowym, u stóp Kazalnicy. Jego powierzchnia wynosi ponad 20 ha, a największa głębokość dochodzi do 76 m. Jest drugim co do głębokości jeziorem w Tatrach i czwartym w Polsce. Nazwa Czarny Staw pochodzi od ciemnego zabarwienia tafli wody, spowodowanego cieniem rzucanym przez okalające jezioro skalne ściany.

Koszt uczestnictwa w wycieczce wynosi 100 zł, członkowie PTTK i młodzież do lat 16 – 95 zł. Uwzględnia się 10 proc. zniżki dla Zasłużonych Honorowych Dawców Krwi oraz dla posiadaczy Karty Dużej Rodziny. Cena wycieczki obejmuje: przejazd autokarem, ubezpieczenie NNW, usługę pilota, usługę przewodnika Tatrzańskiego Parku Narodowego oraz parkingi; nie obejmuje natomiast kosztów biletów do TPN. Bilet wstępu do TPN jest dodatkowo płatny: 5zł – normalny, 2,50 zł – ulgowy.

Uwaga obowiązuje ubiór turystyczny odpowiedni na zmienne warunki atmosferyczne.

Dzieci i młodzież do lat 18 mogą uczestniczyć w wycieczce tylko pod opieką osoby dorosłej.

Zgłoszenia na wycieczkę wraz z wpłatą prosimy kierować do PTTK w Jaśle, ul. Floriańska 15 (poniedziałek – piątek w godz. 9.00 do 17.00). Informacji w JDK udziela Elżbieta Ruszała, telefon: 514-284-625.

Organizator zastrzega sobie prawa zmiany trasy wycieczki oraz odwołania wyjazdu z powodu niewystarczającej liczby uczestników.

(JDK)

SŁOWA KLUCZOWE