Kultura | rozrywka | edukacja

Spotkanie autorskie z Małgorzatą Wardą

Z wykształcenia jest rzeźbiarką, ale pisze książki o sprawach ważnych i poważnych, pokazując ciemną stronę życia, a nie wyidealizowaną rzeczywistość i błahe problemy. O swojej twórczości Małgorzata Warda opowiadała uczestnikom spotkania 9 maja w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Jaśle.

Wydała 14 powieści, wśród których znajdują się takie tytuły jak: Dziewczyna z gór, Ta, którą znam, Najpiękniejsza na niebie, Dziewczynka, która widziała zbyt wiele, Nikt nie widział, nikt nie słyszał…,5 sekund do IO.

Do napisania każdej powieści starannie się przygotowuje, prowadząc rozmowy ze specjalistami z danej dziedziny. Podczas pisania powieści Dziewczyna z gór, dotyczącej porwania nastolatki, sprawdziła jak przeprowadzane jest śledztwo w przypadku osób zaginionych, od psychologa dowiedziała się, co przeżywa osoba uprowadzona i przetrzymywana, a ponieważ akcję powieści umieściła w bieszczadzkiej głuszy wybrała się w Bieszczady, żeby sprawdzić jak wyglądają realia życia w tym miejscu. Nie opracowuje szczegółowych planów swoich powieści. Najważniejszy jest pomysł, a akcja rozwija się w trakcie pisania. Pisząc, żyje w świecie swoich bohaterów i stara się jak niedoskonałej oddać ich przeżycia.

Za powieść dla młodzieży 5 sekund do IO otrzymała nagrodę IBBY 2015 dla najlepszej książki młodzieżowej. Ale nie był to łatwy sukces. Żaden z wydawców do których się zwróciła nie chciał wydać powieści, tłumacząc się tym, że książka jest zbyt brutalna, zawiera wulgaryzmy, a za złe czyny bohater nie otrzymuje kary w odpowiednim momencie tzn. pod koniec rozdziału! Pisarka chciała pokazać prawdziwy obraz młodzieży, a zasady które przyjmują wydawcy są odległe od rzeczywistości.

Młodym twórcom poleca kursy kreatywnego pisania i książkę Stephena Kinga Jak pisać. Pamiętnik rzemieślnika. Jej ulubioną powieścią jest Tajemna historia Donny Tartt, lubi też horrory Stevena Kinga. Obecnie pracuje nad drugą częścią Dziewczyny z gór.

Spotkanie odbyło się w ramach Dyskusyjnych Klubów Książki.

Dyskusyjny Klub Książki „Zaczytani” Miejskiej Biblioteki Publicznej w Jaśle uczestniczy w projekcie Dyskusyjnych Klubów Książki WiMBP w Rzeszowie pod hasłem „Podkarpackie rozmowy o książkach”. Projekt przygotowany jest przez Instytut Książki i WiMBP w Rzeszowie.

(MBP w Jaśle)

SŁOWA KLUCZOWE

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.