Informacje

Volkswagen Caddy w policyjnej służbie patrolowo-interwencyjnej

Jasielscy policjanci dysponują od niedawna nowoczesnym radiowozem typu kombi-van, który wykorzystują do patrolowania ulic miejskich i realizacji interwencji zlecanych im przez oficera dyżurnego. To jeden z dwóch tego typu pojazdów jakie trafiły do podkarpackiego garnizonu z przydziału centralnego. Mundurowi, którzy pełnią zmotoryzowaną służbę, zachwalają jego walory użytkowe. Uprzywilejowany Volkswagen Caddy został przystosowany zgodnie z sugestiami jakie napływały od policjantów z całego kraju.

W połowie kwietnia do jasielskiej jednostki Policji trafił z przydziału centralnego fabrycznie nowy radiowóz patrolowo-interwencyjny. To najnowszej marki Volkswagen Caddy w wersji kombi-van wyposażony w przedział dla osób zatrzymanych oraz wygodną przestrzeń umożliwiającą sporządzanie dokumentacji służbowej, jak również przechowywanie niezbędnego wyposażenia.

Do tej pory funkcjonariusze przejechali nim ponad trzy tysiące kilometrów. Przede wszystkim służy im do patrolowania miejskich ulic i osiedli. Policjanci przemieszczają się nim także na interwencje zlecone przez oficera dyżurnego. Po kilkutygodniowej eksploatacji zachwalają walory użytkowe pojazdu, który jest nowinką technologiczną w porównaniu z dotychczas użytkowanym taborem.

W ostatnim czasie tabor jasielskiej Komendy Policji wzmocnił się o nowy nabytek. Jest to samochód marki Volkswagen Caddy. Samochód trafił do naszej Komendy 15 kwietnia tego roku. Został zakupiony centralnie przez Komendę Główną Policji. Ciekawostką jest to, że na Podkarpacie trafiły dwa takie pojazdy. Jeden jest w Jaśle, drugi w Ropczycach. Ten akurat przeznaczony jest do Wydziału Prewencji, a dokładnie Referatu Patrolowo-Interwencyjnego. Będzie służył na co dzień policjantom podczas patrolowania miasta. Już sami policjanci mogą więcej powiedzieć jak jeździ się tym samochodem i jak sprawuje się w ruchu miejskim z tą automatyczną skrzynią biegów. Jest to jedyny pojazd z automatyczną skrzynią biegów wśród wszystkich samochodów w naszej Komendzie. – informuje podkomisarz Piotr Wojtunik, oficer prasowy Komendanta Powiatowego Policji w Jaśle.

Bez wątpienia na skrócenie czasu dojazdu do miejsca zdarzenia mają wpływ ergonomiczny silnik benzynowy o wysokiej mocy oraz zastosowanie nowoczesnego systemu ostrzegawczego, na który składa się belka świetlna i dwa dodatkowe „koguty” na dachu oraz diody pulsacyjne umieszczone na przodzie i po bokach pojazdu, wysyłające kolor niebieski i czerwony. Policjanci mają możliwość ustawienia mocy świetlnej oraz głośności sygnału dźwiękowego w zależności od pory dnia.

Z pewnością ten pojazd, który teraz mamy, bardzo dobrze sprawuje się w ruchu miejskim. Nie jest za duży, nie jest też za szeroki, bardzo dobrze jeździ się nim po bardzo ciasnych uliczkach osiedlowych. Myślę, że jest to trafiony zakup. – podkreśla.

Wszystkie piony jasielskiej Komendy oraz jej jednostki organizacyjne w terenie mają do dyspozycji w sumie kilkanaście pojazdów uprzywilejowanych różnych marek. Policjanci wykorzystują głównie modele: Kia Ceed, Opel Astra i Fiat Ducato, ale są też pojedyncze sztuki takich aut jak Skoda Yeti (Posterunek w Kołaczycach), Opel Insignia czy Renault Master (Wydział Ruchu Drogowego).

Volkswagenami (Transporterami, Vento i Passatami) miejscowi mundurowi jeździli w latach 90-tych ubiegłego stulecia oraz na początku bieżącego wieku.

Do naszej Komendy przydałby się jeszcze samochód o większych gabarytach, który mógłby pomieścić więcej policjantów. Przydałby się nam na różnego rodzaju wyjazdy, na przykład zabezpieczające przejazdy kibiców bądź ewentualnie na zabezpieczenie meczy. Trzeba szczerze powiedzieć, że tabor policyjny jest dość mocno wyeksploatowany. Te nasze pojazdy cały czas jeżdżą po ulicach Jasła, jak też po terenie całego powiatu. Natomiast im młodszy samochód i nowsze technologie tym lepiej się sprawuje. Wpływa to też na jakość pełnionej służby i mobilność. To ważne, żeby dotrzeć na miejsce interwencji w jak najszybszym czasie. – powiedział podkomisarz Piotr Wojtunik.

Niedawno Rada Miejska przyznała dofinansowanie dla Komendy Powiatowej Policji na zakup kolejnego nowego radiowozu. Rzecznik prasowy nie precyzuje jednak dokładnej daty finalizacji zadania inwestycyjnego.

Na tą chwilę trudno mi odpowiedzieć na to pytanie. Musimy jeszcze poczekać na pewne uzgodnienia. Być może, że jeszcze w tym roku jakiś nowy pojazd trafi do naszej Komendy, ale nie chciałbym wyprzedzać informacji. – dopowiada.

Na pewno byłby to miły akcent obchodzonego w lipcu jubileuszu stulecia powołania Policji Państwowej w Polsce.

Damian Palar
d.palar@terazjaslo.pl

SŁOWA KLUCZOWE