Na drogach

W Jaśle powstaną aktywne przejścia dla pieszych

Miasto otrzymało 100 tys. zł na wykonanie czterech aktywnych przejść dla pieszych. Wniosek Miasta Jasła „Bezpieczny pieszy w mieście Jaśle”, został wybrany do dofinansowania spośród 319 wniosków z całej Polski. Całość zadania, które planowane jest do realizacji w okresie wakacyjnym, wyniesie ponad 181 tys. zł.

W ramach projektu oznaczone zostaną cztery aktywne przejścia dla pieszych w newralgicznych częściach miasta, przy dużych „potokach” ludzi w pobliżu szkół i kościoła. Dodatkowo zaplanowano również cykl szkoleń dotyczących bezpieczeństwa w ruchu drogowym adresowanych do dzieci, młodzieży i seniorów. Kampanię profilaktyczną przeprowadzi Straż Miejska w Jaśle.

Aktywne przejście dla pieszych to system poprawiający bezpieczeństwo zarówno pieszych jak i kierowców. Tego rodzaju przejście nie działa w sposób ciągły, a jedynie aktywuje się w momencie gdy jest to potrzebne. Pomocne są zwłaszcza po zmierzchu, gdy piesi są najmniej widoczni. Zestaw migających świateł, w tym „kocich oczek” zamontowanych w jezdni, jest aktywowany, gdy pieszy znajduje się w jego pobliżu.

Aktywne przejścia zamontowane zostaną po dwa na dwóch ulicach: Szkolnej i 3-go Maja. Na ul. Szkolnej w pobliżu wjazdu do ZSM nr 3 i sklepu Biedronka (lokalizacja nr 1) oraz w pobliżu niepublicznego przedszkola i pasażu prowadzącego do MOSiR-u (lokalizacja nr 2). Z kolei na ul. 3-go Maja przejścia te będą koło kościoła oo. Franciszkanów (lokalizacja nr 3) i pomiędzy ul. W. Pola, a sklepem Biedronka (lokalizacja nr 4).

Takie inicjatywy integrują mieszkańców i wpływają na zwiększenie poziomu bezpieczeństwa, a to jest jednym z priorytetów Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji. Serdecznie gratuluję autorom projektu i życzę powodzenia w jego realizacji – napisał w liście gratulacyjnym skierowanym do burmistrza Jasła, Jarosław Zieliński, sekretarz stanu w MSWiA.

Dofinansowanie przyznane w ramach „Programu ograniczania przestępczości i aspołecznych zachowań Razem bezpieczniej im. Władysława Stasiaka na lata 2018-2020”, otrzymały 104 projekty, o wartości prawie 6 mln zł.

(UMJ)

SŁOWA KLUCZOWE

OPINIE: “W Jaśle powstaną aktywne przejścia dla pieszych”

  1. Może by tak zaostrzyć sprawdzanie przejscia na grota roweckiego, dzieci idące tam rano do szkoły przejść nie moga… nawet się nikt zatrzymac nie chce. Porażka