Kultura | rozrywka | edukacja

Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 6 mistrzami

Uczniowie klasy 2b Szkoły Podstawowej nr 6 w Zespole Szkół Miejskich nr 1 w Jaśle zostali zwycięzcami II edycji Ogólnopolskiego programu edukacyjnego „Dobrze jemy ze szkołą na widelcu”, w którym brało udział 1500 szkół z całej Polski. Wygraną odebrali 4 czerwca w swojej szkole.

Nagrodą dla uczniów biorących udział w programie był wspaniały pokaz kulinarny oraz warsztaty kulinarne prowadzone przez Fundację „Szkoła na Widelcu”, a także przez Grzegorza Łapanowskiego – znanego kucharza, założyciela Fundacji, jurora oraz prowadzącego polską edycję „Top Chef”, który na co dzień zajmuje się promocją dobrej żywności oraz idei zdrowego, dobrego, naturalnego, świeżego i sezonowego żywienia.

Dodatkowo klasa 2b otrzymała sprzęt kulinarny do prowadzenia warsztatów o wartości 6000 zł, fartuchy dla uczniów i mrożonki do gotowania, lunchboxy, skrzynki z ziołami, zestawy orzechów i bakalii, plakaty edukacyjne. Nagrodę – warsztaty kulinarne dla nauczyciela w Warszawie „Edukator kulinarny” otrzymała również koordynatorka programu, a także wychowawczyni klasy 2b Małgorzata Mroczka.

Uczniowie klas 1a, 2a i 2b przez cały rok regularnie i aktywnie uczestniczyli w proponowanych przez Fundację zajęciach edukacyjno-kulinarnych, które realizowali pod czujnym okiem swoich wychowawców, przy dużym wsparciu i zaangażowaniu rodziców oraz zapraszanych specjalistów zdrowego żywienia. Z realizacji kulinarnych zadań na mapie dobrych praktyk Fundacji umieszczane były obszerne relacje fotograficzne i filmowe.

Fundacja Szkoła na Widelcu działa od ponad 5 lat na rzecz poprawy jakości żywienia dzieci w szkołach i przedszkolach. Uczy, czym jest dobre jedzenie, skąd się bierze i dlaczego jest takie ważne. Fundacja tworzy i realizuje innowacyjne programy edukacyjno-kulinarne, bazujące na połączeniu zajęć teoretycznych i praktycznych. Podczas warsztatów kulinarnych pokazują, jak gotować nie tylko zdrowo, ale również smacznie.

Realizacja programu w SP nr 6 zaowocowała zdobyciem wielu umiejętności kulinarnych, poszerzyła wiedzę, świadomość dotyczącą prawidłowego i mądrego bilansowania posiłków a przede wszystkim pozwoliła zaszczepić w dzieciach miłość do dobrego jedzenia. Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 6 w ZSM nr 1 w Jaśle gorąco zachęcają pozostałe jasielskie szkoły do wzięcia udziału w III edycji programu „Dobrze jemy ze szkołą na widelcu”, do której rekrutacja już się rozpoczęła.

(ZSM nr 1 w Jaśle)

SŁOWA KLUCZOWE