Sport | rekreacja | turystyka

Wyprawa na Trzy Korony (zapowiedź)

Jasielski Oddział Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego wspólnie z Klubem Kulturalno-Turystycznym Jasielskiego Domu Kultury zapraszają – w sobotę 17 sierpnia br. – na wycieczkę w Pieniny pod przewodnictwem Tadeusza Wójcika.

Celem wyprawy jest wspięcie się na Trzy Korony w Pienińskim Parku Narodowym, najbardziej spektakularny szczyt w Pieninach i równocześnie jeden z symboli regionu. Charakterystyczną skalną koronę tworzy pięć turni szczytowych. Najwyższy z nich to Okrąglica, licząca 983 m z platformą widokową, z której rozciąga się przepiękny widok na dolinę Dunajca, Beskid Sądecki, Gorce i Tatry.

Na szczyt Okrąglicy uczestnicy wycieczki wejdą ze Sromowiec Niżnych urozmaiconą widokowo trasą, dnem Wąwozu Sopczańskiego, którego białe skały wyraźnie kontrastują z zielonym lasem, a zejdą przez Polanę Kosarzyska (820 – 880 m n.p.m.). Nazwa tej malowniczej polany pochodzi od bałkańskiego słowa koszar, oznaczającego ogrodzenie plecione z gałęzi i nawiązuje do prowadzonego tu dawniej wypasu owiec. Występuje tu bujna roślinność, na której w lecie żerują liczne owady miedzy innymi trzmiele i motyle.

Atrakcyjna trasa wędrówki określona jest jako średnio trudna, a czas przejścia wynosi około 5 godzin.

Termin wycieczki: 17 sierpnia 2019 (sobota). Wyjazd z Jasła, sprzed budynku JDK o godz. 7.00; powrót w to samo miejsce ok. godz. 21.00. Koszt uczestnictwa w wycieczce: 100 zł; członkowie PTTK i młodzież do lat 16 – o 5 zł taniej: 95 zł. Uwzględnia się 10-procentowe zniżki dla Zasłużonych Honorowych Dawców Krwi oraz posiadaczy Karty Dużej Rodziny. W programie jest ognisko z pieczeniem kiełbasek na trasie (prowiant własny). Uwaga! Obowiązuje ubiór turystyczny odpowiedni na zmienne warunki atmosferyczne. Dzieci i młodzież do lat 18 mogą uczestniczyć w wycieczce tylko pod opieką osoby dorosłej.

Zgłoszenia na wycieczkę wraz z wpłatą przyjmowane są w PTTK w Jaśle ul. Floriańska 15 (od poniedziałku do piątku w godz. 9.00 – 17.00). Informacji w JDK udziela Elżbieta Ruszała telefon: 514 284 625.

Organizator zastrzega sobie prawo zmiany trasy wycieczki oraz odwołania wyjazdu z powodu niewystarczającej liczby uczestników.

(JDK)

SŁOWA KLUCZOWE