Informacje

Jasielskie obchody 99. rocznicy „Cudu nad Wisłą”

Dzisiaj, 15 sierpnia w dniu oficjalnego Święta Wojska Polskiego spotykamy się, by przypomnieć, ale i podkreślić heroiczną postawę ochotników, którzy na przestrzeni wieków nie wahali się złożyć ofiary z własnego życia czy to w obronie Warszawy w 1920 roku, czy też w innych ważnych dla nas Polaków momentach. – powiedział podczas przemówienia wygłoszonego w trakcie miejskich obchodów Święta Wojska Polskiego burmistrz Jasła Ryszard Pabian.

Obchody Święta Wojska Polskiego na ziemi jasielskiej odbyły się tradycyjnie przed Grobem Nieznanego Żołnierza w Parku Miejskim, który został postawiony w tym miejscu zaledwie w pięć lat po zwycięskiej dla Polaków Bitwie Warszawskiej i jest jednym z najstarszych tego typu upamiętnień w naszym kraju. Poprzedziła je uroczysta msza święta w intencji Ojczyzny, którą koncelebrowano w Kościele Ojców Franciszkanów – Sanktuarium Patrona Miasta Jasła świętego Antoniego Padewskiego. Przewodniczył jej oraz wygłosił homilię o. Artur Zajchowski.

Na dzisiejsze uroczystości przybyły licznie władze samorządowe powiatu i miasta, służby mundurowe, przedstawiciele instytucji użyteczności publicznej, organizacji społecznych oraz placówek oświatowych, a także mieszkańcy naszego grodu.

O bitwie z 1920 roku, określanej przez historyków „Cudem nad Wisłą”, mówił w swoim okolicznościowym wystąpieniu burmistrz Jasła Ryszard Pabian: – W dziejach Polski wiele było wydarzeń, które przesądzały o losach całej Europy. Średniowieczne bitwy pod Cedynią i Legnicą, zwycięstwa pod Płowcami i Grunwaldem, bój spod Chocimia i wiktoria wiedeńska zmieniały bieg dziejów na Starym Kontynencie. Do takich wydarzeń z pewnością można również zaliczyć Bitwę Warszawską z 1920 roku, która przez historyków uznawana jest za osiemnastą przełomową bitwę decydującą o losach współczesnego świata. Bitwa, określana mianem „Cudu nad Wisłą”, wygrana została zgodnie z planem operacyjnym, który na podstawie ogólnej koncepcji Józefa Piłsudskiego opracowali szef sztabu generalnego Tadeusz Rozwadowski, pułkownik Tadeusz Piskor i kapitan Bronisław Regulski. Dzięki odniesionemu wówczas zwycięstwu Polska zachowała odzyskaną niedawno niepodległość, a Europa została uratowana przed zalewem bolszewizmu.

Samorządowiec, odczytując przygotowane wcześniej przemówienie, podkreślał „heroiczną postawę ochotników, którzy na przestrzeni wieków nie wahali się złożyć ofiary z własnego życia”. – Walka o niezawisłość i niepodległość naszej Ojczyzny nie jest tylko hasłem wypisanym na sztandarach, bo słowa „Bóg, Honor, Ojczyzna” były, są i będą na zawsze wyryte w sercach naszych żołnierzy. – dopowiedział.

W jego wystąpieniu nie zabrakło również akcentów religijnych. Ryszard Pabian przypomniał, że 15 sierpnia w Kościele Katolickim obchodzone jest Święto Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. – Stąd też dzisiejsze uroczystości rozpoczęliśmy od mszy świętej w intencji Ojczyzny i zawierzenia się opiece Matki Bożej. 15 sierpnia to także dzień kiedy w Święto Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny kilkadziesiąt tysięcy uczestników pielgrzymek z różnych stron Polski, w tym także z Jasła, bierze udział w uroczystościach na Jasnej Górze. Ale i tutaj daje się zauważyć akcent wojskowy, bo po raz 28. toczy na Jasną Górę piesza pielgrzymka żołnierzy Wojska Polskiego. Szczególną oprawę będzie miał czwartkowy Apel Jasnogórski. Rozważania poprowadzi biskup polowy Józef Guzdek, a w Kaplicy Matki Bożej nie braknie wojskowych akcentów. Obecna będzie m.in. kompania honorowa Wojska Polskiego. Niech to podwójne święto będzie obchodzone przez nas zatem radośnie i dumnie, zgodnie ze słowami piosenki patriotycznej z 1830 roku: „Polak nie sługa, nie zna со to pany, Nie da się okuć przemocą w kajdany, Wolnością żyje do wolności wzdycha, Bez niej jak kwiatek bez wody usycha”.

Centralnym punktem miejskich uroczystości było odczytanie Apelu Pamięci przez druha Wiesława Hapa z Komendy Hufca ZHP oraz złożenie przez zaproszone delegacje symbolicznych wiązanek kwiatów wyrażających hołd dla uczestników historycznych wydarzeń sprzed 99 lat.

Burmistrzowi Pabianowi w składaniu wieńca towarzyszyli: sekretarz miasta Paweł Rzońca, przewodniczący Rady Miejskiej Henryk Rak oraz radni miejscy. Samorząd powiatu jasielskiego reprezentowali: starosta Adam Pawluś oraz przewodniczący Rady Powiatu Robert Snoch.

Za współorganizację i udział w dzisiejszych uroczystościach włodarz naszego grodu podziękował harcerzom z Komendy Hufca Związku Harcerstwa Polskiego im. Rodziny Madejewskich w Jaśle, żołnierzom z 3. Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej, strzelcom z Jednostki Strzeleckiej 2091 im. generała Józefa Hallera Związku Strzeleckiego „Strzelec” z Trzcinicy, kosynierom ze Stowarzyszenia Kosynierów Parafii Cieklin, pocztom sztandarowym jasielskich instytucji, szkół i organizacji społecznych, Miejsko-Kolejowej Orkiestrze Dętej, pracownikom Jasielskiego Domu Kultury, przedstawicielom mediów oraz przybyłym mieszkańcom Jasła.

 FOTOGALERIA: 

Święto Wojska Polskiego 2019 w Jaśle

(dapa)
d.palar@terazjaslo.pl

SŁOWA KLUCZOWE

OPINIE: “Jasielskie obchody 99. rocznicy „Cudu nad Wisłą””

  1. Władze miasta mają wyjątkowe szczęście,że akurat przez ostatnie dni padał obficie deszcz,bo posprzątał tę stajnię Augiasza,a właściwie Ryszarda .Goście nie muszą więc grzęznąć w ptasich i psich odchodach oraz oddychać odorem tegoż łajna.