Informacje

400 tysięcy złotych na zakup nowej karetki dla Jasła

W ramach rządowego „Programu wymiany ambulansów”

Ministerstwo Zdrowia przyznało środki na zakup ambulansu dla jasielskiego szpitala. Dyrektor placówki zawarł dzisiaj umowę na dofinansowanie inwestycji oraz odebrał symboliczny czek opiewający na kwotę 400 tysięcy złotych. Nowoczesna karetka będzie służyła lokalnej społeczności już za kilka tygodni.

Szpital Specjalistyczny w Jaśle został jednym z beneficjentów rządowego programu wymiany ambulansów. W przeciągu najbliższych trzech miesięcy do podmiotów będących dysponentami systemu Państwowego Ratownictwa Medycznego w całym kraju trafi równo dwieście fabrycznie nowych karetek. Jeden z takich pojazdów będzie służył społeczności miasta Jasła i powiatu jasielskiego. Umowę na dofinansowanie inwestycji podpisali dzisiaj w Rzeszowie Sekretarz Stanu w Ministerstwie Zdrowia Józefa Szczurek-Żelazko oraz dyrektor placówki lek. med. Michał Burbelka.

Wiceminister zdrowia podkreśliła, że rząd premiera Mateusza Morawieckiego sukcesywnie przeznacza środki na rozwój placówek ochrony zdrowia i ich sukcesywne doposażanie w niezbędny sprzęt.

Według statystyk, co trzecia karetka w Polsce ma więcej niż sześć lat, a liczba przejechanych przez nie kilometrów oraz stan techniczny mają duży wpływ na jakość świadczonych usług.

Ratownictwo medyczne jest obszarem, który musi być najbardziej sprawny, pewny i musi gwarantować skuteczność jeśli chodzi o czas dotarcia, bo to determinuje w dużej mierze szanse na przeżycie pacjentów, którzy są w stanie zagrożenia życia. I dlatego też w tym roku rząd przeznaczył 80 milionów złotych właśnie na program wymiany ambulansów. Za tę kwotę zostanie zakupionych dwieście ambulansów, z czego dwanaście trafi do województwa podkarpackiego. Mam nadzieję, że to przyczyni się do poprawy działania zespołów ratownictwa medycznego. Na pewno wpłynie na skrócenie czasu dojazdów, bo sprawny ambulans to też jest gwarancja szybkiego dojazdu. Sprawny ambulans to jest komfort pacjenta, który jest transportowany do najbliższego Szpitalnego Oddziału Ratunkowego. W trakcie tego transportu są wykonywane różnego rodzaju zabiegi, często ratujące życie, więc ten samochód musi być sprawny i dobrze wyposażony. Nie bez znaczenia jest też komfort pracy ratowników, którzy wiele godzin spędzają w ambulansie ratując życie ludzkie. – powiedziała Józefa Szczurek-Żelazko.

Odbierając symboliczny czek opiewający na kwotę 400 tysięcy złotych lek. med. Michał Burbelka zaakcentował, że jest to bardzo ważny dzień dla pacjentów powiatu jasielskiego oraz pracowników Szpitala Specjalistycznego w Jaśle: – Dlatego, że dobry, nowoczesny ambulans to jest szybsza możliwość dotarcia do pacjenta, lepsza możliwość błyskawicznego zdiagnozowania go, a także podjęcia natychmiastowego leczenia. To bardzo dobrze, że rząd Rzeczypospolitej Polskiej przeznacza ogromne pieniądze na to, żeby ludzie czuli się bezpieczniej, żeby nastąpiła poprawa bezpieczeństwa zdrowotnego mieszkańców.

Burbelka podziękował wszystkim osobom odpowiedzialnym za realizację polityki zdrowotnej na obszarze naszego kraju. Menedżer zaznaczył, że to największa w ostatnim dziesięcioleciu dotacja państwowa, którą jasielski szpital otrzymał na zakup karetki. Wcześniej mógł liczyć na pomoc lokalnych samorządów.

Ja staram się kupować nowe karetki zdobywając dotacje z gmin i powiatu. Rok temu dostaliśmy dotację również od pani wojewody. Mamy bardzo sprawnych polityków w Jaśle, lobbujących bardzo pozytywnie za naszym szpitalem. Najstarsza karetka ma siedem lat, najmłodsza rok. Tak, jak już mówiłem wcześniej, przebieg jest rzędu 75 tysięcy kilometrów rocznie. To jest bardzo wiele wyjazdów w trudnym, górskim terenie. Także te samochody zużywają się dużo szybciej niż inne tego typu pojazdy, które nie pracują w tak trudnych warunkach. Zakup jest ze wszech miar potrzebny i konieczny. Jeszcze około dziesięć lat temu była prowadzona taka polityka, że te zakupy były bardzo rzadkie, wszystko było zrzucone na głowę szpitala. Jedynie, co udało się kiedyś kupić, to dwa ambulanse z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Poza tym szpital był pozostawiony samemu sobie. Myśmy dzięki tego typu sytuacjom jak dzisiaj skończyli z polityką kupowania samochodów używanych, powypadkowych, poleasingowych. Karetka nie ma prawa być powypadkowa. Ona musi funkcjonować bezbłędnie. Także dobrze, że to się zmieniło. – powiedział.

Szpital Specjalistyczny w Jaśle jest dysponentem czterech zespołów ratownictwa medycznego. Placówka jest o tyle w komfortowej sytuacji, że dzięki operatywności dyrekcji udało się już wymienić większość używanego na co dzień sprzętu. Najstarsza karetka jeżdżąca w tzw. systemie pochodzi z 2009 roku.

Nie bez znaczenia pozostaje fakt, że rocznie ambulanse wyjeżdżając na ratunek osobom będącym w stanie nagłego zagrożenia życia i zdrowia czy ofiar nagłych wypadków pokonują ponad 75 tysięcy kilometrów. Dlatego systematyczna modernizacja taboru samochodowego pozytywnie wpływa na czas dotarcia załogi na miejsce zdarzenia i skuteczne wdrożenie pomocy.

W naszej sytuacji to jest postawienie wisienki na torcie, bo my mamy dosyć nowe karetki. Rzeczywiście jest jedna, która ma 400 tysięcy kilometrów przebiegu. W ten sposób będziemy mieli karetki od 2014 do 2019 roku. Lepszej sytuacji nie mogłem sobie wyobrazić. – podkreśla dyrektor.

Obecnie prowadzone jest postępowanie przetargowe mające na celu wyłonienie dostawcy ambulansu. Pojazd będzie fabrycznie nowy, w pełni wyposażony w niezbędny sprzęt i nowoczesną aparaturę medyczną, wykonaną zabudową sprzyjający wykonywaniu medycznych czynności ratunkowych na miejscu zdarzenia i w czasie transportu pacjenta do szpitala oraz zapewniający komfort fizyczny i termiczny przewożonym nim osobom.

Ma to być samochód z jak największym silnikiem, z automatyczną skrzynią biegów. Po to, żeby to auto jak najdłużej wytrzymało trudy licznych wyjazdów. Mieszkamy w terenie górskim także potrzebne nam są dobre i wytrzymałe auta. Oczywiście będzie wyposażone w nowoczesne systemy wentylacji w razie niewydolności oddechowej, nowoczesny respirator, pompy infuzyjne, wytrzymałe nosze, krzesełko kardiologiczne. Czyli wszystko to co jest potrzebne na co dzień w pracy ratowników medycznych i lekarzy. – wyjaśnia Michał Burbelka.

Karetka ma trafić do Jasła najpóźniej w połowie listopada.

(dapa)
d.palar@terazjaslo.pl

SŁOWA KLUCZOWE