Informacje

Trzy lata funkcjonowania Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa

Już od trzech lat mieszkańcy województwa podkarpackiego za pomocą Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa mogą zgłaszać zagrożenia, które w ich ocenie mają wpływ na bezpieczeństwo. Od początku funkcjonowania mapy, jasielscy policjanci odnotowali ponad 3176 zgłoszeń. Wszystkie sygnały są weryfikowane, blisko połowa została potwierdzona.

20 września minęły trzy lata, odkąd funkcjonuje Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa. Narzędzie to zostało wprowadzone, aby mieszkańcy województwa podkarpackiego mogli sami zgłaszać sytuacje, które w ich ocenie mają wpływ na bezpieczeństwo w lokalnym środowisku. Od czasu uruchomienia mapy, mieszkańcy powiatu jasielskiego wskazali 3176 zagrożeń.

Z naszych analiz wynika, że w dalszym ciągu największą grupę stanowią zagrożenia związane z nieprzestrzeganiem przepisów w ruchu drogowym czyli – przekraczanie dozwolonej prędkości – 837, nieprawidłowe parkowanie – 566 czy niewłaściwa infrastruktura drogowa – 270. Drugą grupą najczęściej wskazywanych uciążliwości są między innymi spożywanie alkoholu w miejscach niedozwolonych – 478 oraz miejsca, gdzie grupuje się młodzież zagrożona demoralizacją – 184.

Policjanci sprawdzili wszystkie sygnały. Do tej pory potwierdzono 1489, natomiast 1619 nie potwierdziło się. Obecnie 6 nowych zgłoszeń czeka na sprawdzenie.

Dodatkowo do aplikacji dodano nowe statusy – „potwierdzone wyeliminowane” oraz „żart lub pomyłka”. I tak, „potwierdzonych/wyeliminowanych” zgłoszeń jest 592, natomiast z kategorii „żart lub pomyłka” odnotowano 60. Dzięki modyfikacji, w przypadku potwierdzenia zagrożenia użytkownik będzie wiedział, czy naniesione przez niego zagrożenie zostało wyeliminowane.

Aktywność mieszkańców w tym zakresie pokazuje, jak ważne jest dla nich to, co dzieje się wokół nich. Nie są obojętni na łamanie prawa i sami wpływają na poprawę bezpieczeństwa w swojej najbliższej okolicy. Takie sygnały pozwalają Policji skutecznie walczyć z niewłaściwymi zjawiskami tam, gdzie występują i są najbardziej dokuczliwe.

Przypominamy, że zgłoszenia w ramach Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa nie zastępują potrzeby wezwania pilnej interwencji Policji. W tego typu przypadkach należy korzystać z numerów alarmowych 112 lub 997.

(KPP w Jaśle)

SŁOWA KLUCZOWE

OPINIE: “Trzy lata funkcjonowania Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa”

  1. Dębowiec. Jedna laserówka koło skrzyżowania po prawej (nowe osiedle) druga za rozwidleniem w kierunku Folusza 1 mosteczek po lewej a trzecia naprzeciwko Antiki,. może i 4 koło cmentarza (może na stopie ktoś by się zatrzymał?) Tylko taka kaskada dałaby efekty. Albo odcinkowy pomiar…..