Kultura | rozrywka | edukacja

Himalaje dla każdego?

Spotkanie z Rafałem Fronią – maratończykiem, podróżnikiem, himalaistą i pisarzem, odbędzie się 7 listopada br. o godz. 17.00 w Jasielskim Domu Kultury, w ramach cyklu „Studnia Kulturalna JDK”. Bilet wstępu 15 zł.
 
Gość Studni Kulturalnej opowie o swoich wyprawach w najwyższe góry na Ziemi, ale wspomni również o innych swoich pasjach. Bowiem Rafał Fronia jest nie tylko podróżnikiem i himalaistą, członkiem programu „Polski Himalaizm Zimowy 2010-2015” oraz wiceprezesem Sudeckiego Klubu Wysokogórskiego, ale również maratończykiem, kartografem współtwórcą Wydawnictwa Turystycznego Plan w Jeleniej Górze i pisarzem (m.in. współautorem książki „Studnia w Kamerunie – opowiadania z gór”), a wraz z przyjaciółmi – założycielem stowarzyszenia „Źródło życia dla Afryki”, którego celem jest budowa studni w Afryce.

Mieszka na wsi pod Jelenią Górą, przed oknami mając widok na Karkonosze, Rudawy Janowickie i Góry Kaczawskie.

Rafał Fronia uczestniczył w wielu wyprawach na najwyższe szczyty świata m.in. Broad Peak (8051 m n.p.m.), Nanga Parbat (8126 m n.p.m.), Dhaulagiri (8167 m n.p.m.), Pik Lenina (7134 m n.p.m.) i Baruntse (7129 m n.p.m.). Zdobył Gaszerbrum II (8035 m n.p.m.) i Lhotse (8516 m n.p.m.).

Himalaista, który odwiedzi JDK, to także: długoletni zawodnik w biegach górskich, były członek kadry Polski w Biegu na Orientację, a jako autor znany jest m.in. z takich publikacji książkowych jak: „Rozmowa z Górą” (zakulisowe informacje z wyprawy na Manaslu) i „Anatomia Góry – Osiem tysięcy metrów ponad marzeniami”, w której podejmuje próbę wyjaśnienia dlaczego najwyższe góry są tak kuszące i co sprawia, że mimo śmiertelnego niebezpieczeństwa co roku setki śmiałków próbują wdrapać się na ich szczyty. I jak te góry zmieniają człowieka.

Spotkanie z Rafałem Fronią w ramach 99. Studni Kulturalnej JDK odbędzie się 7 listopada br. (czwartek) godz. 17.00.

(JDK)

SŁOWA KLUCZOWE