Kultura | rozrywka | edukacja

Zosia, która została wielką malarką

Relacja ze spotkania z Angeliką Kuźniak

9 października 2019 dzieci wraz z rodzicami i dziadkami uczestniczyły w spotkaniu z Angeliką Kuźniak, autorką książki „O Zofii, co zbierała kolory”. Spotkanie z elementami warsztatów literacko-artystycznych odbyło się w ramach projektu „Dziedzictwo Niepodległej”, realizowanego przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Jaśle.

Uczestnicy wysłuchali historii „O Zofii, co zbierała kolory”, którą głośno przeczytała jej autorka Angelika Kuźniak. Najmłodsi dowiedzieli się jak mała Zosia, od dzieciństwa uwielbiająca przedstawiać na rysunkach otaczający ją świat, stała się wielką polską malarką. Oglądając album z pracami artystki zachwycali się obrazami pełnymi wszechobecnego ruchu, oryginalnych pomysłów i feerii barw. Odkryli w nich świat przepełniony kolorami, pięknymi polskimi tradycjami, ludowymi zwyczajami i barwnymi postaciami ze słowiańskich opowieści.

Zainspirowani twórczością Zofii Stryjeńskiej, za pomocą wyobraźni i różnych materiałów stworzyli, niczym wyjęte z jej obrazów, barwne postaci. Pojawili się wśród nich: harnasie, górale, dziewczęta w ludowych strojach oraz bohaterowie słowiańskich mitów.

Spotkanie odbyło się w ramach projektu „Dziedzictwo Niepodległej” dofinansowanego ze środków Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2022 w ramach Programu Dotacyjnego „Niepodległa”.

Partnerzy projektu: Jasielski Dom Kultury, Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich Oddział w Jaśle, Szkoła Podstawowa nr 4 w Jaśle.

(MBP w Jaśle)

SŁOWA KLUCZOWE