Kultura | rozrywka | edukacja

Wystawa z okazji stulecia Policji (zapowiedź)

28 listopada br., w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Jaśle, odbędzie się uroczyste otwarcie wystawy „Policja w służbie Niepodległej”.

Uczestnicy wernisażu będą mogli zapoznać się z archiwalnymi fotografiami przedstawiającymi początki Policji Państwowej. O funkcjonowaniu tej formacji w okresie międzywojennym na terenie jasielszczyzny i obecnego Podkarpacia opowie mł. insp. Mariusz Skiba – Naczelnik Wydziału Komunikacji Społecznej KWP w Rzeszowie. Wystawę można będzie oglądać do 14 grudnia br.

W ubiegłym roku obchodziliśmy szczególne dla każdego Polaka święto związane z jubileuszem 100 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Jesienią 1918 roku po 123 latach zaborów, Państwo Polskie odrodziło się na nowo. Zaledwie osiem miesięcy od tego wydarzenia 24 lipca 1919 roku posłowie uchwalili ustawę o Policji Państwowej. Z tą chwilą nowa formacja, w odradzającym się państwie, stała się „organem wykonawczym władz państwowych oraz samorządowych odpowiedzialnych za ochronę bezpieczeństwa, spokoju i porządku publicznego”.

Z okazji przypadającego w tym roku jubileuszu 100 rocznicy powołania Policji, funkcjonariusze jasielskiej komendy, we współpracy z Komendą Wojewódzką Policji w Rzeszowie oraz z Miejską Biblioteką Publiczną w Jaśle, przygotowali dla mieszkańców jasielszczyzny wystawę historczną. Zainteresowane osoby od dnia 28 listopada br., będą mogły zapoznać się z archiwalnymi zdjęciami i materiałami przedstawiającymi funkcjonowanie Policji Państwowej.

W ramach tego przedsięwzięcia zaplanowano także dwa wykłady tematyczne związane z historią Policji i początkach jej funkcjonowania na terenie obecnego Podkarpacia oraz ziemi jasielskiej.

Pierwszy wykład pt. „Policja w służbie Niepodległej. Z kart Historii Policji Państwowej w Powiecie Jasielskim”, odbędzie się w dniu inauguracji wystawy 28 listopada br., w Miejskiej Bibliotece Publicznej o godzinie 13:00. W uroczystej inauguracji udział wezmą zaproszeni goście w tym przedstawiciele władz samorządowych, służb mundurowych, jak również policjanci i pracownicy cywilni Komendy Powiatowej Policji w Jaśle.

Drugi wykład pt. „Kryminalne przedwojenne Jasło”, przygotowany z myślą o mieszkańcach powiatu jasielskiego, odbędzie się w dniu 29 listopada br., o godz. 17:00, w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Jaśle.

Prelegent: mł. insp. Mariusz Skiba, dr historii, Nauczyciel Akademicki Uniwersytetu Rzeszowskiego, Członek Zarządu Stowarzyszenia Miłośników Jasła i Regionu Jasielskiego, autor wielu artykułów i prac na temat historii Policji Państwowej oraz zagadnień z zakresu bezpieczeństwa i porządku publicznego.

Wystawa potrwa do 14 grudnia br. Serdecznie zapraszamy do jej obejrzenia w Miejsckiej Bibliotece Publicznej w Jaśle.

(KPP w Jaśle)

SŁOWA KLUCZOWE