Informacje

Nowe radiowozy trafiły do jasielskich policjantów

Cztery nowe oznakowane radiowozy trafiły w ostatnim czasie do jasielskiej Policji. Pojazdy będą wykorzystywane przez funkcjonariuszy służby patrolowo-interwencyjnej oraz ruchu drogowego. Ich zakup był możliwy m.in. dzięki wsparciu finansowemu przekazanemu przez lokalne samorządy.

W ostatnim czasie tabor jasielskiego garnizonu Policji zasiliły cztery fabrycznie nowe oznakowane radiowozy. To dobra wiadomość dla policjantów, którzy w tym roku świętują stulecie powołania swojej formacji, bowiem odpowiednie wyposażenie pozytywnie wpłynie na właściwe wypełnianie przez nich ustawowych zadań.

Początkiem listopada miejscowa komenda wzbogaciła się o dwa modele Huyndaia i30 w wersji kombi. Pojazdy te są wykorzystywane przez funkcjonariuszy z referatu patrolowo-interwencyjnego oraz wydziału ruchu drogowego. W pierwszych dniach grudnia do jednostki trafiła oznakowana KIA Ceed z przeznaczeniem dla służby patrolowej. Kolejny zakup został sfinalizowany w okresie świąteczno-noworocznym. Od tego czasu mundurowi mają do dyspozycji busa marki Volkswagen T6.

Zastąpiły one użytkowane do tej pory inne pojazdy, które ze względu na mocne wyeksploatowanie i ciągłą awaryjność, musiały zostać wycofane ze służby.

Podkomisarz Piotr Wojtunik, oficer prasowy Komendanta Powiatowego Policji w Jaśle.
(FOT. © terazJaslo.pl / Damian Palar)

Nastąpiła tu pewna wymiana, bo kilka samochodów końcem roku zostało wycofanych z eksploatacji z uwagi na duże przebiegi, a także na to, że te samochody już psuły się. Dlatego otrzymaliśmy nowe. Są to samochody, które zostały przeznaczone głównie do referatu patrolowo-interwencyjnego i będą wykorzystywane na terenie miasta Jasła. Oczywiście, istotnym tutaj jest to, że nowy samochód w pewnym stopniu pozwala na bardziej efektywną służbę. Wierzymy, że te samochody wpłyną też w jakiś sposób na to, że policjantom będzie się lepiej pracować i dzięki temu też będzie miało to swoje odzwierciedlenie w poprawie bezpieczeństwa. Wiemy sami dobrze o tym, że samochód to nie tylko dobry wygląd tego pojazdu, ale głównie sprawność. Chodzi o to, żeby on był sprawny w każdych warunkach i w każdym czasie. Żeby nie zdarzały się sytuacje awaryjne kiedy policjanci nie mogą wyjechać na interwencję bowiem samochód się zepsuł. Nasz tabor jest dość mocno odmłodzony i liczymy, że te samochody będą nam dobrze służyć. – powiedział portalowi „terazJaslo.pl” podkomisarz Piotr Wojtunik, oficer prasowy Komendanta Powiatowego Policji w Jaśle.

Poszczególne pojazdy posiadają wysokie walory techniczno-użytkowe. Jedną z ich zalet jest automatyczna skrzynia biegów. To wygodne rozwiązanie szczególnie jeśli chodzi o szybkie przemieszczanie się po zatłoczonym terenie miasta.

Są one wygodne i sprawdzają się szczególnie jeżeli chodzi o teren miasta Jasła i służbę patrolową. Takich pojazdów do tej pory nie było. Pierwszy samochód z automatyczną skrzynią biegów trafił do nas początkiem tego roku. To jest Volkswagen Caddy. Z informacji jakie posiadam to są tylko dwa takie radiowozy na Podkarpaciu. Jeden właśnie ma jasielska jednostka Policji. To był pierwszy samochód wyposażony w automatyczną skrzynię biegów, teraz dochodzą kolejne. Na tą chwilę policjanci nie mają żadnych zastrzeżeń jeżeli chodzi o funkcjonowanie tych pojazdów. – opowiada podkom. Piotr Wojtunik.

Furgon Volkswagen T6 służący policjantom do służby patrolowo-interwencyjnej.
(FOT. © terazJaslo.pl / Damian Palar)

Modernizacja taboru służbowego jasielskiej Policji była możliwa dzięki doskonałej współpracy pomiędzy największą formacją mundurową w naszym kraju, a lokalnymi jednostkami samorządu terytorialnego wszystkich szczebli. Dwa z czterech pojazdów zostały zakupione ze środków, które w połowie wartości aut przekazano z budżetów: Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podkarpackiego, Starostwa Powiatowego w Jaśle, Urzędu Miasta w Jaśle oraz Urzędu Gminy w Jaśle.

Funkcjonariusze – ustami swojego rzecznika prasowego – wyrażają przekonanie, że zrealizowana inwestycja znacząco przyczyni się do poprawy poczucia bezpieczeństwa mieszkańców miasta i powiatu jasielskiego.

Trzeba zaznaczyć, że nie udałoby nam się otrzymać dwóch samochodów, gdyby nie wsparcie samorządów. Dzięki partycypacji kosztów dofinansowania zakupu tych samochodów udało się kupić busa VW T6 Furgon oraz jednego Hyundaia i30. Pozostałe auta otrzymaliśmy z dostawy centralnej. – wyjaśnia podkom. Piotr Wojtunik.

W przyszłym roku kierownictwo jasielskiego garnizonu Policji będzie podejmowało dalsze starania o wymianę wysłużonych pojazdów oraz modernizację sprzętu specjalistycznego, dzięki czemu mundurowi wypełniając codziennie służbowe obowiązki będą mogli jeszcze skuteczniej prowadzić działania na rzecz zapewnienia bezpieczeństwa i ładu publicznego.

Potrzebne są nam pojazdy, które mogą być wykorzystywane przez policjantów operacyjnych bądź techników kryminalistyki. Myślę, że w przyszłym roku, a to już za kilka godzin, kierownictwo tutejszej komendy będzie podejmowało działania, żeby jeszcze w jakieś nowe pojazdy specjalistyczne zaopatrzyć Jasło. – dodaje rzecznik.

Komenda Powiatowa Policji w Jaśle dysponuje obecnie ponad trzydziestoma radiowozami. Są to samochody typu furgon oraz samochody osobowe w wersji oznakowanej i nieoznakowanej. Dodatkowo w skład taboru wchodzi trzy motocykle oraz jeden quad. Pojazdy te służą funkcjonariuszom wszystkich pionów, w tym także tym z jednostek terenowych – komisariatu w Nowym Żmigrodzie oraz posterunków w Kołaczycach, Skołyszynie i Tarnowcu. Wśród aut, które na co dzień widujemy na drogach naszego powiatu podczas rutynowych patroli czy w trakcie podejmowanych interwencji, znajdują się głównie popularne: Fiat Ducato oraz Kia Ceed.

Podziękowania dla policjantów, dzięki którym – pomimo licznych dzisiejszego dnia interwencji – mogliśmy obejrzeć z bliska nowe nabytki. Teraz mogą je państwo zobaczyć w naszej fotogalerii:

Nowe radiowozy jasielskiej Policji

Damian Palar
d.palar@terazjaslo.pl

SŁOWA KLUCZOWE

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.