Informacje

Jasło: w święto Trzech Króli ulicami miasta przeszedł orszak

Ks. Zbigniew Irzyk, dziekan jasielski: „Miło widzieć Was, moi drodzy, tak licznie zebranych tu na jasielskim Rynku”

Już po raz siódmy zorganizowano w Jaśle Orszak Trzech Króli. W barwnym korowodzie, który w południe przeszedł głównymi ulicami miasta, wzięły udział setki osób. Przemarszowi towarzyszyły prezentacje artystyczne przygotowane przez dzieci i młodzież z miejscowych szkół, a zwieńczeniem wydarzenia były życzenia noworoczne od władz samorządowych i kościelnych oraz wspólne śpiewanie kolęd i świątecznych piosenek.

Jasło już po raz siódmy z rzędu przystąpiło do mającej wymiar religijny ogólnopolskiej inicjatywy Orszaku Trzech Króli. Barwny korowód z udziałem setek mieszkańców naszego miasta tradycyjnie wyruszył spod Kościoła Ojców Franciszkanów – Sanktuarium św. Antoniego Padewskiego. Przemarszowi towarzyszyły występy artystyczne przygotowane przez dzieci i młodzież z miejscowych szkół podstawowych.

Wzorem ubiegłych lat, nie mogło zabraknąć atrakcji w postaci trzech mędrców ze Wschodu, którzy dumnie przemierzali konno główne ulice centrum Jasła, gwiazdy betlejemskiej czy miejsko-kolejowej orkiestry dętej, która zawsze uświetnia swoją obecnością najważniejsze wydarzenia patriotyczno-religijne odbywające się w naszej „małej Ojczyźnie”.

Wspólnie z mieszkańcami w marszu wzięli udział przedstawiciele władz państwowych na czele z posłanką na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej Marią Kurowską i senator Rzeczypospolitej Polskiej Alicją Zając oraz lokalni samorządowcy w osobach burmistrza Jasła Ryszarda Pabiana, pierwszej zastępczyni burmistrza Elwiry Musiałowicz-Czech, przewodniczącego Rady Miejskiej Henryka Raka oraz radnych.

Na płycie Rynku zorganizowano inscenizację nawiązującą do obchodzonego dzisiaj w kościele katolickim Święta Trzech Króli.

Po tym burmistrz złożył mieszkańcom Jasła podziękowania i życzenia noworoczne.

Jak już w kościele zostało to powiedziane, nie przez pustynię, nie przez góry i rzeki, ale naszymi ulicami przeszliśmy w tym symbolicznym orszaku, aby złożyć hołd nowo narodzonemu dziecięciu. Widzę pełny przekrój pokoleniowy, co ogromnie nas cieszy, bo od tych najmłodszych po tych nieco starszych. Mamy też reprezentantów wszelkiego rodzaju instytucji. Wszystkich witam równie serdecznie, bo to, że jesteście z nami świadczy o tym, że chcemy wspólnie świętować ten dzień. – zwrócił się do uczestników wydarzenia burmistrz Jasła Ryszard Pabian. – Ale przed nami cały rok do następnego tego typu wydarzenia. Mam do Was ogromną prośbę: bądźcie ambasadorami tego wydarzenia. Swoich bliskich, swoich przyjaciół, swoich znajomych zaproście do udziału w orszaku już za rok. Ze swej strony chciałem serdecznie podziękować tym wszystkim, co przygotowali dzisiejsze wydarzenie, a więc Jasielskiemu Domowi Kultury, szkołom, które prezentowały się zarówno przed Jasielskim Domem Kultury, jak i tutaj na scenie. Mam nadzieję, że za rok będzie nas jeszcze więcej do czego serdecznie zapraszam.

Dołączając się do podziękowań dla osób zaangażowanych w organizację orszaku oraz wszystkich uczestniczących w nim mieszkańców ks. Zbigniew Irzyk, proboszcz Kolegiackiej Parafii pod wezwaniem Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny oraz Dziekan Dekanatu Jasło-Wschód nawiązał do motywu przewodniego tegorocznego orszaku „Cuda, cuda ogłaszają”, które to słowa zaczerpnięto z refrenu pięknej pieśni świątecznej „Dzisiaj w Betlejem”.

Życzę, aby i w Waszym życiu było wiele cudów. W naszej Ojczyźnie będziemy w tym roku przeżywać stulecie „Cudu nad Wisłą”. Każdy z nas niech znajdzie jakiś cud. Obyśmy go odnajdywali jak najwięcej i szli drogą, którą wskazuje nam gwiazda betlejemska. Przede wszystkim pamiętajmy, że nie musimy chodzić do Betlejem jak trzej mędrcy idąc wiele miesięcy. My możemy znaleźć Pana Jezusa tak blisko, bo on się ciągle rodzi w naszych świątyniach. Życzę, aby ten rok był tym rodzeniem się w naszych sercach Pana Jezusa, a przez to, żeby były w nas pokój, radość, szczęście na każdy dzień. Niech dobry Bóg wszystkim błogosławi i wspiera Was w Waszych poczynaniach, a gwiazda betlejemska zawsze przyświeca każdego dnia Waszym poczynaniom. Na ten czas Wam wszystkim błogosławię. – powiedział.

Zwieńczeniem tegorocznej edycji wydarzenia było wspólne śpiewanie kolęd i pieśni świątecznych przy akompaniamencie kapeli ludowej „Trzcinicoki” pod kierownictwem Stanisława Marszałka. Zaś dla wszystkich zmarzniętych przygotowano gorącą herbatę.

 FOTOGALERIA: 

VII Orszak Trzech Króli w Jaśle

(dapa)
d.palar@terazjaslo.pl

SŁOWA KLUCZOWE