Informacje

O czym pisaliśmy na terazJaslo.pl w 2019 roku?

Zobacz podsumowanie materiałów

Przełom roku to dla każdego z nas czas pewnych wspomnień, analiz, podsumowań minionych dwunastu miesięcy kolejnego roku kalendarzowego. Tradycyjnie już przygotowaliśmy dla Państwa w układzie chronologicznym przegląd najczęściej wyświetlanych materiałów publikowanych w 2019 roku na łamach portalu regionalnego terazJaslo.pl.

STYCZEŃ

Po spożyciu alkoholu i bez uprawnień uciekał przed policjantami
1 stycznia po godzinie 8, policjanci z jasielskiej drogówki prowadząc kontrolę na ulicy Krakowskiej w Jaśle, dali sygnał do zatrzymania kierującemu osobowym audi. Mężczyzna widząc policjantów zignorował wydane polecenie, minął punkt kontroli i zdecydowanie przyspieszył.

Tragiczny finał wypadku na drodze w Trzcinicy
Do tragicznego w skutkach wypadku drogowego doszło dzisiaj wieczorem w Trzcinicy (gmina Jasło). Na przebiegającej przez tę miejscowość krajowej „28” miało miejsce potrącenie pieszego przez samochód osobowy. Pomimo udzielonej pomocy medycznej życia mężczyzny nie udało się uratować. Odcinek drogi relacji Jasło-Gorlice został całkowicie wyłączony z ruchu pojazdów. Policja prowadzi czynności wyjaśniające w tej sprawie.

Zatrzymany za usiłowanie wymuszenia rozbójniczego
Policjanci zatrzymali mężczyznę, podejrzanego o usiłowanie wymuszenia rozbójniczego. 42-letni mieszkaniec powiatu jasielskiego grożąc pracownicy banku nożem usiłował zmusić ją do wypłaty pieniędzy. Prokurator zastosował wobec niego środek zapobiegawczy w postaci dozoru policyjnego.

Miasto Jasło planuje wydać w tym roku ponad 165 milionów złotych
Prognozowane na 2019 rok wydatki miasta Jasła mają przekroczyć 165 milionów złotych. W planie finansowym samorządu uwzględniono m.in. środki na inwestycje już rozpoczęte oraz inwestycje realizowane z udziałem środków europejskich. Najwięcej środków pochłoną zadania związane z rozwojem przedsiębiorczości, budową nowych obiektów infrastruktury drogowej i poprawą stanu już istniejącej, uzbrojeniem terenów inwestycyjnych i rewitalizacją miasta. Opozycja do projektu budżetu zgłosiła aż szesnaście poprawek o łącznej wartości 1,2 miliona złotych. Cztery z nich zostały ujęte w uchwale budżetowej.

Zarząd Powiatu w Jaśle już w pełnym składzie
Po kilku tygodniach niepewności udało się wreszcie skompletować pełen skład Zarządu Powiatu w Jaśle VI kadencji. W jego pracach Adama Pawlusia i Grzegorza Persa wesprą od dzisiaj Stanisław Pankiewicz jako wicestarosta, Jan Muzyka jako etatowy członek oraz Ryszard Lisowski jako nieetatowy członek. Wyboru dokonano przy pełnym poparciu klubu radnych Prawa i Sprawiedliwości. Cała opozycja była przeciw wysuniętym przez starostę kandydatom.

Najlepsze technikum na Podkarpaciu jest w Jaśle
Technikum działające przy Zespole Szkół nr 4 w Jaśle to najlepsza tego typu placówka edukacyjna w województwie podkarpackim. Szkoła zajęła tak wysokie miejsce w ukazującym się od dwóch dekad rankingu „Perspektyw”. Znakomity wynik to przede wszystkim zasługa całego grona pedagogicznego i uczniów, a także dobra promocja dla powiatu jasielskiego – uważają władze samorządowe.

Sprawcy włamań do ciężarówek i kradzieży paliwa zatrzymani
Policjanci rozwiązali sprawę dotyczącą włamań do ciężarówek i kradzieży paliwa, które miały miejsce w ubiegłym roku na terenie powiatu jasielskiego. Podejrzani o te przestępstwa zostali zatrzymani i usłyszeli zarzuty. Łupem 18 i 19-letnich mieszkańców powiatu jasielskiego, oprócz paliwa, padały także metalowe przedmioty, które sprzedawali w punktach skupu złomu.

Włamał się do sklepu. O jego losie zadecyduje sąd
27-letni mieszkaniec Jasła odpowie za włamanie do sklepu. Mężczyzna ukradł papierosy warte 400 zł. Został zatrzymany przez funkcjonariuszy na terenie miasta. Okazało się, że to nie jedyne przewinienie jakie ma na sumieniu. Mężczyzna odpowie także za kradzież alkoholu, której dokonał w listopadzie ubiegłego roku.

W Sejmie i Starostwie Powiatowym o ważnych rozwiązaniach drogowych dla Jasła
O stan zaawansowania prac przygotowawczych w związku z rozbudową drogi krajowej nr 73 na odcinku z Pilzna do Jasła pytał dzisiaj w Sejmie poseł ziemi jasielskiej Bogdan Rzońca. Z kolei podczas obrad Rady Powiatu zapadła decyzja o dofinansowaniu prac obejmujących budowę nowego odcinka drogi wojewódzkiej nr 992 na terenie naszego miasta.

Budżet powiatu jasielskiego na 2019 rok uchwalony
Dwunastoma głosami za uchwalono budżet powiatu jasielskiego na 2019. Dokument przewiduje dochody na poziomie 114 milionów złotych i o trzy miliony złotych więcej na wydatki. Wnioski opozycji o dokonanie korekty w zapisach projektu uchwały zostały całkowicie odrzucone, ale starosta zapowiedział, że wiele z ich pomysłów jest zasadnych i zostanie zrealizowanych w ciągu roku.

Czy w Jaśle są potrzebne kolejne ronda?
Radny powiatowy Krzysztof Buba sygnalizuje konieczność przebudowy dwóch newralgicznych skrzyżowań na terenie miasta Jasła. W ich miejsce proponuje utworzenie rond. Uważa, że wprowadzenie tego typu rozwiązań komunikacyjnych „na pewno przyczyni się do poprawy bezpieczeństwa w ruchu drogowym, usprawni ruch i będzie z pożytkiem dla mieszkańców”.

MKS w Jaśle przekształcony w spółkę. W planach nowe usługi
Miejska Komunikacja Samochodowa w Jaśle od początku roku funkcjonuje jako spółka prawa handlowego. Komercjalizacja podległego samorządowi miejskiemu zakładu ma pozwolić na uruchomienie, obok istniejących usług świadczonych w zakresie publicznego transportu zbiorowego, dodatkowej działalności gospodarczej. W planach rozwojowych spółki ujęto m.in. uruchomienie ogólnodostępnej stacji paliw płynnych.

Karetka w Nowym Żmigrodzie bez lekarza? Sprzeciw miejscowego samorządu
Od 1 kwietnia z obsady karetki stacjonującej w Nowym Żmigrodzie ma zostać wycofany lekarz. Tak wynika z opublikowanego przez wojewodę podkarpackiego planu działania systemu ratownictwa medycznego dla naszego regionu. Dokument otrzymał pozytywną rekomendację ministra właściwego do spraw zdrowia. Informacja, którą jako pierwszy podał do publicznej wiadomości radny powiatowy Grzegorz Pers, już wywołuje spory niepokój wśród lokalnej społeczności. Stąd apel władz gminy o pozostawienie w dotychczasowej lokalizacji zespołu specjalistycznego. Stanowisko o podobnej treści mają wystosować również ościenne samorządy.

Budowa zbiornika wodnego Kąty-Myscowa za sześć lat?
Według optymistycznych zapewnień rządu, budowa zbiornika wodnego Kąty-Myscowa na rzece Wisłoce w powiecie jasielskim miałaby się rozpocząć w 2025 roku. Taką informację przedstawił dzisiaj w Sejmie Rzeczypospolitej Polskiej wiceszef resortu odpowiedzialnego w naszym kraju m.in. za gospodarkę wodną Grzegorz Witkowski. Jak zapewnił, to kluczowa inwestycja w zakresie zapewnienia bezpieczeństwa wodnego i powodziowego mieszkańców południowo-wschodniej Polski.

LUTY

Burmistrz Ryszard Pabian przemodelował dotychczasową koncepcję funkcjonowania ratusza
Nowe wyzwania jakie czekają lokalny samorząd w bieżącej kadencji to główny bodziec do zmiany struktury organizacyjnej jasielskiego magistratu. Burmistrz miasta Ryszard Pabian liczy na to, że poprzez zaproponowaną przez niego rekonstrukcję poszczególnych wydziałów merytorycznych mieszkańcy załatwiający w tym miejscu swoje bieżące sprawy będą spoglądali na urząd przez pryzmat instytucji przyjaznej klientom.

Pół miliona złotych w puli Jasielskiego Budżetu Obywatelskiego
Radni miejscy, po burzliwej dyskusji, zdecydowali się dzisiaj na powiększenie puli środków dostępnych w Jasielskim Budżecie Obywatelskim. Od przyszłego roku łączna kwota środków, które zostaną skierowane z miejskiej kasy na realizację zwycięskich projektów społecznych, wyniesie pół miliona złotych. Bazując na doświadczeniach z pierwszej edycji przedsięwzięcia, dokonali również korekty w zasadach głosowania poprzez uszczelnienie obecnie obowiązującego systemu. Podjęte przez samorząd działania mają na celu wyeliminowanie ewentualnych przypadków nadużyć przy udzielaniu wsparcia dla poszczególnych zadań zgłoszonych przez mieszkańców.

To już ostatni dzwonek na remont drogi – apeluje radna Wójcik
Na ogromne ubytki występujące na bocznej dróżce osiedlowej i wynikające z tego niedogodności przy codziennym korzystaniu z niej skarżą się mieszkańcy ulicy Kopernika. Zarząd Osiedla, z pełną determinacją, od wielu lat podejmuje starania o rozwiązanie tego problemu, jednak prowadzone na jego wniosek przez miasto zabiegi pielęgnacyjne polegające na bieżącym łataniu dziur nie przynoszą oczekiwanych efektów. Samorządu nie stać w tej chwili na przeprowadzenie kompleksowego remontu tej ulicy.

„Kierowcy zrobili sobie na naszym osiedlu parking miejski”
Mieszkańcy jasielskiego osiedla „dwudziestolecia” mają już dość samochodów parkujących przed ich posesjami. Kierowcy przyzwyczaili się do pozostawiania swoich pojazdów w tym miejscu z uwagi na to, że jest stąd blisko do centrum, a poza tym nie obowiązuje żadna opłata za parkowanie. Nie zawsze odbywa się to jednak w zgodzie z przyjętymi regułami. Auta blokujące wyjazdy z posesji, zasłaniające pole widzenia na skrzyżowaniu z drogami podporządkowanymi czy tarasujące przejście po chodniku to częsty widok nie tylko tutaj, ale także w innych częściach naszego miasta.

Jaślanie zapłacą więcej za śmieci. Opłaci się je segregować
Od 1 kwietnia mieszkańcy Jasła zapłacą znacznie więcej za odbiór śmieci. Władze miasta tłumaczą swoją decyzję rosnącymi kosztami funkcjonowania systemu gospodarowania odpadami komunalnymi oraz większą koniecznością dbałości o środowisko naturalne.

Dwaj bracia odpowiedzą za kradzieże alkoholu
Dwaj mieszkańcy Jasła kradli w sklepach markowy alkohol. Zostali zatrzymani na gorącym uczynku przez pracowników ochrony oraz policjantów. Za popełnione wykroczenia odpowiedzą przed sądem.

Drugie podejście miasta Jasła do programu „OSA”
Samorząd Jasła będzie ubiegał się o środki na dofinansowanie utworzenia w mieście tzw. Otwartych Stref Aktywności. Dofinansowanie ma pochodzić z rządowego programu obejmującego budowę w różnych zakątkach naszego kraju siłowni plenerowych oraz stref relaksu wyposażonych w podstawowe urządzenia sprawnościowo-zabawowe. Właśnie trwa druga edycja tego przedsięwzięcia, w ramach którego dodatkowe miejsce do aktywnej rekreacji i odpoczynku mogliby zyskać mieszkańcy pięciu podmiejskich osiedli.

Piłka nożna, siatkówka i sporty walki najpopularniejszymi dyscyplinami w mieście
Znany jest już podział środków, które w tym roku zostaną przeznaczone z miejskiego budżetu na realizację przedsięwzięć o charakterze sportowym. Łączna pula dotacji wyniosła 643 800 złotych. Kwota ta została rozdysponowana do osiemnastu klubów. Oferty, które zostały wyłonione i otrzymają dofinansowanie, obejmują zarówno najpopularniejsze dyscypliny drużynowe, w tym piłkę nożną oraz piłkę siatkową kobiet i mężczyzn, jak również sporty indywidualne (judo, karate, kickboxing, narciarstwo alpejskie, narciarstwo biegowe, rolkarstwo, pływanie, czy kolarstwo).

Karetka w Nowym Żmigrodzie jednak bez lekarza
Z dniem 1 kwietnia dojdzie do przekwalifikowania zespołu ratownictwa medycznego stacjonującego w miejscowości Nowy Żmigród ze specjalistycznego na podstawowy. W praktyce to oznacza, że miejsce lekarza w obsadzie karetki zajmie kolejny ratownik medyczny. Wojewoda Podkarpacki, który odpowiada za organizację systemu ratownictwa medycznego w naszym regionie uspokaja lokalną społeczność, że zaproponowana zmiana w żaden sposób nie obniży jakości świadczonych usług w stanach nagłego zagrożenia życia i zdrowia mieszkańców.

I kadencja Rady Seniorów Miasta Jasła dobiegła końca
Dobiegła końca I kadencja Rady Seniorów Miasta Jasła, która została wybrana 27 lutego 2015 roku. Rada przyczyniła się między innymi do powstania Jasielskiej Karty Seniora oraz zorganizowania corocznych koncertów noworocznych, a także Dni Seniora w Jaśle. Współpracowała również z Miejskim Ośrodkiem Pomocy Społecznej przy opracowaniu „Programu Aktywności Lokalnej Miasta Jasła dla seniorów na lata 2016 do 2020.

Wreszcie zakończy się drogowa gehenna w okolicach szpitala
Długo oczekiwany przez lokalną społeczność łącznik dwóch dróg krajowych w Jaśle wreszcie wchodzi w fazę realizacji robót budowlanych. Nowy szlak komunikacyjny w mieście o długości blisko półtora kilometra wraz z towarzyszącą mu pełną infrastrukturą techniczną ma być gotowy do końca bieżącego roku. Inwestorem prac jest samorząd województwa podkarpackiego, który na ten cel uzyskał dofinansowanie ze środków unijnych.

Nowe propozycje PiS dla Polaków, a wśród nich „500+” na pierwsze dziecko
O nowych propozycjach skierowanych do Polaków przez rząd premiera Mateusza Morawieckiego, przygotowaniach przed wyborami do unijnego parlamentu, a także o bieżącej sytuacji ekonomicznej w funkcjonujących na terenie naszego miasta spółkach z udziałem Skarbu Państwa mówił na dzisiejszej konferencji prasowej poseł ziemi jasielskiej dr Bogdan Rzońca (PiS).

Koleją z Krakowa do Jasła także w tym roku
Weekendowe połączenia kolejowe pomiędzy Krakowem, a Jasłem cieszą się nieustannym zainteresowaniem podróżnych, szczególnie wśród studiujących w stolicy Małopolski, więc będą kontynuowane także w bieżącym roku. Samorząd Województwa Podkarpackiego przeznaczy na ich realizację dofinansowanie w kwocie pięćdziesięciu tysięcy złotych.

MARZEC

22-latek tonął na miejskiej pływalni. W stanie ciężkim trafił do szpitala
W minioną sobotę na miejskiej krytej pływalni w Jaśle doszło do nieszczęśliwego wypadku. Z dna niecki basenu pływackiego wydobyto nieprzytomnego 22-letniego mężczyznę. Poszkodowany w ciężkim stanie trafił do szpitala, w którym z uwagi na stan zdrowia musiał pozostać na dalszym leczeniu. Trwa szczegółowe dochodzenie w tej sprawie.

Przymiarki do budowy piłkarskiego boiska treningowego w Jaśle
Władze Jasła przymierzają się w tym roku do budowy profesjonalnego boiska ze sztuczną nawierzchnią z przeznaczeniem do trenowania piłki nożnej. Koszt wykonania tego typu obiektu sportowego wraz z towarzyszącą mu niezbędną infrastrukturą techniczną jest szacowany na kwotę 3,5 miliona złotych. Samorząd wystąpi z wnioskiem o dofinansowanie planowanego przedsięwzięcia ze środków Funduszu Rozwoju Kultury Fizycznej. Burmistrz zapewnił dzisiaj radnych, że w przypadku braku pozytywnego rozstrzygnięcia, inwestycja będzie realizowana ze środków własnych miasta.

Potrzeba nowego mostu na rzece Wisłoce i dróg dojazdowych do strefy przemysłowej w Gamracie
O możliwości stworzenia nowego układu drogowego, który pozwalałby na lepsze skomunikowanie terenów przemysłowych na osiedlu Gamrat, a drogą krajową nr 73 rozmawiano podczas poniedziałkowej sesji Rady Miejskiej Jasła. W przedstawionych przez burmistrza miasta dalekosiężnych planach lokalnego samorządu jest budowa nowej przeprawy mostowej przez rzekę Wisłokę wraz z obustronnymi dojazdami do niej.

Przewrócona ciężarówka na DW 993 w pobliżu wiatraków w Samoklęskach
Do groźnie wyglądającego zdarzenia drogowego doszło przed południem na odcinku drogi wojewódzkiej nr 993 pomiędzy Pielgrzymką, a Samoklęskami. Prawdopodobnie na skutek silnego podmuchu wiatru samochód ciężarowy wraz z przyczepą zjechał z jezdni i przewrócił się na bok częściowo blokując przejazd. Na szczęście ma osób poszkodowanych w tym zdarzeniu.

Nadzieje, by na osiedlu Gądki powstał profesjonalny kompleks sportowo-rekreacyjny
Miasto Jasło w obecnej kadencji czeka wyzwanie budowy nowej infrastruktury sportowej. Poczynione już pierwsze kroki w zakresie poprawy warunków do podnoszenia tężyzny fizycznej przez lokalną społeczność pozwalają z optymizmem patrzeć w przyszłość. Decyzją radnych miejskich, być może w niedługim czasie uda się zrealizować podnoszone od wielu lat postulaty środowiska piłkarskiego o przebudowę istniejącego boiska treningowego przy ulicy Kasprowicza. Na sile przybrały również głosy o potrzebie utworzenia odpowiedniego miejsca do uprawiania lekkiej atletyki.

Jubileuszowa gala z udziałem najlepszych sportowców i trenerów Podkarpackiego Trójmiasta w Jaśle
Po raz dziesiąty poznaliśmy nazwiska najlepszych sportowców i trenerów Podkarpackiego Trójmiasta. Uroczysta gala podsumowująca jubileuszową edycję tego przedsięwzięcia odbyła się w Jasielskim Domu Kultury. Wśród laureatów z naszego miasta znaleźli się: wychowawca wielu pokoleń jasielskich judoków Przemysław Czarnecki, karateka Kamil Mastaj oraz siatkarze Grzegorz Książkiewicz i Jakub Procanin.

Honda uderzyła w przepust – cztery osoby ranne
Policjanci wyjaśniają okoliczności wypadku, do którego doszło w nocy w Łysej Górze. Kierowca hondy wypadł z drogi, uderzył w przepust, drzewa i dachował. Do szpitala trafiły cztery osoby jadące hondą. Dwie pasażerki są poważnie ranne.

Powołano Radę Społeczną jasielskiego szpitala
Dziewięciu członków będzie liczyć powołana właśnie Rada Społeczna przy jasielskim Szpitalu Specjalistycznego. Na mocy obowiązujących przepisów prawa jej przewodniczącym został wybrany starosta powiatu Adam Pawluś. Pierwsze posiedzenie tego gremium zostało zaplanowane w przyszłym tygodniu.

Adam Pawluś zachował stanowisko starosty jasielskiego
Nie udała się zainicjowana jeszcze w grudniu ubiegłego roku przez opozycję próba odwołania Adama Pawlusia ze stanowiska starosty jasielskiego. Wniosek przepadł w tajnym głosowaniu przeprowadzonym podczas dzisiejszej sesji. Gospodarz naszego powiatu wyraził podziękowanie dla swoich koleżanek i kolegów z klubu radnych Prawa i Sprawiedliwości za udzielone wsparcie i ponownie skorzystał z okazji, by publicznie zadeklarować swoją otwartość na współpracę z różnymi środowiskami politycznymi na rzecz rozwoju społeczno-gospodarczego całego regionu.

Boiska przy szkołach średnich na terenie miasta wymagają pilnego remontu
Powiat jasielski szuka możliwości pozyskania środków zewnętrznych na sfinansowanie przebudowy infrastruktury sportowej przy szkołach średnich na terenie miasta Jasła. Wartość prac koniecznych do poprawy stanu technicznego istniejących boisk wyceniono na blisko 4,6 miliona złotych. W obliczu innych kluczowych zadań inwestycyjnych zaplanowanych do realizacji w bieżącym roku samorządu nie będzie stać na uniesienie takiego ciężaru finansowego z własnego budżetu.

Odszedł od nas społecznik jakich mało. Zmarł Józef Biernacki
Z głębokim smutkiem i żalem zawiadamiam, że w dniu 12 marca po długiej i ciężkiej chorobie zmarł Józef Biernacki, współzałożyciel i wieloletni prezes Jasielskiego Klubu Motorowego i Ratownictwa Drogowego. Miał 70 lat.

Znalazł średniowieczny miecz i próbował go naprawiać
Dzięki współpracy policjantów z komendy głównej, Krakowa i Jasła, odzyskano zabytkowy miecz. Średniowieczna broń została wykopana podczas prac ziemnych na żwirowni w okolicach Jasła. Znalazca zabrał go do domu i próbując wyprostować – uszkodził miecz. Teraz może odpowiadać za zniszczenie zabytku.

„Wszyscy dziękujemy Ci za dar Twojego życia”
W sobotę pożegnaliśmy śp. Józefa Biernackiego, założyciela i wieloletniego prezesa Jasielskiego Klubu Motorowego i Ratownictwa Drogowego. Uroczystości pogrzebowe zmarłego w miniony wtorek cenionego społecznika odbyły się w dwóch miejscach. Po mszy świętej żałobnej odprawionej w jasielskiej parafii pw. Matki Bożej Częstochowskiej trumna z jego ciałem spoczęła na cmentarzu w rodzinnej Zawadce Osieckiej.

Nowa przeprawa mostowa do strefy gamrackiej
est zgoda radnych miejskich na wykonanie dokumentacji dla budowy nowego mostu na Wisłoce wraz z drogami dojazdowymi do strefy przemysłowej na osiedlu Gamrat. Zaproponowane przez władze Jasła rozwiązanie komunikacyjne ma pozwolić na poprawę dostępności do tych terenów przez potencjalnych inwestorów, a co za tym idzie powstanie nowych miejsc pracy dla mieszkańców regionu. Nie bez znaczenia pozostaje również fatalny stan techniczny istniejącej w tym rejonie przeprawy rzecznej i wysokość nakładów koniecznych do poniesienia przez samorząd w celu przywrócenia jej funkcjonalności.

Zmarł ostatni żyjący uczestnik akcji „Pensjonat”
27 marca 2019 r. zmarł w Krakowie płk Stanisław Dąbrowa-Kostka. Patriota, bohaterski uczestnik słynnej akcji uwolnienia więźniów z więzienia niemieckiego w Jaśle w sierpniu 1943 r., , Żołnierz Niezłomny, Honorowy Obywatel Miasta Jasła, Patron Jasielskiego Marszu Wolności, Przyjaciel jaślan i lokalnego harcerstwa.

O działalności jasielskiego szpitala na specjalnej sesji Rady Powiatu
Działalność Szpitala Specjalistycznego w Jaśle w latach 2015-2019 była tematem obrad specjalnego posiedzenia Rady Powiatu. Podczas dzisiejszej sesji przedstawiciele organu prowadzącego, kadry kierowniczej oraz jednostek organizacyjnych szpitala opowiadali o zrealizowanych inwestycjach infrastrukturalnych oraz zakupionym sprzęcie z udziałem środków publicznych, planach rozwojowych na najbliższe lata, a także o kadrowych bolączkach. Dyskusja trwała. Dyskusja trwała blisko cztery godziny.

KWIECIEŃ

Od Niepodległości do czasów współczesnych: Polska na banknotach obiegowych i kolekcjonerskich
Historię polskiej państwowości ukazaną na banknotach obiegowych i kolekcjonerskich można od dzisiaj oglądać na specjalnej ekspozycji przygotowanej w jasielskim Muzeum Regionalnym. To inicjatywa miejscowego oddziału Polskiego Towarzystwa Numizmatycznego w stulecie założenia Państwowej Wytwórni Papierów Wartościowych. Zbierane systematycznie walory, które na przestrzeni wieku stanowiły wiodący środek płatniczy w naszym kraju, wystawili na widok publiczny działacze tej organizacji. Wystawa będzie czynna dla zainteresowanych przez najbliższe dwa miesiące.

Nie żyje kierująca, a pasażerka ciężko ranna
Jasielscy policjanci wraz z prokuratorem pracują na miejscu wypadku drogowego, do którego doszło przed godziną 18 na drodze krajowej nr 73 w Krajowicach. Kierująca osobowym renault, na łuku drogi straciła panowanie nad pojazdem i zderzyła się z ciężarowym mercedesem. W wypadku zginęła 21-letnia kobieta, kierująca renault. Pasażerka samochodu z obrażeniami trafiła do jasielskiego szpitala.

Napadł na jedenastoletniego chłopca
Jasielscy policjanci zatrzymali 22-latka podejrzewanego o rozbój na 11-letnim chłopcu. Sprawca, grożąc pobiciem, zabrał dziecku zakupionego w sklepie loda oraz pieniądze. Podejrzewany przebywa w policyjnym areszcie. Za takie przestępstwo grozi kara od 2 do 12 lat pozbawienia wolności.

Michał Burbelka dyrektorem szpitala przez kolejne sześć lat
Lekarz medycyny Michał Burbelka wygrał postępowanie konkursowe i przez najbliższe sześć lat nadal będzie dyrektorem Szpitala Specjalistycznego w Jaśle. Dzisiaj Zarząd Powiatu w Jaśle, który jest organem prowadzącym tę jednostkę służby zdrowia, zawarł z zainteresowanym umowę o pracę na czas określony do 10 kwietnia 2025 roku.

Remont oddziału chirurgii w szpitalu będzie kontynuowany
Kwotę pół miliona złotych przeznaczy w tym roku samorząd powiatu na kontynuację robót budowlanych przy modernizacji oddziału chirurgii jasielskiego szpitala. Kolejny etap prac ma być realizowany na przełomie tego i przyszłego roku. W ten sposób inwestor chce zaoszczędzić na kosztach, które wstępnie wyceniane są na poziomie trzech milionów złotych – W okresie zimowym firmy budowlane naprawdę szukają takich zamówień, które są możliwe do wykonania w środku, a w szpitalu jest to możliwe. – wyjaśniał podczas sesji starosta jasielski Adam Pawluś.

Jasło – tu żył Ignacy Łukasiewicz. Tu odbyła się premiera filmu o jego działalności
„Łukasiewicz – nafciarz romantyk” – uroczysta premiera filmu opowiadającego o życiu i działalności twórcy światowego przemysłu naftowego odbyła się w Jaśle. Wzięli w niej udział twórcy, aktorzy, samorządowcy, a także zaproszeni przez głównego producenta goście.

Mosty w Pielgrzymce będą przebudowywane
Od poniedziałku (15.04) kierowcy korzystający z drogi wojewódzkiej nr 993 relacji Nowy Żmigród-Gorlice będą musieli liczyć się z utrudnieniami w ruchu. W miejscowości Pielgrzymka rozpoczyna się kompleksowa modernizacja dwóch istniejących obiektów mostowych, która potrwa do końca października br. Inwestor zapowiada, że w związku z realizowanymi pracami będzie obowiązywała zmiana organizacji ruchu polegająca na całkowitym zamknięciu drogi w obrębie budowy.

Centrum nauki, nowe miejsca postojowe i ścieżka rowerowa w ramach programu rewitalizacji Jasła
Już niedługo w byłym budynku Szkoły Podstawowej nr 2 rozpoczną się prace związane z utworzeniem w nim centrum nauki. Zmieni się też najbliższe otoczenie obiektu poprzez modernizację istniejącego układu komunikacyjnego i miejsc postojowych. Wszystko w ramach programu rewitalizacji miasta Jasła, na który lokalny samorząd uzyskał unijne dofinansowanie.

Zmarł Jerzy Węgrzyn
Po długiej i ciężkiej chorobie zmarł Jerzy Węgrzyn, przedsiębiorca, zasłużony dla lokalnej społeczności działacz sportowy, wieloletni prezes miejscowego klubu piłkarskiego Czarni oraz samorządowiec. W maju skończyłby 67 lat.

Wybory na osiedlach miejskich zakończone
W minionym tygodniu zakończył się w Jaśle cykl spotkań osiedlowych, których głównym celem było wyłonienie kandydatów na przewodniczących oraz członków zarządów na nową kadencję. W myśl przepisów ustawy o samorządzie gminnym wybory do jednostek pomocniczych muszą być przeprowadzone w terminie do sześciu miesięcy od daty przeprowadzenia wyborów samorządowych. Nowych przewodniczących zyskały miejskie dzielnice Kopernika i Gądki.

Będzie więcej kamer miejskiego monitoringu i osób do jego obsługi
Na terenie całego Jasła systematycznie przybywa kamer miejskiego monitoringu wizyjnego. W związku z tym Straż Miejska planuje w najbliższym czasie zatrudnienie dodatkowych dwóch osób do jego obsługi. Na zakup nowego sprzętu oraz wynagrodzenie dla zwiększonej obsady osobowej stanowiska obserwacyjnego radni przyznali dzisiaj tej formacji mundurowej dofinansowanie w kwocie 105 100 złotych.

Strażacy z Trzcinicy zabiegają o nowy samochód ratowniczo-gaśniczy
Straż pożarna z Trzcinicy w gminie Jasło jest w ostatnim czasie jedną z najprężniej działających jednostek na terenie całego powiatu. Ochotnicy wyjeżdżają do zdarzeń ratowniczo-gaśniczych nie tylko na terenie swojej miejscowości, ale z uwagi na przynależność do krajowego systemu udzielają pomocy na znacznie większym obszarze, chociażby pomagając przy zabezpieczaniu wypadków komunikacyjnych na głównych szlakach drogowych. W celu umocnienia potencjału podjęto starania o modernizację taboru samochodowego. Wszystko wskazuje na to, że jeszcze w tym roku w tamtejszej remizie stanie fabrycznie nowy pojazd wraz z niezbędnym wyposażeniem.

Boisko treningowe ze sztuczną nawierzchnią potrzebne w Jaśle już, a nie przyszłości
Z oburzeniem większość radnych miejskich przyjęła wystąpienie byłego prezesa klubu Czarnych Jasło Jana Zawilińskiego, który podczas ostatniej sesji zaapelował do nich o odstąpienie od modernizacji istniejącego boiska treningowego przy ulicy Śniadeckich i rozważenie możliwości realizacji przedmiotowej inwestycji w innej lokalizacji. – Kładąc tam sztuczną nawierzchnię likwidujemy, niszczymy ostatnią naturalną nawierzchnię do treningów w całym naszym mieście. – mówił działacz sportowy. Samorząd stoi na stanowisku, że takie jest zapotrzebowanie ze strony lokalnego środowiska piłkarskiego i w najbliższym czasie zamierza przystąpić do przebudowy obiektu niezależnie od tego czy otrzyma na ten cel dofinansowanie z budżetu państwa.

Zabytkowa plebania w Trzcinicy do remontu
Gmina Jasło przymierza się do wykonania prac remontowych w budynku zabytkowej plebanii w Trzcinicy, które pozwolą nadać obiektowi nową funkcjonalność. Oprócz siedziby filii biblioteki publicznej docelowo ma się tam znaleźć miejsce na izbę muzealną oraz punkt informacji turystycznej. Zadanie inwestycyjne oszacowano na poziomie 736 tysięcy złotych. Projekt zostanie zgłoszony do dofinansowania ze środków budżetu państwa.

Pieszy zginął pod kołami osobowego Renaulta
Do tragicznego w skutkach wypadku doszło wieczorem na drodze wojewódzkiej w Warzycach. Pod kołami osobowego auta zginął 43-letni pieszy. Trwa ustalanie przyczyn tego zdarzenia.

MAJ

228 lat temu uchwalono Konstytucję 3 Maja
Z tej okazji w całym kraju organizowane są uroczystości rocznicowe. W Jaśle obchody rozpoczęły się przed południem od mszy świętej odprawionej na centralnym placu miasta w intencji Ojczyzny. Następnie, po przejściu do Parku Miejskiego, okolicznościowe wystąpienie wygłosił gospodarz naszego grodu. Ryszard Pabian wyraził w nim uznanie dla twórców Konstytucji 3 Maja, którzy „wykazali się w owym czasie niezwykłą dojrzałością polityczną i odpowiedzialnością za Ojczyznę”. W czasie swojego przemówienia nawiązał do nierozerwalnego związku pomiędzy narodem, a kościołem. Burmistrz wspomniał także o piętnastej rocznicy przystąpienia Polski do Unii Europejskiej.

Komendant Powiatowy w święto strażaków: „staliśmy się fachowcami w bardzo specjalistycznych dziedzinach”
W Jaśle odbyły się dzisiaj Powiatowe Obchody Dnia Strażaka. Na wspólnym świętowaniu spotkali się ze sobą zawodowi funkcjonariusze Państwowej Straży Pożarnej oraz rzesza druhów skupionych w blisko stu jednostkach Ochotniczych Straży Pożarnych działających na ziemi jasielskiej. Tradycyjnie miało miejsce wręczenie awansów na wyższe stopnie służbowe oraz odznaczeń i podziękowań za pełnioną przez nich wzorową służbę na rzecz zapewnienia bezpieczeństwa miejscowej ludności.

Powiatowe eliminacje Turnieju BRD w roku szkolnym 2018/2019 rozstrzygnięte
Policjanci z Jasła wspólnie z działaczami Jasielskiego Klubu Motorowego i Ratownictwa Drogowego przeprowadzili dzisiaj eliminacje powiatowe do Ogólnopolskiego Turnieju Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym dla uczniów szkół podstawowych i gimnazjalnych. Konkurs odbył się na terenie Zespołu Szkół Miejskich nr 3 w Jaśle oraz przylegającego do niego Miasteczka Ruchu Drogowego im. Ryszarda Libuchy.

Volkswagen Caddy w policyjnej służbie patrolowo-interwencyjnej
Jasielscy policjanci dysponują od niedawna nowoczesnym radiowozem typu kombi-van, który wykorzystują do patrolowania ulic miejskich i realizacji interwencji zlecanych im przez oficera dyżurnego. To jeden z dwóch tego typu pojazdów jakie trafiły do podkarpackiego garnizonu z przydziału centralnego. Mundurowi, którzy pełnią zmotoryzowaną służbę, zachwalają jego walory użytkowe. Uprzywilejowany Volkswagen Caddy został przystosowany zgodnie z sugestiami jakie napływały od policjantów z całego kraju.

Chirurgia w jasielskim szpitalu w nowej odsłonie
Już wkrótce pierwsi pacjenci chirurgiczni jasielskiego szpitala będą mogli być leczeni w warunkach odpowiadających współczesnym wymogom. Zakończyły się właśnie prace remontowe na jednej połowie oddziału, a już przedstawiciele organu prowadzącego zapewnili, że znajdą środki na dokończenie drugiego etapu projektu. Inwestycja, której realizacja wyniosła przeszło dwa miliony złotych, to kolejny przykład dobrze ulokowanych pieniędzy w poprawę powiatowej infrastruktury ochrony zdrowia.

Uroczyste obchody stulecia Polskiego Czerwonego Krzyża na ziemi jasielskiej
Dzisiaj w sali widowiskowej Jasielskiego Domu Kultury odbyła się uroczysta gala z okazji jubileuszu stulecia powstania Polskiego Czerwonego Krzyża. To obecnie najstarsza i największa organizacja humanitarna w naszym kraju, której wiodącą misją jest bezinteresowna służba drugiemu człowiekowi. W związku z tym podniosłym wydarzeniem zasłużeni działacze otrzymali podziękowania i odznaczenia jako wyraz uznania poniesionych przez nich zasług w szerzeniu czerwonokrzyskich idei.

Historyczny awans jasielskich siatkarzy
Po osiemnastu latach do Jasła powraca druga liga piłki siatkowej. Awans do wyższej klasy rozgrywkowej wywalczyli siatkarze. Podopieczni trenera Bartosza Kilara spotkali się z władzami miasta. Były gratulacje, podziękowania i symboliczne upominki. Ze strony samorządu padły również deklaracje o wsparciu finansowym drużyny w nadchodzącym sezonie.

Sprzeciw wobec budowy masztu telefonii komórkowej w środku miasta
Jeden z ogólnopolskich operatorów telefonii komórkowej planuje postawić na dachu jednego z budynków mieszkalnych zlokalizowanych w centrum Jasła wysoką na trzydzieści jeden metrów stację bazową. Mieszkańcy sąsiednich bloków, jak i osoby przebywające w pobliskich miejscach użyteczności publicznej wyrażają swoje zaniepokojenie tą inwestycją. Uważają, że nadmiar promieniowania elektromagnetycznego będzie negatywnie wpływał na ich stan zdrowia. Do ich batalii o lepszą jakość lokalnego środowiska włączyli się radni miejscy.

Wygasa gimnazjum. Widmo zwolnień przed nauczycielami jasielskich szkół
Według wyliczeń jasielskiego magistratu, aż dwudziestu dwóch nauczycieli straci pracę w szkołach, dla których organem prowadzącym jest miasto w związku z reformą systemu edukacji. Część z nich przejdzie na emeryturę lub nauczycielskie świadczenia kompensacyjne, ale dla kilkoro pedagogów zabrakło etatów. Samorząd prowadzi więc intensywne starania o to, by znalazły się dla nich godziny w szkołach średnich prowadzonych przez powiat jasielski.

Nowy ośrodek Piłkarskiej Przyszłości z LOTOSEM w Jaśle
Piłkarska Przyszłość z LOTOSEM otwiera się na Południe. W ramach programu powstanie jeszcze jeden – po Czechowicach-Dziedzicach – ośrodek dla młodych sportowców. Tym razem piłkarskie talenty odkrywać będziemy w Jaśle w woj. podkarpackim. Funkcjonuje tu spółka LOTOS Infrastruktura, gdzie działa m.in. nowoczesny Terminal Paliw.

Ludzie munduru modlili się u stóp Płaczącej Pani w Dębowcu
Po raz czwarty strażacy z terenu Diecezji Rzeszowskiej wzięli udział w pielgrzymce do Sanktuarium Matki Bożej Saletyńskiej w Dębowcu koło Jasła. Na wspólnej modlitwie spotkali się funkcjonariusze jednostek organizacyjnych Państwowej Straży Pożarnej garnizonu podkarpackiego, druhowie z Ochotniczych Straży Pożarnych, parlamentarzyści, władze państwowe i samorządowe wszystkich szczebli oraz mieszkańcy regionu. Uroczystej eucharystii przewodniczył oraz homilię wygłosił ksiądz biskup Jan Wątroba.

17-latek bez uprawnień do kierowania i po pijanemu potrącił pieszego
Najbliższe trzy miesiące w areszcie spędzi 17-letni mieszkaniec gminy Brzyska. W miniony piątek kierując samochodem, będąc w stanie nietrzeźwości, doprowadził do wypadku drogowego, w którym poważnie ranny został 38-letni mężczyzna. 17-latek nie miał uprawnień do kierowania.

Podsumowanie wyborów do PE. Bogdan Rzońca z mandatem europosła
Za nami wybory do Parlamentu Europejskiego. Przez całą niedzielę wybieraliśmy kandydatów, którzy przez najbliższe pięć lat będą reprezentować nasz region w unijnych strukturach. Województwo podkarpackie będzie miało tam trzech swoich przedstawicieli. Do dotychczasowych europosłów Tomasza Poręby z Prawa i Sprawiedliwości oraz Elżbiety Łukacijewskiej z Koalicji Obywatelskiej, którzy są już pewni reelekcji, dołączy Bogdan Rzońca (PiS).

Powstaje nowa siedziba Pogotowia Energetycznego w Jaśle
PGE Dystrybucja S.A. Oddział Rzeszów stawia na terenie swojej bazy w Jaśle nowy budynek o charakterze biurowym i socjalnym z przeznaczeniem dla Pogotowia Energetycznego. Celem prowadzonych prac jest poprawa standardu technicznego obiektu użyteczności publicznej poprzez zmianę jego estetyki wizualnej w terenie, w którym dominuje zabudowa przemysłowo-magazynowa oraz podniesienie komfortu pracy załogi. Obiekt ma być gotowy w grudniu bieżącego roku.

Siekierą powybijał szyby w samochodzie
Jasielscy policjanci zatrzymali agresywnego mężczyznę, który siekierą zniszczył samochód, wybijając w nim wszystkie szyby. 31-letni mieszkaniec Jasła przebywa w policyjnym areszcie. W najbliższym czasie odpowie za groźby karalne oraz uszkodzenie mienia.

Z rzeki Wisłoki w Osieku Jasielskim wydobyto ciało mężczyzny
Policjanci, pod nadzorem prokuratora, ustalają personalia oraz szczegółowo wyjaśniają okoliczności śmierci mężczyzny, którego ciało wydobyto dzisiaj przed południem z nurtu rzeki Wisłoki w Osieku Jasielskim. W akcji brali udział strażacy z Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej w Jaśle oraz druhowie z miejscowej jednostki OSP.

CZERWIEC

Bogdan Ziemba ze straży pożarnej w Jaśle przeszedł na emeryturę
Zastępca Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Jaśle brygadier Bogdan Ziemba po przeszło trzydziestu trzech latach służby przeszedł na emeryturę. Uroczysty apel z udziałem kierownictwa, funkcjonariuszy i pracowników cywilnych Komendy oraz zaproszonych gości odbył się w miniony piątek 31 maja.

Burmistrz nagrodził sportowców
53 nagrody za osiągnięcia sportowe ubiegłego roku przyznał Burmistrz Miasta Jasła. Nagrodzeni i wyróżnieni reprezentują sporty walki (judo, karate, kickboxing), piłkę nożną, piłkę siatkową, pływanie, biatlon, narciarstwo biegowe i rolkarstwo.

Uciekał przed policjantami, bo był pijany
Jasielscy policjanci zatrzymali 40-letniego kierowcę bmw. Mężczyzna na widok policyjnego radiowozu zawrócił i zignorował sygnały nakazujące zatrzymanie pojazdu. Mieszkaniec gminy Skołyszyn, swoją brawurową jazdę zakończył w Trzcinicy. Tam porzucił samochód, a swoją ucieczkę kontynuował pieszo. Był pijany, miał 1,5 promila alkoholu w organizmie.

Paweł Zawada wygrał konkurs na stanowisko prezesa MPGK
Paweł Zawada wygrał konkurs i z dniem dzisiejszym został powołany na stanowisko prezesa Miejskiego Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej z siedzibą w Jaśle. Oficjalną informację o rozstrzygniętym postępowaniu spółka podała rano na swojej stronie internetowej.

Raport o stanie miasta Jasła w 2018 roku
Po raz pierwszy w historii Jasła zostało sporządzone opracowanie zawierające kompleksowe informacje na temat polityki społecznej miasta oraz zadań realizowanych przez burmistrza i podległe mu jednostki organizacyjne. To swoistego rodzaju kompendium wiedzy, którego przygotowanie wymusiły na lokalnych władzach znowelizowane przepisy ustawy o samorządzie gminnym, zawiera 160 stron i zostało podzielone na działy tematyczne odzwierciedlające główne gałęzie życia społecznego tak, aby w jasny i przejrzysty sposób przedstawić mieszkańcom sytuację miasta za ubiegły rok.

Miasto wypowiedziało wojnę komarom i kleszczom. Czy skutecznie?
Wilgoć i wysokie temperatury, które wystąpiły na przełomie maja i czerwca tego roku, sprzyjają rozwojowi komarów i kleszczy. Dlatego też na ogólnodostępnych terenach rekreacyjnych i zielonych w naszym mieście zlecono wykonanie dezynfekcji. Zabieg ten ma zapobiec dalszemu wylęganiu się owadów. Opryski zostaną przeprowadzone powtórnie za kilka tygodni, aby wzmocnić efekt działania.

Samorządy powiatu jasielskiego borykają się z problemem zagospodarowania odpadów
Gospodarze gmin powiatu jasielskiego spotkali się dzisiaj w Jaśle, aby rozmawiać na temat aktualnej sytuacji z zagospodarowaniem odpadów komunalnych. W ostatnich dniach w wielu okolicznych miejscowościach wstrzymano zbiórkę śmieci z terenu prywatnych posesji. Regionalne instalacje na terenie województwa podkarpackiego nie są obecnie w stanie przyjąć rosnącej ilości śmieci wytwarzanych przez mieszkańców regionu. Samorządowcy wspólnie zastanawiali się jak rozwiązać ten problem.

LIPIEC

Na ratunek zabytkowej kaplicy gimnazjalnej
Kościół pod wezwaniem świętego Stanisława Biskupa i Męczennika w Jaśle przechodzi etapowo remont. W poprzednich latach parafii rzymskokatolickiej udało się przebudować konstrukcję dachową i zrekonstruować zniszczoną w czasie działań wojennych wieżyczkę na sygnaturkę, a także odrestaurować elewację frontowej ściany świątyni. Obecnie kontynuowane są prace przy zawilgoconych murach, z których wykonany jest ten zabytkowy obiekt, aby przywrócić im dawny blask. Remont prowadzony jest dzięki środkom pozyskanym z dotacji zewnętrznych oraz hojności parafian.

Mężczyzna zginął pod kołami naczepy
Jasielscy policjanci wraz z prokuratorem wyjaśniają okoliczności nieszczęśliwego wypadku, do którego doszło dzisiaj w Jaśle na ul. Albina Pietrusa. Pod kołami niskopodwoziowej naczepy zginął mężczyzna.

Nowa droga dojazdowa do MOPS i dodatkowe miejsca postojowe
Na początku lipca rozpoczęły się prace przy rozbudowie drogi dojazdowej do Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej i Środowiskowego Domu Samopomocy w Jaśle. Roboty budowlane obejmują również wykonanie dodatkowych ogólnodostępnych miejsc parkingowych w tym rejonie miasta. Na poprawę dostępności komunikacyjnej do budynku przy ulicy Szkolnej 25, gdzie mieszczą się wspomniane instytucje użyteczności publicznej, z budżetu lokalnego samorządu przeznaczono grubo ponad pół miliona złotych.

Dobrynia: dwie ofiary pożaru domu
Dwie osoby zginęły wskutek pożaru, który wybuchł w budynku mieszkalnym w Dobryni w gminie Dębowiec. Do tragicznego w skutkach zdarzenia doszło dzisiaj po godzinie pierwszej w nocy. Na miejscu z zagrożeniem walczyło kilka strażackich zastępów. Trwa szczegółowe badanie przyczyn i okoliczności tego pożaru.

Potrzeby szpitala w zakresie opieki psychiatrycznej
W trakcie opracowania jest dokumentacja budowy na terenie jasielskiego szpitala nowego pawilonu z przeznaczeniem na lecznictwo psychiatryczne. Przedsięwzięcie ma na celu podniesienie standardów istniejącej infrastruktury budowlanej poprzez poprawę warunków lokalowych i sanitarno-epidemiologicznych oraz poprawa jakości świadczonych standardów wykonywanych świadczeń medycznych w tej dziedzinie medycyny.

Obchody stulecia Policji Państwowej na ziemi jasielskiej
Wyjątkowy charakter miały tegoroczne Powiatowe Obchody Święta Policji w Jaśle. Ta stojąca na straży bezpieczeństwa obywateli i ładu społecznego formacja mundurowa została powołana do życia dokładnie przed stu laty. Z uwagi na obchodzony jubileusz funkcjonariusze miejscowego garnizonu zostali awansowani na wyższe stopnie służbowe, otrzymali pamiątkowe odznaczenia oraz nagrody rzeczowe przyznane im w dowód uznania za rzetelną, ofiarną i odpowiedzialną służbę na rzecz społeczności ziemi jasielskiej.

Nienaszów: tragiczne skutki wypalania trawy
Podczas dogaszania pożaru suchej trawy i zakrzaczeń strażacy natrafili na zwęglone zwłoki kobiety.

Tragedia na torach w Szebniach
Do tragicznego w skutkach wypadku doszło dzisiaj w godzinach popołudniowych na przejeździe kolejowym w miejscowości Szebnie w gminie Jasło. Jedna osoba nie żyje, druga w ciężkim stanie trafiła do szpitala – to bilans zderzenia motoroweru z szynobusem.

Marek Kuchciński z wizytą w powiecie jasielskim
Marszałek Sejmu spotkał się dzisiaj popołudniu z działaczami lokalnych struktur Prawa i Sprawiedliwości oraz mieszkańcami gminy Dębowiec, by podziękować im za aktywny udział w głosowaniu na kandydatów partii w wyborach do Parlamentu Europejskiego. Marek Kuchciński wyliczał reformy przeprowadzone przez formację polityczną, którą reprezentuje, na rzecz poprawy jakości życia Polaków oraz zrównoważonego rozwoju kraju. Wyraził również nadzieję, że przez kolejne cztery lata parlamentarzyści PiS będą mogli „kontynuować proces zmian jakie w Polsce trzeba wprowadzić”.

Zmiany kadrowe w Jasielskim Domu Kultury
Janusz Szewczyk po siedmiu latach przestaje pełnić funkcję dyrektora Jasielskiego Domu Kultury. Burmistrz wyznaczył już osobę, która pokieruje pracami tej miejskiej instytucji kultury do czasu powołania odpowiedniego kandydata na to stanowisko.

Wycinka drzew w mieście [KOMENTARZ URZĘDU]
Wycinanie drzew zawsze było i będzie trudnym problemem. Z jednej strony mieszkańcy proszą o usuwanie zacieniających ich mieszkania drzew, kierowcy domagają się więcej miejsc parkingowych, a rowerzyści ścieżek, po których mogliby bezpiecznie poruszać się po centrum miasta. Z drugiej mamy świadomość tego, że to właśnie drzewa i krzewy stanowią zielone płuca naszego miasta i dają odetchnąć świeżym powietrzem.

SIERPIEŃ

17-latek wypadł z balkonu na trzecim piętrze
Policjanci z Jasła wyjaśniają okoliczności nieszczęśliwego wypadku, do którego doszło w godzinach południowych na terenie jednego z miejskich osiedli. Z balkonu na trzecim piętrze wypadł młody chłopak. Z poważnymi obrażeniami ciała został przetransportowany śmigłowcem ratowniczym do szpitala w Rzeszowie.

Tragiczny wypadek podczas prac polowych
Policjanci wyjaśniają okoliczności tragicznego wypadku, do którego doszło wczoraj w Sowinie. Kierowca kombajnu został przygnieciony przez przewrócony pojazd. Mimo reanimacji, życia mężczyzny nie zdołano uratować.

Gwałtowne burze nad Jasielszczyzną
W godzinach popołudniowych przez Jasło i okoliczne miejscowości przeszły gwałtowne opady deszczu połączone z burzą i silnymi podmuchami wiatru. Niesprzyjające warunki atmosferyczne spowodowały utrudnienia w ruchu drogowym, lokalne podtopienia na posesjach, zerwanie linii energetycznych oraz uszkodzenia poszyć dachowych na budynkach mieszkalnych. Zdarzenia te obsługiwały liczne zastępy Państwowej i Ochotniczej Straży Pożarnej z regionu.

„Stara” i „nowa” dyrektor w jasielskich placówkach oświatowych
Aleksandra Zajdel-Kijowska przez kolejnych pięć lat szkolnych będzie dyrektorem Zespołu Szkół Miejskich nr 3 w Jaśle. Po wakacjach nowego dyrektora będzie miała natomiast jasielska „dwójka”. Taką decyzję podjął burmistrz miasta w oparciu o wyniki pracy komisji konkursowej.

Nominacja na zastępcę Komendanta Powiatowego PSP w Jaśle
Podkarpacki Komendant Wojewódzki Państwowej Straży Pożarnej w Rzeszowie nadbrygadier Andrzej Babiec powierzył młodszemu brygadierowi Piotrowi Śmietanie funkcję zastępcy Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Jaśle. Nominacja na stanowisko kierownicze w tutejszej jednostce wynika z faktu przejścia na emeryturę dotychczasowego zastępcy – brygadiera w stanie spoczynku Bogdana Ziemby.

Jasielskie obchody 99. rocznicy „Cudu nad Wisłą”
– Dzisiaj, 15 sierpnia w dniu oficjalnego Święta Wojska Polskiego spotykamy się, by przypomnieć, ale i podkreślić heroiczną postawę ochotników, którzy na przestrzeni wieków nie wahali się złożyć ofiary z własnego życia czy to w obronie Warszawy w 1920 roku, czy też w innych ważnych dla nas Polaków momentach. – powiedział podczas przemówienia wygłoszonego w trakcie miejskich obchodów Święta Wojska Polskiego burmistrz Jasła Ryszard Pabian.

Powiatowe święto plonów 2019 za nami
Dożynki powiatu jasielskiego odbyły się w tym roku na gościnnej ziemi żmigrodzkiej. Na wspólnym święcie plonów w Nienaszowie razem z rolnikami spotkali się przedstawiciele władz samorządowych wszystkich szczebli, aby podziękować im za codzienny trud włożony w pracę na roli. Wydarzenie to stało się również okazją do kultywowania najcenniejszych polskich tradycji związanych z kulturą wsi oraz prezentacji dorobku artystycznego lokalnych twórców.

Nowe przystanki autobusowe w mieście Jaśle
W najbliższym czasie na terenie miasta mają powstać dwa nowe przystanki autobusowe. Zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa za wyznaczenie ich lokalizacji odpowiada lokalny samorząd. Część radnych ma jednak wątpliwości co do przedłożonej przez władze samorządowe propozycji. Burmistrz wyjaśnia, że zaproponowane rozwiązanie to wynik kompromisu zawartego z lokalnymi przewoźnikami świadczącymi usługi w zakresie publicznego transportu zbiorowego. Ostateczna decyzja zapadnie dopiero po wspólnej dyskusji, którą radni zamierzają przeprowadzić w ramach komisji merytorycznej.

Dla wszystkich pokoleń – „Otwarte Strefy Aktywności” w Jaśle
Mieszkańcy Jasła zyskali nowe miejsca do umacniania swojej tężyzny fizycznej. Na pięciu miejskich osiedlach powstały właśnie siłownie wyposażone w urozmaicone urządzenia do ćwiczeń na świeżym powietrzu. Zostały one ulokowane w takich miejscach, aby mogła z nich korzystać jak największa liczba chętnych osób. Na zakup i montaż zestawów przeznaczono przeszło 172 tysiące złotych. Przedsięwzięcie to uzyskało dofinansowanie z budżetu państwa.

W Cieklinie może powstać powiatowa strzelnica sportowa
Powraca temat budowy strzelnicy sportowej w powiecie jasielskim. Tym razem w nowej lokalizacji, która w ocenie władz samorządu powiatowego nie będzie budzić większego sprzeciwu lokalnej społeczności. Przeciwko tej inwestycji opowiadają się natomiast radni opozycji wskazując na bardziej pilne do realizacji zadania, które będą służyły ogółowi mieszkańców, a nie jedynie wąskiej grupie społecznej.

Zamiana ciągów komunikacyjnych między powiatem, a miastem Jasłem
Powiat jasielski i miasto Jasło zamienią się zarządzanymi przez siebie ulicami miejskimi. Inicjatywa podjęta przez obydwa samorządy terytorialne ma wieloraki aspekt. Podstawowym założeniem jest zapewnienie płynnej przejezdności dla ruchu lokalnego w związku z realizowanym na terenie miasta nowym układem drogowym. Zakładane są również kolejne rozwiązania, które mają korzystnie wpłynąć na warunki poruszania się samochodami po naszym mieście.

Nowa siatka połączeń autobusowych na ziemi jasielskiej
Będą nowe połączenia komunikacyjne w powiecie jasielskim. Od września autobusy będą docierać tam, gdzie do tej pory mieszkańcy mieli problem z dotarciem na czas do pracy, na umówioną wizytę u lekarza, by zrobić zakupy w sklepie, załatwić sprawę w urzędzie czy spotkać się z rodziną i znajomymi. Przewozy będą realizowane również w dni świąteczne oraz weekendy. Publiczny transport zbiorowy na naszym terenie został właśnie zasilony przeszło 956 tysiącami złotych pochodzącymi z budżetu państwa.

Miasto przejmie od powiatu ulicę Kraszewskiego i trzy inne w centrum Jasła
Tylko dzięki wspólnie zawartym kompromisom może udać się osiągnąć zamierzone cele. Wiedzą o tym doskonale przedstawiciele lokalnego samorządu szczebla miejskiego i powiatowego, którzy w ostatnim czasie zacieśnili swoją współpracę w zakresie przebudowy układu komunikacyjnego na terenie miasta Jasła. Wydaje się, że wiele z przedstawionych planów może przekuć się w rzeczywiste działania tylko i wyłącznie przy wspólnym zrozumieniu problemów przez obydwie zainteresowane strony.

Radni powiedzieli „nie” dla wykonania zadaszenia lodowiska
Jasielscy radni przeprowadzili debatę nad koniecznością wykonania zadaszenia miejskiego lodowiska. Propozycja zarządzającego obiektem Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji o wykonaniu konstrukcji składającej się ze specjalnego namiotu, który uchroniłby nawierzchnię płyty przed działającymi na nią niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi, ostatecznie nie spotkała się z ich aprobatą, przez co inwestycja została odsunięta w czasie.

Upamiętnili rocznicę powstania „Solidarności” oraz postać śp. księdza Stanisława Kołtaka
Dzisiejszego popołudnia w Jaśle zorganizowano obchody Dnia Solidarności i Wolności, upamiętniającego trzydziestą dziewiątą rocznicę zawarcia porozumień sierpniowych i powstania „Solidarności” oraz dwudziestą pierwszą rocznicę śmierci kapelana tej organizacji księdza dziekana Stanisława Kołtaka.

WRZESIEŃ

Powstaje nowa droga wojewódzka przez Górkę Klasztorną i Sobniów
Pod koniec grudnia przyszłego roku w Jaśle ma być oddany do użytku nowy odcinek drogi wojewódzkiej nr 992 łączącej istniejącą sieć dróg krajowych w mieście z ciągiem komunikacyjnym prowadzącym w stronę granicy państwa ze Słowacją. Trasa będzie przebiegać po działkach zlokalizowanych na osiedlach Górka Klasztorna i Sobniów. Jej budowa, wraz z całą niezbędną infrastrukturą towarzyszącą, pochłonie przeszło 33 miliony złotych.

Miasto Jasło troszczy się o zabytki architektury
Na terenie jasielskiego parku prowadzone są obecnie prace restauracyjno-konserwatorskie mające na celu przywrócenie estetyki stojącej w jego centralnej części glorietce. Remont datowanego na koniec XIX wieku obiektu wpisuje się w realizowany przez samorząd program kompleksowej rewitalizacji centrum miasta, na co uzyskano dofinansowanie z funduszy unijnych. Roboty związane z przywróceniem właściwego stanu technicznego zabytkowej perełce architektonicznej zakończą się końcem października br.

Wstępne przymiarki do wykonania dodatkowego parkingu przy szpitalu
Są wstępne przymiarki do realizacji ważnego zadania drogowego przy ulicy Lwowskiej w Jaśle. Została już opracowana koncepcja wykonania robót polegających na budowie parkingu na działkach przylegających bezpośrednio do obiektów miejscowego szpitala. Od kilku tygodni trwają zaawansowane rozmowy pomiędzy powiatem, a miastem co do zakresu niezbędnych prac, sposobu ich finansowania oraz zasad późniejszej dostępności dla kierowców.

Kontrowersje wokół dodatków za wychowawstwo w miejskich placówkach edukacyjnych
Kolejne podziały wśród jasielskich radnych. Tym razem poszło o sprawy oświatowe. Na dzisiejszym posiedzeniu samorządowcy mieli zdecydować o wysokości dodatku funkcyjnego dla nauczycieli sprawujących opiekę nad oddziałem przedszkolnym oraz wychowawstwo w szkole podstawowej. Projekt uchwały w tej sprawie, po godzinnej dyskusji, ostatecznie zdjęto z porządku obrad i przekazano komisji merytorycznej celem opracowania nowej koncepcji.

Bus zderzył się z innym autem. Jechały nim dzieci ze szkoły
Po godzinie trzynastej służby ratownicze otrzymały zgłoszenie o wypadku komunikacyjnym w miejscowości Wróblowa (gmina Brzyska), w którym uczestniczył szkolny bus oraz samochód osobowy. W wyniku zderzenia obydwa pojazdy zjechały na pobocze i wpadły do przydrożnego rowu. Na szczęście nikt nie odniósł poważnych obrażeń ciała.

Rozstrzygnięto konkurs na dyrektora jasielskiego PUP
Powiatowy Urząd Pracy w Jaśle będzie miał nowego dyrektora. Został nim Janusz Pacher. Jego kandydaturę wybrano wskutek przeprowadzonego postępowania konkursowego na kierownicze stanowisko urzędnicze jednostki organizacyjnej powiatu jasielskiego.

80 lat temu sowieci napadli na Polskę. Jasło pamięta o tych wydarzeniach
Przed południem w Jaśle odbyły się lokalne uroczystości upamiętniające osiemdziesiątą rocznicę napaści sowieckiej na Polskę. Uczestniczyły w nich władz samorządowe wszystkich szczebli, kombatanci, młodzież oraz mieszkańcy miasta.

Strażackie mistrzostwa powiatu w sporcie pożarniczym
W Osieku Jasielskim zorganizowano w niedzielę (22 bm.) zawody sportowo-pożarnicze. Do rywalizacji o mistrzowskie tytuły przystąpiło dwadzieścia drużyn reprezentujących jednostki ochotniczych straży pożarnych z poszczególnych gmin wchodzących w skład powiatu jasielskiego. Pomysłodawcą imprezy jest Związek Ochotniczych Straży Pożarnych RP.

Porozumienie samorządów w sprawie nowego mostu na rzece Jasiołce
Na rzece Jasiołce w okolicach byłego składowiska odpadów komunalnych w Jaśle może powstać nowy most. Drogi dojazdowe do obiektu mają zostać poprowadzone pomiędzy ulicami Żniwną, a Towarową w taki sposób, aby w większości przebiegu omijać istniejącą zabudowę domów jednorodzinnych. Inwestycję wieloletnią ma poprowadzić powiat jasielski, w ścisłej współpracy z samorządem miejskim.

Zwiększony dodatek dla nauczycieli za opiekę nad grupą przedszkolną
Dwieście, a nie jak pierwotnie przewidywano sto pięćdziesiąt złotych dodatku do comiesięcznego wynagrodzenia otrzymają nauczyciele sprawujący w jasielskich przedszkolach funkcję opiekuna grupy. Stosowną uchwałę w tej sprawie podjęli już radni miejscy.

O wspólnej obsłudze finansowo-księgowej jasielskich jednostek oświatowych
Jasielscy radni nie wyrazili zgody, by od przyszłego roku wspólną obsługę finansowo-księgową dla wszystkich placówek oświatowych, dla których organem prowadzącym jest miasto, zapewniała jedna jednostka organizacyjna.

400 tysięcy złotych na zakup nowej karetki dla Jasła
Ministerstwo Zdrowia przyznało środki na zakup ambulansu dla jasielskiego szpitala. Dyrektor placówki zawarł dzisiaj umowę na dofinansowanie inwestycji oraz odebrał symboliczny czek opiewający na kwotę 400 tysięcy złotych. Nowoczesna karetka będzie służyła lokalnej społeczności już za kilka tygodni.

W Jaśle stanął pomnik Żołnierzy Wyklętych
Zakończyły się uroczystości związane z odsłonięciem i poświęceniem pomnika upamiętniającego Żołnierzy Wyklętych i działaczy polskiego podziemia antykomunistycznego ziemi jasielskiej. Monument stanął w centrum miasta na skwerze przylegającym do Zespołu Szkół nr 4, czyli popularnego „Ekonomika”. Autorem jego projektu jest wybitny rzeźbiarz imigracyjny Andrzej Pityński. List okolicznościowy do uczestników wydarzenia skierował premier Polski Mateusz Morawiecki.

PAŹDZIERNIK

Powołanie dowódcy JRG PSP w Jaśle
Z dniem 1 października br. Komendant Powiatowy Państwowej Straży Pożarnej w Jaśle mianował młodszego brygadiera Jana Szeląga na stanowisko dowódcy Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej.

Ważny krok w stronę rozwoju jasielskiego szpitala
Radni powiatowi wyrazili wolę przystąpienia do realizacji wieloletniego zadania inwestycyjnego dotyczącego rozbudowy budynku głównego Szpitala Specjalistycznego w Jaśle o dodatkowe skrzydło z przeznaczeniem na funkcjonowanie w nim opieki psychiatrycznej. Według przyjętych założeń koncepcyjnych nowy obiekt mógłby być gotowy za trzy lata. Na jego budowę potrzebnych będzie przeszło trzynaście milionów złotych. Władze powiatu deklarują, że samorząd będzie partycypował w kosztach przedsięwzięcia.

Warto być bezpiecznym pieszym
Z takim założeniem wychodzi lokalny samorząd. Dlatego zapadła decyzja, by przejścia dla pieszych w najbardziej newralgicznych punktach Jasła zostały wyposażone w inteligentne systemy informujące kierowców o aktywności pieszego. Przyjęte rozwiązanie funkcjonuje od niespełna kilku dni, a już użytkownicy ruchu drogowego chwalą sobie jego zalety.

W Wolicy płonie hałda odpadów
Zapaliły się odpady na terenie sortowni w Wolicy. Nad całą okolicą unosi się chmura dymu. W działaniach gaśniczych biorą udział znaczne siły i środki straży pożarnej.

W Senacie bez niespodzianek. Alicja Zając wybrana na kolejną kadencję
Alicja Zając została ponownie wybrana na senatora w okręgu wyborczym nr 57 obejmującym powiaty: jasielski, krośnieński, brzozowski oraz miasto Krosno – wynika z danych Państwowej Komisji Wyborczej ze wszystkich obwodowych komisji wyborczych. Na dotychczasową senator Prawa i Sprawiedliwości oddano 65,49% głosów.

Oficjalne wyniki do Sejmu. Mandat dla byłej burmistrz Jasła Marii Kurowskiej
Są już znane wyniki ze wszystkich obwodowych komisji wyborczych w okręgu nr 22 obejmującym powiaty z terenu byłego województwa krośnieńskiego i przemyskiego. Zdecydowane zwycięstwo odnieśli tutaj przedstawiciele Prawa i Sprawiedliwości, którzy zachowają dotychczasowe dziewięć z dwunastu mandatów przypadających na tą część Podkarpacia. Wszystko wskazuje na to, że mandat posła obejmie Maria Kurowska, była burmistrz Jasła, a obecnie członek zarządu województwa.

Są środki na opracowanie koncepcji nowego mostu na rzece Jasiołce w Jaśle
Na zlecenie samorządu powiatowego zostanie opracowana dokumentacja techniczna obejmująca budowę w Jaśle nowego mostu na rzece Jasiołce wraz z dojazdami. Planowany obiekt ma na celu połączenie ze sobą osiedli Sobniów i Hankówka co w przyszłości pozwoli na odciążenie miejskich ulic od ruchu lokalnego. Radni przeznaczyli na opracowanie materiałów koncepcyjnych kwotę stu tysięcy złotych.

Radni PiS za budową strzelnicy sportowej w Cieklinie
Głosami radnych Prawa i Sprawiedliwości przyjęto do realizacji zadanie obejmujące budowę pierwszej w powiecie jasielskim profesjonalnej strzelnicy sportowej. Samorząd warunkuje, że jej powstanie będzie możliwe przy uzyskaniu dofinansowania z budżetu państwa. Obiekt, który zostanie umiejscowiony w Cieklinie, ma w głównej mierze służyć szkoleniu młodzieży z klas mundurowych prowadzonych przez lokalne szkoły średnie.

Z kierownika wydziału na zastępcę burmistrza
Z dniem 16 października burmistrz miasta Ryszard Pabian wyznaczył na swojego drugiego zastępcę Małgorzatę Adamską-Chmiel, dotychczasowego kierownika Wydziału Funduszy Zewnętrznych Urzędu Miasta w Jaśle.

Ponad 130 nowych drzew na terenie miasta
Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami Miasto Jasło rozpoczęło jesienne nasadzenia drzew. Łącznie w różnych częściach miasta posadzonych zostanie ponad 130 drzew.

Postrzelił mężczyznę z wiatrówki i zabrał mu pieniądze
Najbliższe trzy miesiące spędzi w areszcie 22-letni jaślanin. Mężczyzna w ubiegłym tygodniu dopuścił się rozboju na 33-latku. Postrzelił go z wiatrówki, powodując obrażenia klatki piersiowej i szyi, a następnie zabrał pokrzywdzonemu pieniądze. Za popełnione przestępstwa grozi mu kara do 12 lat pozbawienia wolności.

LISTOPAD

Most na rzece Jasiołce w Dobrucowej otwarty dla ruchu
Można już w pełni korzystać z odcinka drogi powiatowej pomiędzy Szebniami, a Tarnowcem. Na rzece Jasiołce w Dobrucowej, w miejscu istniejącej do tej pory przeprawy mostowej, powstał obiekt o nowych parametrach techniczno-użytkowych. Roboty trwały pięć miesięcy. Inwestycja kosztowała blisko 6,3 miliona złotych. W połowie sfinansowano ją ze środków budżetu państwa.

Niszczył lusterka w zaparkowanych samochodach
Jasielscy policjanci zatrzymali mężczyznę podejrzanego o uszkodzenie kilku samochodów, stojących na przyblokowych parkingach. 26-letni mieszkaniec Jasła, wracając w sobotę w nocy do domu, uszkodził lusterka w ośmiu pojazdach. Usłyszał już zarzuty i przyznał się do popełnienia przestępstwa. Za swój wybryk niebawem odpowie przed sądem.

Biurowiec miejskiej spółki i kolejne domki jednorodzinne
Tak w przyszłości widzą zabudowę dla części jasielskiego osiedla Na Kotlinę radni miejscy. Na dzisiejszej sesji podjęli oni uchwałę dopuszczającą w tym rejonie lokalizację nowego biurowca dla jednej z miejskich spółek oraz kontynuację budownictwa mieszkaniowego jednorodzinnego.

Bezpieczny i komfortowy dojazd do dębowieckiego sanktuarium
Zakończyły się prace związane z przebudową drogi dojazdowej do Bazyliki Mniejszej w Dębowcu koło Jasła. Ponad sześciuset metrowy odcinek został poszerzony oraz zyskał nową nawierzchnię asfaltową. Wartość zrealizowanych robót to blisko 800 tysięcy złotych. Zadanie to zostało sfinansowane z budżetu państwa oraz środków przekazanych przez samorządy powiatu jasielskiego oraz gminy.

Małżeńskie jubileusze w Jasielskim Domu Kultury. Rekordziści z 71-letnim stażem!
Kolejnych szesnaście par z terenu Jasła obchodziło dzisiejszego popołudnia „Złote Gody”. Rekordziści mogą się pochwalić 71-letnim stażem małżeńskim. Wśród dostojnych jubilatów byli również rodzice zastępcy burmistrza miasta Elwiry Musiałowicz-Czech. Wszyscy zostali uhonorowani pamiątkowymi medalami „Za długoletnie pożycie małżeńskie”.

Uroczyste otwarcie wystawy „Policja w służbie Niepodległej”
W Miejskiej Bibliotece Publicznej w Jaśle odbyło się uroczyste otwarcie wystawy „Policja w służbie Niepodległej”. Wernisaż poprzedzony był wykładem na temat historii Policji. Wydarzenie to wpisuje się w jubileusz 100-lecia powstania Policji Państwowej, dlatego była to także okazja do uroczystych odznaczeń okolicznościowymi medalami. Wystawę będzie można oglądać do 14 grudnia br.

GRUDZIEŃ

Rząd sfinansował zakup karetki dla jasielskiego szpitala
Do miejscowego szpitala została zakupiona nowa karetka. To efekt realizacji rządowego „Programu wymiany ambulansów”, który objął większość stacji ratownictwa medycznego w całym kraju, w tym także jasielską. Dzięki temu mieszkańcy naszego powiatu mogą się czuć bezpieczniej i być pewnym, że w razie nagłego zachorowania czy wypadku niezbędna pomoc dotrze do nich na czas.

Zadbali o komfort i bezpieczeństwo użytkowników drogi z Szebni do Chrząstówki
Zakończyła się długo wyczekiwana przez mieszkańców inwestycja przebudowy trzech odcinków dróg powiatowych pomiędzy Szebniami, a Chrząstówką w gminie Jasło. W ramach inwestycji wykonano nową nawierzchnię asfaltową, która poprawi komfort przejazdu przez te miejscowości. Wybudowany na znacznej długości chodnik przyczyni się z kolei do wzrostu poczucia bezpieczeństwa pieszych. Na całe zadanie przeznaczono ponad 2,2 miliona złotych.

Otwarcie ścianki wspinaczkowej w jasielskim „Ekonomiku”
W tej szkole powstał pierwszy w naszym regionie profesjonalny obiekt do trenowania wspinaczki wysokogórskiej przez młodzież i dorosłych. Środki na montaż ścianki oraz zakup niezbędnego wyposażenia technicznego przekazał samorząd powiatu jasielskiego. Kompleks ma służyć całej społeczności lokalnej.

Przedsiębiorcy: dobija nas wydłużajacy się remont ulicy Czackiego!
Właściciele lokali handlowo-usługowych zlokalizowanych w okolicy ulicy Czackiego w Jaśle skarżą się na przeciągający remont całego odcinka drogi prowadzony w ramach programu rewitalizacji centrum miasta. Stawiają szereg zarzutów pod adresem wykonawcy robót budowlanych, jak też samego inwestora, którym jest samorząd miejski. Ten zapewnia, że zadanie zakończy się lada dzień choć według umowy powinno do końca poprzedniego miesiąca.

Dbają o powiatową infrastrukturę drogową
Widać zmiany na lepsze w infrastrukturze drogowej na ziemi jasielskiej. M.in. to efekt dobrej współpracy pomiędzy lokalnymi samorządami. Za wzorcowy przykład może posłużyć tutaj Tarnowiec, gdzie w finansowej kooperacji z samorządem powiatowym udało się w bieżącym roku wybudować nowy most na rzece Jasiołce, a także przebudować i ułożyć nową nawierzchnię na połączeniu gminy z drogą krajową nr 28.

Świąteczny „prezent” dla Jaślan. W mieście wzrosną koszty wywozu śmieci
Od lutego przyszłego roku mieszkańcy Jasła zapłacą więcej za wywóz śmieci. Nie będzie to symboliczna podwyżka bowiem ceny za odbiór i zagospodarowanie odpadów komunalnych w naszym mieście wzrosną aż o sto procent. Dla wielu rodzin oznacza to spory wydatek każdego miesiąca. Jak podkreślają władze lokalnego samorządu, koszty mogą być niższe nawet o kilka złotych pod warunkiem, że tych odpadów będziemy produkowali znacznie mniej. Za tym muszą iść odpowiednie działania legislacyjne ze strony władz państwowych oraz skuteczna edukacja ekologiczna.

Radni wybrali patrona dla drogi przecinającej tereny „Gamratu”
Założyciel Centralnego Okręgu Przemysłowego Eugeniusz Kwiatkowski został patronem ulicy w przemysłowej dzielnicy Jasła – Gamracie.

Uchwała budżetowa powiatu jasielskiego na 2020 przyjęta
Radni powiatu jasielskiego przyjęli uchwałę budżetową na 2020 rok. Planowane dochody oszacowano na poziomie ponad 127 milionów złotych. O ponad pięć milionów więcej wyniosą wydatki. Wśród zadań inwestycyjnych przewidzianych do realizacji w przyszłym roku ujęto przede wszystkim projekty dotyczące poprawy jakości dróg publicznych i chodników, stanu techniczno-użytkowego obiektów oświatowych oraz rozbudowę infrastruktury służącej ochronie zdrowia.

W pobliżu nowo budowanej komendy Policji może powstać lądowisko dla śmigłowców ratowniczych
Powiat przejmie fragment działki przylegającej do nowo budowanej Komendy Powiatowej Policji w Jaśle, na której chce zlokalizować płytę lądowiska dla śmigłowców Lotniczego Pogotowia Ratunkowego. Dyrektor szpitala ocenił ten pomysł za bardzo dobry i ze wszech miar pożyteczny dla zapewnienia bezpieczeństwa zdrowotnego mieszkańców naszego regionu.

Na brzegu Wisłoki w Jaśle ujawniono zwłoki mężczyzny
Policjanci, pod nadzorem prokuratora, wyjaśniają okoliczności śmierci mężczyzny, którego zwłoki ujawniono dzisiaj popołudniu na brzegu rzeki Wisłoki w Jaśle.

Nowe radiowozy trafiły do jasielskich policjantów
Cztery nowe oznakowane radiowozy trafiły w ostatnim czasie do jasielskiej Policji. Pojazdy będą wykorzystywane przez funkcjonariuszy służby patrolowo-interwencyjnej oraz ruchu drogowego. Ich zakup był możliwy m.in. dzięki wsparciu finansowemu przekazanemu przez lokalne samorządy.

(terazJaslo.pl)

SŁOWA KLUCZOWE

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.