Kultura | rozrywka | edukacja

25. Konkurs Fotograficzny „Jasło moje miasto” za nami

Już od dwudziestu pięciu lat mieszkańcy Jasła uwieczniają na fotografiach historię miasta, jego architekturę, pokazują ważne wydarzenia z życia lokalnej społeczności. Właśnie tyle lat liczy sobie konkurs fotograficzny organizowany przez Stowarzyszenie Miłośników Jasła i Regionu Jasielskiego, we współpracy z Młodzieżowym Domem Kultury. Dzisiaj popołudniu rozstrzygnięto jego jubileuszową edycję, na którą napłynęło kilkadziesiąt prac. Wiele z nich możemy obejrzeć w licznych wydawnictwach promujących naszą okolicę.

Dwudziesta piąta edycja konkursu fotograficznego pod hasłem „Jasło moje miasto” już za nami. Głównym pomysłodawcą przedsięwzięcia jest Stowarzyszenie Miłośników Jasła i Regionu Jasielskiego, które w tej materii ściśle współpracuje z Młodzieżowym Domem Kultury. Tematyka prac tradycyjnie nawiązywała do charakteru przedsięwzięcia, tak więc autorzy fotografii pokazują charakterystyczne dla tej okolicy miejsca. Z okazji jubileuszu organizatorzy wyszli z inicjatywą dodatkowej kategorii, w której oceniano prace pod kątem technicznym. W tym przypadku najważniejsze było uchwycenie detali, które umykają nam podczas codziennego spaceru ulicami naszego miasta.

W tej edycji mieliśmy dwa tematy: „Ślady dawnego Jasła i regionu” oraz „Uchwycić chwile”. Ten pierwszy dobitnie historyczny, a drugi na zasadzie uchwycenia danego momentu. Cieszę się, że w tych konkursach tradycyjnie bierze udział znaczna liczba dzieci i młodzieży, a od kilku lat także i dorośli. Wraz z każdą edycją możemy się pochwalić kolejnymi pięknymi fotografiami. – mówi Wiesław Hap, prezes Zarządu Stowarzyszenia Miłośników Jasła i Regionu Jasielskiego.

Przy ocenie poszczególnych prac jurorzy sugerowali się przede wszystkim ciekawym ujęciem tematu oraz klimatem bijącym ze zdjęcia bezpośrednio w odbiorcę. Selekcji dokonała niezawodna komisja konkursowa, w skład której weszli: Andrzej Gawlewicz (architekt, zastępca prezesa Stowarzyszenia Miłośników Jasła i Regionu Jasielskiego), Barbara Żegleń (członek Stowarzyszenia), dr Wacław Mendys (członek sekcji fotograficznej Stowarzyszenia), Bogdan Samborski (artysta rzeźbiarz, członek Stowarzyszenia) oraz Tomasz Kasprzyk (członek Polskiego Związku Artystów Fotografików, członek Zarządu Stowarzyszenia).

Podczas oficjalnego ogłoszenia wyników przedsięwzięcia, które miało miejsce dzisiejszego popołudnia, Andrzej Gawlewicz wraz z Bogdanem Samborskim podkreślali znakomite odwzorowanie tematyki przez uczestników konkursu.

AG: – Swoje prace zgłosiło kilkadziesiąt osób. Komisja w określonym składzie przeprowadziła, jak zwykle, burzliwe dyskusje. W drodze kompromisu, momentami kłótni, wyłoniliśmy laureatów. Myślę, że zdjęcia są ciekawe.

BS: – Wybór był bardzo trudny ze względu na to, że większość zdjęć była naprawdę bardzo dobra. Staraliśmy się nagrodzić te, które były dla nas zaskoczeniem. Ocenialiśmy nietypowe ujęcie czy sam temat. To nas najbardziej inspirowało. Były serie prac, niektóre dobre, inne mniej, ale wybraliśmy. Bardzo nas to ucieszyło, że w ogóle mieszkańcy Jasła chcą w jakiś sposób pokazać nasze miasto.

Nagrody w postaci publikacji książkowych o tematyce regionalnej, drobnych upominków oraz dyplomów uznania wręczyli laureatom: Wiesław Hap – prezes Zarządu Stowarzyszenia Miłośników Jasła i Regionu Jasielskiego, Małgorzata Piotrowska – wicedyrektor Młodzieżowego Domu Kultury w Jaśle, sekretarz miasta Jasła Paweł Rzońca oraz członkowie komisji.

Miasto Jasło, jako samorząd, budując pewną strategię wizerunkową używało różnych haseł promocyjnych. Myślę, że najlepiej brzmi „Jasło moje miasto” stąd też podziękowania dla organizatorów, czyli Stowarzyszenia Miłośników Jasła i Regionu Jasielskiego oraz Młodzieżowego Domu Kultury, że takie hasło ma ten konkurs. Myślę, że fotografie nie są czymś ulotnym. Czasem słowo, myśl gdzieś tam zanika w historii, a fotografia zawsze zostaje. Te konkursy fotograficzne pozostają później gdzieś w annałach, wydawnictwach, różnych publikacjach czy też w corocznych kalendarzach. Życzę tym, którzy wzięli udział, żeby ich fotografie znalazły miejsce w historii naszego miasta i regionu. Na pewno ten konkurs to jest również wydobycie pewnych detali, jeżeli chodzi o pejzaż naszego miasta. Gratuluję i zapraszam do kolejnych edycji. – powiedział Paweł Rzońca.

Po zakończeniu oficjalnej części wydarzenia została otwarta pokonkursowa wystawa prac, którą można oglądać w siedzibie Młodzieżowego Domu Kultury. Przedsięwzięcie objął swoim patronatem honorowym burmistrz miasta Jasła Ryszard Pabian.

 DO POBRANIA:  Laureaci XXV Konkursu JASŁO – MOJE MIASTO (.pdf)

(dapa)
d.palar@terazjaslo.pl

SŁOWA KLUCZOWE