Informacje

W Kołaczycach chcą wybudować publiczne przedszkole

Gotowa jest koncepcja architektoniczna budowy publicznego przedszkola w Kołaczycach. Nowoczesny i w pełni funkcjonalny obiekt, który w przyszłości będzie służył młodemu pokoleniu z terenu całej gminy, został zaplanowany do realizacji na działce przylegającej do miejscowej szkoły podstawowej. Wraz z głównym zamierzeniem inwestycyjnym została przewidziana infrastruktura towarzysząca, w tym droga dojazdowa, miejsca postojowe, tereny zielone czy plac zabaw dla najmłodszych pociech.

Przedszkole gminne w Kołaczycach funkcjonuje teraz na ograniczonej przestrzeni użytkowej mając do dyspozycji pomieszczenia w budynku dawnego ratusza miejskiego, który znajduje się w ścisłym centrum miejscowości. Ze względu na swój wiekowy charakter potrzebne są ciągłe remonty, które zapewnią najmłodszym bezpieczne rozwijanie się. Stale ponoszone nakłady finansowe na ten cel skłoniły więc władze samorządowe miasta i gminy Kołaczyce do podjęcia działań zmierzających do budowy nowego obiektu dla tej placówki oświatowej.

Na przestrzeni kilku ostatnich lat rozważane były różne warianty i rozwiązania. Obecnie urzędnicy proponują lokalizację w pobliżu miejscowej szkoły podstawowej.

Plan był inny. – ujawnia Adam Kmiecik, zastępca burmistrza miasta i gminy Kołaczyce. – Na dzień dzisiejszy ta inna lokalizacja jest na trzech działkach, z których tylko jedna jest działką gminną, na której niemożliwe jest umiejscowienie przedszkola, ponieważ ono się tam nie zmieści. Wszystkie te trzy działki są działkami rolniczymi trzeciej klasy. Na dzień dzisiejszy nie ma rozmów o sprzedaży tych dwóch działek. Ale co jest najważniejsze: te działki są objęte miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego i w odległości około 35 metrów od drogi zaczyna się teren budownictwa mieszkaniowego z dopuszczeniem usług i nie ma możliwości wybudowania tam przedszkola. Uważam, że na dzień dzisiejszy lokalizacja przy szkole jest lokalizacją najlepszą, która ułatwi życie rodzicom.

Zastępca burmistrza poinformował, że jest już gotowa koncepcja projektowa wykonania nowego budynku oświatowego w gminie Kołaczyce. Wykonała ją, na zlecenie urzędu, firma W23 Architekci Jasło, za kwotę 19,5 tysiąca złotych brutto.

W związku z tym, że w tej chwili nie dysponujemy żadną inną działką w obrębie miasta Kołaczyce, która nadawałaby się na wybudowanie takiego budynku, koncepcja obejmuje dwa warianty budowy przedszkola w obrębie działek, na których jest umiejscowiona szkoła podstawowa. Pierwszy wariant koncepcji umiejscawia budynek na terenie zieleni przed szkołą, drugi wariant zamyka dziedziniec za szkołą, tworząc wewnętrzny dziedziniec z podwórka. – przekazuje samorządowiec.

Kmiecik powiedział, że miejscowy samorząd będzie jednak optował za tą drugą wersją. Tak przynajmniej wynika po wstępnych konsultacjach ze środowiskiem oświatowym, rodzicami i częścią radnych. Mimo to, zaprasza wszystkich zainteresowanych do szerokiej debaty bowiem ostateczna decyzja i tak będzie zależała od uchwały jaką podejmie Rada Miejska.

Ta koncepcja jest dostępna u mnie w urzędzie. Jeżeli ktoś z państwa chciałby zobaczyć i podyskutować to zapraszam w godzinach pracy urzędu. – mówi.

Zaprojektowany dwukondygnacyjny budynek będzie w stanie pomieścić 125 dzieci, w tym jeden oddział żłobkowy. Oprócz pomieszczeń przeznaczonych do edukacji w jego wnętrzach znajdą się węzły sanitarno-higieniczne, węzeł kuchenny, szatnia i magazyny. Obiekt będzie miał odrębne wejście, jak również zostanie połączony przewiązką z budynkiem szkoły.

To korzystne rozwiązanie, ponieważ – jak wyjaśnia zastępca burmistrza – przedszkolaki będą mogły korzystać ze wspólnej infrastruktury chociażby w postaci sali gimnastycznej.

Koncepcja przewiduje także wykonanie miejsc parkingowych, urządzenie zieleni oraz zamontowanie urządzeń zabawowych. Ponadto trzeba będzie zapewnić odpowiednią komunikację tak, aby rodzice mogli podwozić swoje pociechy bezpośrednio pod wejście przedszkola.

W tym celu burmistrz wystąpił do Starostwa Powiatowego z wnioskiem o możliwość przekazania lub wykupienia działki przy liceum, na której zostanie wykonany łącznik z aleją Jana Pawła II.

Urzędnicy nie uzależniają jednak inwestycji od tej decyzji. – Mamy przewidziane rozwiązanie zastępcze, które również będzie spełniało wymogi zarówno bezpieczeństwa, jak też ułatwiało komunikację. – przyznaje Kmiecik.

Z wstępnych wyliczeń, które towarzyszą koncepcji, koszt projektu to jest niecałe dwa miliony złotych natomiast dokładne wyliczenia i faktyczne koszty będą znane dopiero po przetargu. – podaje.

W najbliższym czasie urząd zleci wykonanie dokumentacji projektowej wraz z uzyskaniem pozwolenia budowlanego. Przy optymistycznych założeniach pierwsze roboty miałyby się rozpocząć pod koniec bieżącego roku.

Ale to też będzie uwarunkowane tym jak szybko zrobimy projekt i jak długo będziemy czekać na pozwolenie. – wyjaśnia samorządowiec.

Nie wykluczone, że gmina będzie starać się pozyskać środki zewnętrzne na zrealizowanie przedmiotowej inwestycji.

Moim zdaniem należy się podjąć budowy tego przedszkola ze względu na to, że to miejsce, w którym dzisiaj mieści się, jest w złym stanie. Ze względu na formułę tego budynku i jego strukturę nie da się przeprowadzić tam generalnego remontu za małe pieniądze. Można powiedzieć, że remont byłby droższy niż połowa tej inwestycji. – przekonuje wiceburmistrz Adam Kmiecik.

(dapa)
d.palar@terazjaslo.pl

SŁOWA KLUCZOWE