Udany weekend biegowy w Krempnej

Słoneczna pogoda i tłumy biegaczy. Tak wyglądał ostatni weekend w Krempnej, gdzie już po raz szósty odbywał się Ultramaraton Magurski.

Pomimo wynikających z pandemii, sanitarnych obostrzeń, które wielu napełniały obawami o przebieg i powodzenie tego biegowego wydarzenia, to wygląda na to, że organizatorzy zdołali przygotować wszystko zgodnie z formalnymi wymaganiami, jak najmniej tracąc przy tym z żywiołowości i emocji właściwych sportowemu wydarzeniu.

(FOT. © materiały prasowe Organizatora x4)

Całe wydarzenie rozdzielono na dwa dni. W piątkowy wieczór wystartowało prawie 240 uczestników półmaratonu MaguRun, zaś w sobotę na piękne ścieżki Magurskiego Parku Narodowego wyruszyli miłośnicy biegów Ultra. Skoro świt, o piątej rano, ponad 250 biegaczy wybiegło z Krempnej, by zmierzyć się nie tylko z dystansem, ale i upalną pogodą.

W piątkowych zmaganiach na dystansie półmaratonu wygrał Bartosz Ceberak z Rzeszowa (1h 44 minuty), a wśród pań z czasem (2h 6 minut) na mecie najszybciej pojawiła się Beata Mazan z Krosna. Inni zawodnicy dłużej pokonywali tę piękną trasę i niektórzy zbiegali do Krempnej już w zapadającym zmroku.

W sobotę na trasie Ultra 100+ km, kolejny rok z rzędu, wygrał Rafał Kot, który z upodobaniem przyjeżdża w Beskid Niski i w wywiadach często zachwala jego piękno. Na dobiegnięcie do mety potrzebował 10h 13 minut. Wśród pań, z czasem 12,5 godziny, zwyciężyła Kamila Grzelak.

Jednak “gwiazdą” tegorocznej rywalizacji okazał się przybyły ze Słowacji, Patrik Milata, który Magurski Ultra Run (68km) pokonał w 5:32:24. Aby w takim czasie pokonać ten trudny i górzysty dystans biegł ze średnią prędkością ponad 12 km/h, czyli mniej więcej tak, jak wielu z nas jeździ na rowerze. Na kobiecym podium najwyższe miejsce zajęła Zuza Wałach-Biśta z Katowic, przybiegając w czasie 7h 53 minut.

Wydarzenie odbyło się dzięki wsparciu Urzędu Gminy Krempna, Magurskiego Parku Narodowego, Stowarzyszenia Rozwoju na Rzecz Gminy Krempna oraz działającego jako Partner Biegu, Województwa Podkarpackiego, które nieustannie zaprasza do odkrywania atrakcji Podkarpackiego (www.podkarpackie.eu).