Informacje

70 lat minęło jak jeden dzień. Jubileusz domu kultury w Jaśle

Jubileusz 70-lecia Jasielskiego Domu Kultury | FOT. © terazJaslo.pl / Damian Palar

Aż cztery okazje do świętowania mieli dzisiaj pracownicy Jasielskiego Domu Kultury oraz zaproszeni przez nich na uroczystą galę przedstawiciele władz państwowych, lokalnego samorządu, zaprzyjaźnionych instytucji kultury oraz organizacji społecznych, duchowieństwo czy reprezentanci służb mundurowych. Najważniejsza z nich to jubileusz siedemdziesięciolecia działalności placówki w naszym mieście.

We wrześniu bieżącego roku przypadają cztery ważne rocznice związane z funkcjonowaniem w życiu społecznym naszego miasta Jasielskiego Domu Kultury. To dokładnie przed siedemdziesięcioma laty zainaugurowano działalność tej lokalnej instytucji kulturalno-rozrywkowej. Pięćdziesiąt lat temu pracownicy domu kultury wprowadzili się do nowo wybudowanego budynku przy ulicy Kołłątaja 1. Kolejne dwie istotne daty z punktu widzenia organizacyjnego podmiotu to 1975 rok kiedy zmieniono nazwę z Powiatowego na Jasielski Dom Kultury oraz 2015 rok. Wówczas to oddano na nowo do użytku po rozbudowie i gruntownej modernizacji obecną siedzibę w centrum miasta.

Jubileusz siedemdziesięciolecia istnienia Jasielskiego Domu Kultury stał się wyjątkową okazją do przypomnienia istotnej roli jaką ta instytucja kultury pełni w życiu lokalnej społeczności.

Po obejrzeniu na wstępie kilkuminutowej prezentacji zdjęć ukazujących różnorodność i bogactwo działalności Jasielskiego Domu Kultury na przestrzeni siedmiu dekad pełniąca rolę gospodarza dzisiejszego wieczoru dyrektor Helena Gołębiowska powitała licznie przybyłą widownię.

Bardzo nam miło, że możemy gościć tak ważnych dla nas ludzi związanych z kulturą, ludzi, którzy kochają kulturę. – podkreśliła na wstępie.

Na uroczystą galę zorganizowaną w sali widowiskowej zostali zaproszeni przedstawiciele władz państwowych na czele z poseł na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej Marią Kurowską, samorządowcy w osobach burmistrza miasta Ryszarda Pabiana, zastępcy burmistrza Elwiry Musiałowicz-Czech, sekretarza miasta Pawła Rzońcy, przewodniczącego Rady Miejskiej Jasła Henryka Raka wraz z radnymi VIII kadencji, dyrektorzy i kierownicy ośrodków kulturalnych z ościennych miejscowości województwa podkarpackiego i małopolskiego (m.in. Wojewódzkiego Domu Kultury w Rzeszowie, Miejskiej Biblioteki Publicznej w Jaśle, Muzeum Regionalnego w Jaśle, Państwowej Szkoły Muzycznej I Stopnia im. Witolda Lutosławskiego w Jaśle, Regionalnego Centrum Kultur Pogranicza w Krośnie, Gorlickiego Centrum Kultury, Muzeum Marii Konopnickiej w Żarnowcu, Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Jaśle), przedstawiciele organizacji pożytku publicznego (Stowarzyszenia Miłośników Jasła i Regionu Jasielskiego, Polskiego Towarzystwa Numizmatycznego Oddział w Jaśle), duchowieństwo oraz reprezentanci służb mundurowych na czele z Komendantem Powiatowym Państwowej Straży Pożarnej w Jaśle mł. bryg. Piotrem Śmietaną. Wyjątkowymi gośćmi byli poprzedni dyrektorzy oraz emerytowani pracownicy domu kultury.

Wspólnie na scenie burmistrz Jasła Ryszard Pabian oraz dyrektor Jasielskiego Domu Kultury Helena Gołębiowska | FOT. © terazJaslo.pl / Damian Palar

W dalszej części swojego wystąpienia Helena Gołębiowska wymieniła nazwiska swoich znakomitych poprzedników. Funkcję dyrektora domu kultury w Jaśle pełnili na przestrzeni siedemdziesięciu lat: Zygmunta Cieniawa, Franciszek Stal, Władysław Śliwiński, Tadeusz Rojkowski, Józef Kobak, Stanisław Cichy, Marian Sobel, Edward Dubiel, Zygmunt Tadeusiak, Zbigniew Dranka, Karol Głowa, Krystyna Kasprzyk oraz Janusz Szewczyk.

Jak podkreśliła: „dom kultury to ludzie, którzy tworzyli i tworzą ten dom przez lata.”

Stąd też ze sceny padły podziękowania dla wszystkich pracowników domu kultury zaangażowanych w organizację tysięcy wydarzeń różnej rangi. Od 1970 roku na etacie w tej instytucji pracowało ponad 140 osób.

Obecnie zespół tworzą: Ewa Kusiak (38 lat stażu pracy), Anna Brożyna (36 lat), Helena Gołębiowska (32 lata), Małgorzata Kuchta (32 lata), Agnieszka Smalara (31 lat), Dariusz Myśliwiec (30 lat), Irena Kobak (30 lat), Magdalena Kardaś (29 lat), Ewa Grzebień (28 lat), Teresa Hołowicka (27 lat), Sławomir Gołębiowski (25 lat), Katarzyna Pacwa (18 lat), Marcin Ochoński (15 lat), Wojciech Nowicki (15 lat), Tadeusz Gorczyca (13 lat), Katarzyna Korona (12 lat), Katarzyna Spólnik (12 lat), Rafał Dyląg (10 lat), Katarzyna Gądek-Smyka (10 lat), Elżbieta Ruszała (10 lat), Adrian Tuleja (10 lat), Piotr Chojecki (8 lat), Anna Jaworska (4 lata), Andrzej Serwa (rok), Artur Sypień (rok).

Helena Gołębiowska publicznie zaznaczyła, że jej wszyscy współpracownicy to osoby bardzo oddane i rzetelnie wykonujące powierzone im obowiązki służbowe, które rozumieją, że praca w kulturze to praca zespołowa, praca dająca satysfakcję i określone rezultaty.

W swoim wystąpieniu obecna dyrektor domu kultury podkreśliła rolę lokalnego samorządu.

Nasze działania nie są zawieszone w próżni i są uzależnione od naszego organizatora, od jego życzliwości, zaangażowania w życie instytucji, od współpracy, nie ukrywajmy od jego dotacji podmiotowej, od wielu dofinansowywań, które pozwalają jak największej liczbie uczestników przebywać na określonej imprezie biletowanej. To wszystko zawdzięczamy miastu. Bardzo dziękujemy za tą współpracę, za zainteresowanie naszego organizatora. Jesteśmy mu niezmiernie wdzięczni. – powiedziała Helena Gołębiowska.

Osobne podziękowania skierowała na ręce burmistrza Ryszarda Pabiana. – Pięć lat temu pan burmistrz podjął dość ryzykowną decyzję o modernizacji i rozbudowie tej instytucji. Gdyby nie odwaga i determinacja pana burmistrza to pewnie nie pracowalibyśmy w tak dobrych warunkach, a co najważniejsze nasi goście i wszyscy nasi bywalcy nie byliby w tak nowoczesnym budynku, który jest wygodniejszy i piękniejszy. Bardzo dziękuję. – dodała.

Wywołany na scenę gospodarz naszego miasta zaznaczył, że jubileusze są świetną okazją do składania gratulacji i życzeń na dalsze lata działalności.

Zwrócił on również uwagę jak zmieniło się postrzeganie kultury przez mieszkańców na przełomie ostatnich lat.

Jubileuszowa pamiątkowa od władz Jasła | FOT. © terazJaslo.pl / Damian Palar

Przede wszystkim kulturę postrzega się jako jeden z bardzo istotnych elementów szeroko rozumianego rozwoju, przede wszystkim tego rozwoju społecznego. Bo przecież to rozwijanie kompetencji, umiejętności, to tworzenie ludzkich więzi, ale także budowanie lokalnych tożsamości. Kultura to także wspaniała okazja do promowania miasta, regionu, ludzi, którzy na tym terenie funkcjonują. My, jako miejski samorząd, staramy się oczywiście dostrzegać tę rolę. Stąd też nasze wszelkie działania skierowane są właśnie po to, aby nasze instytucje dobrze funkcjonowały. – mówił Ryszard Pabian.

Burmistrz podzielił się swoją refleksją, że na funkcjonowanie Jasielskiego Domu Kultury wpływają dwa czynniki. Pierwszy z nich to miejsce, w którym zapewniona jest wiodąca działalność kulturalno-rozrywkowa. Drugim istotnym elementem są ludzie, którzy tworzą to miejsce od pokoleń.

Trzeba przyznać, że tutaj domowi kultury od początku sprzyja szczęście, bo przecież zaledwie pięć lat po zakończeniu wojny przy utworzeniu Powiatowego Domu Kultury do jego dyspozycji został oddany lokal przy ulicy 3-go Maja, w budynku „Zgody”. Dwadzieścia lat później w tym miejscu powstał piękny obiekt, bardzo nowoczesny na tamte lata. Dzisiaj przypada 50. rocznica. To też okazja do świętowania kolejnego jubileuszu. Pięć lat temu budynek przeszedł gruntowną modernizację i rozbudowę, dzięki czemu możliwe było uruchomienie nowych działalności. Ale to nie tylko obiekt, to także to, co proponujemy jako instytucja kultury dla państwa. Przecież po to funkcjonuje dom kultury, aby państwo czerpali z tego przyjemność. Stąd też wszystkie przedstawienia na najwyższym poziomie. Tak naprawdę możemy się poszczycić tym, że goszczą u nas artyści z najwyższej półki. Ale to także to, co proponujemy dla naszych mieszkańców w ramach zajęć prowadzonych przez Jasielski Dom Kultury. Tutaj również możemy się pochwalić ogromnymi osiągnięciami, bo przecież wychowankowie wychodzący spod rąk instruktorów odnoszą ogromne sukcesy. Za tym wszystkim stoją ludzie. Tutaj też dom kultury ma od początku szczęście do dyrektorów, do swoich pracowników, którzy ciężką pracą powodują, że tak dobrze działania Jasielskiego Domu Kultury są postrzegane przez nas odbiorców. – powiedział.

Samorządowiec zapewnił również o dalszym wsparciu finansowym i merytorycznym podległej sobie instytucji: – Oczywiście będziemy robić wszystko, aby Jasielski Dom Kultury właściwie funkcjonował.

Wśród licznych osób składających na ręce dyrektor Heleny Gołębiowskiej gratulacji z okazji jubileuszu znalazła się m.in. burmistrz Jasła w latach 2006-2010, obecnie posłanka Maria Kurowska.

Parlamentarzystka podkreśliła, że wszelkie dokonania podopiecznych Jasielskiego Domu Kultury na scenach krajowych, jak i zagranicznych przynoszą chlubę naszemu miastu.

Przemawia posłanka Maria Kurowska | FOT. © terazJaslo.pl / Damian Palar

To niezwykłe, że z naszego miasta Jasła wychodzą w świat prawdziwie oszlifowane perełki. Wiemy, że te talenty muzyczne pewnie są w wielu miastach. Tylko tam ich pewnie nikt nie wyłowi i nikt ich tak pięknie nie poprowadzi, aby mogli odnosić sukcesy. Sama jestem dumna, gdy rozmawiam z innymi osobami i nagle Jasło kojarzą przez Roksanę Węgiel. Ale przecież mamy też innych wspaniałych śpiewających i tworzących taki dobry wizerunek naszego miasta. – powiedziała.

Dzisiejsze święto kultury w Jaśle stało się również okazją do publicznego uhonorowania młodych artystów wywodzących się z naszego miasta. Już po raz trzeci z rzędu przyznane zostały stypendia imienia Jerzego Matuszkiewicza. To symboliczne wyróżnienie dla twórców wywodzących się z lokalnego środowiska muzycznego. Fundatorem oraz patronem nagrody jest wybitny muzyk i kompozytor, honorowy obywatel naszego miasta, mecenas kultury Jasła.

Dotychczasowymi stypendystami byli: Michał Babiarz, Piotr Jaworski, Paulina Pietrusza, Gabriela Pięta, Roksana Węgiel, Aleksandra Tocka i Zuzanna Walczyk.

Młodzi stypendyści | FOT. © terazJaslo.pl / Damian Palar

W tym roku stypendia z rąk burmistrza Ryszarda Pabiana oraz Tomasza Kasprzyka – wieloletniego przyjaciela popularnego „Dudusia” odebrali: Adrian Bałucki, Maciej Ochwat, Dawid Wojnarowicz oraz Julia Zielińska.

Zwieńczeniem sobotniego jubileuszu 70-lecia istnienia Jasielskiego Domu Kultury był koncert muzyki filmowej Jerzego Matuszkiewicza w wykonaniu: Doroty Miśkiewicz (wokal), Ani Serafińskiej (wokal), Henryka Miśkiewicza (saksofon), Piotra Kałużnego (fortepian), Pawła Pańty (kontrabas), Cezarego Konrada (instrumenty perkusyjne).

W galerii na pierwszym piętrze można oglądać wystawę „Barwne dziedzictwo” ukazującą zbiory artystyczne oraz materiały archiwalne Jasielskiego Domu Kultury od 1970 do 2020 roku.

Damian Palar
d.palar@terazjaslo.pl

SŁOWA KLUCZOWE