Kultura | rozrywka | edukacja

Zbiory artystyczne Jasielskiego Domu Kultury z przełomu wieków, cz. I

Wystawa w Galerii Jasielskiego Domu Kultury

Do końca listopada br. w Galerii JDK czynna będzie wystawa pt. „Barwne dziedzictwo. Zbiory artystyczne Jasielskiego Domu Kultury z przełomu wieków”, część I.

Na ekspozycję składają się prace malarskie odrestaurowane w ramach ubiegłorocznego projektu „Ocalić od zapomnienia. Zbiory artystyczne z przełomu wieków”, dofinansowanego ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu „Polska – Interwencje 2019″.

Prace będące dziedzictwem kulturowym Jasła, pochodzą ze zbiorów Jasielskiego Domu Kultury. Na wystawie prezentowane są obrazy, które do tej pory nie były pokazywane w całości. Ich twórcy to wybitni przedstawiciele malarstwa lat 60., 70., 80 ubiegłego stulecia. Zbiór zawiera dzieła zakupione w 1969 r. przez Ministerstwo Kultury i Sztuki w ramach nagrody. Ówczesny Powiatowy Dom Kultury w Jaśle został laureatem I miejsca w ogólnopolskim pojedynku placówek kulturalno-oświatowych z okazji 25-lecia PRL. Wśród autorów są nazwiska bardzo liczące się w polskiej plastyce, m.in.: Maria Anto, Stanisław Kucia, Wiesław Szamborski, Maciej Bieniasz, Janina Ożóg – Czarnowska.

W I części wystawy znalazły się również prace pochodzące z lat 70-tych XX wieku, wykonane przez studentów Krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych. Są pokłosiem lipcowego pleneru w 1976 roku, który miał miejsce w Jaśle.

(JDK)

SŁOWA KLUCZOWE