Informacje

Szczepienia przeciwko koronawirusowi – jasielski szpital gotowy do udziału w narodowym programie

Szpital Specjalistyczny w Jaśle | FOT. © terazJaslo.pl / Damian Palar

Polska zamierza przeprowadzić jedną z największych operacji logistycznych w ostatnich dziesięcioleciach w zakresie ochrony zdrowia ludności. Chodzi o program szczepień przeciwko koronawirusowi. Program zakłada dobrowolność udziału, a szczepionki mają być dostępne dla obywateli nieodpłatnie.

Narodowy Fundusz Zdrowia ogłosił nabór podmiotów prowadzących działalność leczniczą zainteresowanych udziałem w narodowym programie szczepień przeciwko wirusowi SARS-CoV-2. Zainteresowane placówki medyczne muszą spełnić szereg wyśrubowanych warunków dających rękojmię właściwej realizacji zadania z zakresu bezpieczeństwa zdrowotnego obywateli.

Wśród wymogów wskazanych w konkursie podano m.in. konieczność zapewnienia wysoko wykwalifikowanej i doświadczonej kadry medycznej, odpowiedniej bazy lokalowej, a także możliwości realizacji szczepień w miejscu zamieszkania pacjenta, który ze względu na stan zdrowia nie jest w stanie samodzielnie zgłosić się do wyznaczonego punktu.

Dyrektor Szpitala Specjalistycznego w Jaśle zapewnia, że kierowana przez niego jednostka sektora ochrony zdrowia jest gotowa do realizacji programu dlatego zostały już złożone do Funduszu odpowiednie dokumenty aplikacyjne.

Narodowy Fundusz Zdrowia oraz Ministerstwo Zdrowia ogłosili nabór do programu szczepień. Rozmawiałem z pracownikiem NFZ-u i zgłosiłem nasz akces do tej akcji. Ta akcja jest skierowana głównie do podstawowej opieki zdrowotnej, ale my w obrębie szpitala też mamy pracowników i też mamy pacjentów więc na swoim poziomie będziemy wykonywać te szczepienia. Nie jest to proste, bo trzeba zapewnić możliwość szczepienia co najmniej 180 pacjentów tygodniowo, przez pięć dni w tygodniu. Trzeba zorganizować tzw. zespoły wyjazdowe, które będą woziły lekarza i pielęgniarkę do pacjenta, który nie będzie mógł dotrzeć do szpitala. Ale ja uważam, że trzeba się tym zająć. Oczywiście jest też aspekt finansowy bowiem NFZ będzie płacił za te szczepienia. Do 11 grudnia trwa nabór chętnych do wykonywania takich szczepień. – powiedział lek. med. Michał Burbelka.

Szef miejscowego szpitala nie ma żadnych wątpliwości co do zasadności przeprowadzenia narodowego szczepienia ludności przeciwko koronawirusowi.

Szczepienia to ogromny przywilej dla wysoko rozwiniętych społeczeństw. Myślę, że każdy kto myśli rozsądnie będzie się chciał zaszczepić. To jest oczywiście szczepienie darmowe, nieobowiązkowe natomiast w naszym szpitalu widzieliśmy tyle ludzkich tragedii, nieszczęść i problemów, że nam nie trzeba tłumaczyć, że szczepienia są konieczne. – podkreśla.

Przeprowadzenie programu zostanie poprzedzone kompleksową kampanią informacyjną. Tak, aby każdy obywatel zainteresowany zaszczepieniem się mógł uzyskać rzetelne i wiarygodne wiadomości na ten temat.

Myślę, że tak jak zapowiedział pan minister, będzie wcześniej przeprowadzona odpowiednia kampania społeczna, bo część społeczeństwa musi dojrzeć do tego typu sytuacji. Natomiast myśmy już aplikowali do NFZ-u o możliwość wykonywania tego typu szczepień. Także mam nadzieję, że nasza aplikacja zostanie przyjęta. – dodaje M. Burbelka.

(dapa)
d.palar@terazjaslo.pl

SŁOWA KLUCZOWE

OPINIE: “Szczepienia przeciwko koronawirusowi – jasielski szpital gotowy do udziału w narodowym programie”

  1. Przecież to jest trucizna w Anglii 38 letnia kobieta polka pracownica domu pomocy społecznej została wysłana przez szefową na zabieg szczepienia i już jest na wózku inwalidzkim A teraz jej szefowa umysł ręce że trzeba się było nie szczepić a wymusiła to na niej.. I co teraz kobieta nie wruci już chyba do zdrowia po tej szczepionce i co teraz ludzie????