Informacje

Wznowienie porodów rodzinnych w jasielskim szpitalu

Szpital Specjalistyczny w Jaśle | FOT. © terazJaslo.pl / Damian Palar

Szpital Specjalistyczny w Jaśle przywraca po wielu tygodniach możliwość porodów rodzinnych. Ale z zachowaniem dodatkowych zasad bezpieczeństwa z uwagi na obecną sytuację epidemiologiczną.

Placówka medyczna poinformowała dzisiaj o przywróceniu z dniem 19 stycznia br. możliwości prowadzenia porodów rodzinnych w tutejszym Oddziale Położniczo-Ginekologicznym z Pododdziałem Urologii.

W komunikacie opublikowanym na oficjalnej stronie internetowej oraz w mediach społecznościowych podano, że rodzącej będzie mogła towarzyszyć tylko jedna osoba, która spełni ścisłe wymogi sanitarne.

Szpital opracował konkretną procedurę, która ma w maksymalnym stopniu zapewnić bezpieczeństwo zdrowotne pacjentów przebywających w jego obrębie, jak również personelu medycznego w związku z obowiązującym w całym kraju stanem pandemii koronawirusa oraz wynikającymi z tego powodu obostrzeniami. Osoba towarzysząca podlega tym samym wymaganiom, co inni pacjenci, a więc przed wejściem na teren placówki musi w pierwszej kolejności wstawić się w tymczasowym punkcie segregacji medycznej (namiot przy podjeździe dla ambulansów sanitarnych), gdzie zostanie przeprowadzony szczegółowy wywiad epidemiologiczny, zmierzona temperatura ciała i saturacja oraz pobrany wymaz.

Warunkiem dopuszczenia możliwości udziału przy porodzie rodzinnym jest pozytywna weryfikacja ankiety, posiadanie temperatury poniżej 37,5 stopni Celsjusza oraz uzyskanie ujemnego wyniku badania w kierunku zakażenia wirusem SARS-CoV-2. Natomiast bezwzględnym przeciwwskazaniem jest nałożona izolacja domowa lub kwarantanna.

Przez cały okres przebywania w szpitalu osoba towarzysząca rodzącej winna jest zasłaniać usta i nos za pomocą maseczki, mieć ubrane rękawiczki jednorazowe oraz fartuch ochronny na ubranie, a także stosować się do poleceń prowadzącego poród.

Szpital zezwala na obecność przy kobiecie dodatkowej osoby w ostatniej fazie porodu oraz do dwóch godzin po powiciu na świat potomka. 

(dapa)
d.palar@terazjaslo.pl

SŁOWA KLUCZOWE

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.