Kultura | rozrywka | edukacja

Wystawa „Kot magiczny, kot symboliczny, kot liryczny”

Miejska Biblioteka Publiczna w Jaśle zaprasza czytelników do obejrzenia wystawy, której bohaterem jest kot.

Kot w dziejach ludzkości był traktowany bardzo różnie. Starożytność obdarzała go bałwochwalczym kultem. W średniowieczu Kościół wydał mu walkę przygotowując stos, widząc w nim ucieleśnienie szatana. Był towarzyszem dam dworu z którymi pozował do portretów, bohaterem bukolicznych satyr, lirycznych wierszy, a nawet powieści. Ten kompan codzienności posiada szeroki wachlarz cech, które trafnie określają jego tajemniczą naturę. Współczesność docenia doskonałość kota i jego rolę w felinoterapii. W wielu rodzinach traktuje się go jak domownika. Jest ulubieńcem dzieci i dorosłych, którzy dbają o niego kupując specjalną karmę i różne przysmaki, choć nie potrzebuje człowieka by przeżyć.

Wystawa przedstawia kota w różnych kontekstach dziejowych, astrologicznych i literackich, i pokazuje jak wdzięcznym jest obiektem fotograficznym. Jego szlachetna uroda i magia sprawią, że wystawę obejrzą Państwo z przyjemnością.

Prezentowane fotografie zrobione są przez profesjonalistów i amatorów, mieszkańców jasielszczyzny. Zależało nam szczególnie na tym, aby wydobyć kontekst emocjonalny i pokazać uczucia, jakimi autorzy zdjęć darzą swoich pupili. Bardzo dziękujemy autorom fotografii, bez których wystawa nie powstałaby w takim kształcie.

Wystawa czynna marzec – kwiecień 2021, w godzinach pracy Biblioteki, ul. Kołłątaja 1.

(MBP w Jaśle)

SŁOWA KLUCZOWE