Informacje

„Wykręć plastik bądź fantastic” – zbiórka nakrętek w szkole medycznej

Metalowe serduszko na nakrętki przed siedzibą szkoły medycznej w Jaśle | FOT. © terazJaslo.pl / Damian Palar

W Jaśle stanęła kolejna konstrukcja w kształcie serca, przeznaczona do zbierania plastikowych nakrętek po napojach czy innych produktach codziennego użytku. Tym razem do działań charytatywnych na rzecz potrzebujących mieszkańców naszego regionu przystąpili uczniowie miejscowej szkoły medycznej.

Na terenie malowniczego pałacyku rodziny Sroczyńskich w Jaśle, w którym obecnie mieści się siedziba Medyczno – Społecznego Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego, stanął wielki metalowy pojemnik w kształcie serca z przeznaczeniem na publiczną zbiórkę plastikowych nakrętek po napojach. Cały dochód z ich sprzedaży zostanie przekazany na cele charytatywne, szczególnie na pomoc dla potrzebujących mieszkańców naszego powiatu.

Jak poinformowała Danuta Jachym z Medyczno-Społecznego Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Jaśle, jest to bezpośrednia inicjatywa samorządu uczniowskiego jasielskiego „Medyka”. Zakup metalowego serca był możliwy dzięki dobrowolnym datkom zebranym wśród społeczności szkolnej. Swoją cegiełkę do tego dzieła dołożyli również absolwenci.

Przedsięwzięcie, które odbywa się pod hasłem „Wykręć plastik bądź fantastic„, ma w szczególności na celu budowanie poczucia solidarności społecznej z osobami znajdującymi się w trudnej sytuacji życiowej.

Pojemnik został umieszczony w takim miejscu, aby umożliwić wygodny dostęp do punktu zbiórki nie tylko słuchaczom, nauczycielom, pracownikom czy sympatykom szkoły, ale również wszystkim zainteresowanym mieszkańcom miasta. Przy okazji można skorzystać z alejek spacerowych, które na wiosnę przyozdobione są pięknie kwitnącą roślinnością czy zajrzeć w zabytkowe mury pałacyku i zapoznać się z ofertą edukacyjną placówki edukacyjnej samorządu województwa podkarpackiego.

Danuta Jachym z Medyczno – Społecznego Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Jaśle wyjaśnia: – Czerwone serce przeznaczone jest na wszelkiego rodzaju plastikowe nakrętki, bez względu na kształt czy kolor. Mogą to więc być nakrętki np. po napojach, kawie, mleku czy jogurtach. W pojemniku zostawić możemy również zakrętki po chemii gospodarczej, po płynach do zmywania, szamponach i płynach do płukania. Ważne, by nie dorzucać do nakrętek innych przedmiotów, a jeśli mają one np. tekturowe uszczelki to trzeba je usunąć przed wrzuceniem.

To nie pierwsze tego typu działanie organizowane w jasielskiej szkole medycznej. Jej uczniowie systematycznie udowadniają, że nie jest im obojętny los słabszych. Plastikowe nakrętki zbierane są tu już od roku szkolnego 2016/2017.

Akcję zapoczątkowała ówczesna opiekun Szkolnego Koła PCK, odpowiadając na zamieszczoną na facebooku prośbę Absolwentki szkoły, o zbiórkę nakrętek dla jej chorej córeczki. Do akcji dołączyła Szkoła Podstawowa w Kołaczycach, która również przez wiele lat zbierała nakrętki dla chorej Wiktorii. Obecnie jasielski Medyk pragnie, aby do akcji przyłączyli się również mieszkańcy Jasła. – przekazuje Danuta Jachym.

To już kolejny punkt na mapie Jasła ze swobodnym dostępem do punktu zbiórki plastikowych nakrętek. Podobne metalowe serca stoją już przy ulicy Wyspiańskiego (Bajkowe Przedszkole) oraz na Placu Inwalidów Wojennych u zbiegu ulic Sokoła, Asnyka i Czackiego.

(dapa)
d.palar@terazjaslo.pl

SŁOWA KLUCZOWE

OPINIE: “„Wykręć plastik bądź fantastic” – zbiórka nakrętek w szkole medycznej”