Informacje

Reprezentant Polski Kamil Piątkowski na otwarciu boiska wielofunkcyjnego w Sobniowie

Nz. pochodzący z Jasła, obecny reprezentant Polski w piłce nożnej Kamil Piątkowski biorący udział w pokazowym meczu z okazji otwarcia boiska w Sobniowie.
| FOT. © terazJaslo.pl / Damian Palar

Przecięcie wstęgi, przemówienia zaproszonych gości, pokazowy mecz z udziałem reprezentanta Polski w piłce nożnej Kamila Piątkowskiego, a na koniec pamiątkowe autografy i zdjęcia. Tak wyglądało dzisiejsze popołudnie na jasielskim osiedlu Sobniów, gdzie oficjalnie oddano mieszkańcom do użytkowania wybudowane przy tamtejszej szkole podstawowej nowoczesne boisko wielofunkcyjne. Być może właśnie tutaj objawią się kolejne talenty sportowe, które w przyszłości przyniosą chlubę naszemu miastu.

| Obejrzyj galerię zdjęć z Wydarzenia

Złagodzenie obostrzeń wynikających z pandemii koronawirusa spowodowały możliwość zorganizowania uroczystego otwarcia nowo wybudowanego boiska wielofunkcyjnego na jasielskim osiedlu Sobniów. Obiekt powstał w ramach budżetu obywatelskiego na 2020 rok. Symbolicznego przecięcia wstęgi, uroczyście przekazującego obiekt do użytkowania przez lokalną społeczność, dokonali: burmistrz Jasła Ryszard Pabian, dyrektor Zespołu Szkół Miejskich nr 5 Jolanta Szymańska oraz autor zwycięskiego projektu Krzysztof Pec. Poświęcenia placu przeznaczonego do uprawiania wielu dyscyplin sportowych dokonał proboszcz miejscowej parafii rzymskokatolickiej ks. dr Marian Putyra.

Niespodzianką dla uczestników wydarzenia było pojawienie się dwójki znamienitych wychowanków sobniowskiej szkoły: piłkarki Klaudii Gniadek oraz piłkarza Kamila Piątkowskiego.

Kompleks, który powstał na terenie szkoły przy ulicy Sobniowskiej, składa się z pól przeznaczonych do gry w: piłkę nożną (o wymiarach 31,00m x 18,00m), piłkę ręczną (o wymiarach 31,00m x 18,00m), piłkę siatkową (o wymiarach 18,00 x 9,00m), badmintona (o wymiarach 13,40 x 6,10m) oraz miejsce do gry na jeden kosz (wymiary 8,00 x 15,10m). Zastosowana na nich sztuczna nawierzchnia ma eliminować potencjalne urazy.

W ramach inwestycji wykonano również obrzeża betonowe, przyłącz sanitarny odprowadzający wody opadowe z boiska do kanalizacji ogólnospławnej. Nie zapomniano o wyposażeniu w elementy zapewniające bezpieczeństwo użytkowania, tak więc zamontowano ogrodzenie terenu wraz z bramami wejściowymi oraz piłkochwyty.

Przedsięwzięcie zrealizowano w ramach trybu „zaprojektuj i wybuduj”, a więc rolą wykonawcy było zaprojektowanie, wkomponowanie infrastruktury w istniejący teren oraz właściwa realizacja budowy.

Wartość zadania po przetargu wyniosła ponad 480 tysięcy złotych. To projekt, który powstał dzięki inicjatywie i zaangażowaniu całej lokalnej społeczności. Jego realizacja była możliwa dzięki nowemu instrumentowi, który od niedawna daje mieszkańcom Jasła możliwość współdecydowania o inwestycjach, które budują potencjał naszego miasta. Mowa o budżecie obywatelskim.

Burmistrz Ryszard Pabian podkreślił, że jest to znakomite narzędzie do udziału mieszkańców w podejmowaniu wspólnych decyzji o potrzebach inwestycyjnych w naszym mieście.

Ryszard Pabian, burmistrz Jasła | FOT. © terazJaslo.pl / Damian Palar

Wpisuje się to w formę społeczeństwa obywatelskiego, gdyż każdy mieszkaniec ma prawo wypowiedzieć się na co chce przeznaczyć część budżetu miasta Jasła. Właśnie w oparciu o te działania powstał ten piękny obiekt. Tak naprawdę budżet obywatelski w innych miastach funkcjonował już od kilku ładnych lat, jednak nigdy nie było to sformalizowane. Takie zapisy pojawiły się dopiero przy zmianie ustawy o samorządzie gminnym, która weszła w życie w 2018 roku. Wtedy też Rada Miejska Jasła podjęła uchwałę, że również w naszym mieście taki budżet zafunkcjonuje. Chociaż tak naprawdę wymóg dotyczy wyłącznie miast na prawach powiatu. Chcieliśmy jednak, aby umożliwić społeczeństwu decydowanie o tym co chcą, aby na terenie naszego miasta powstawało. – powiedział.

Samorządowiec przypomniał, że mamy już za sobą trzy edycje budżetu obywatelskiego. Przypomniał dzisiaj na realizację jakich inicjatyw postawili do tej pory jaślanki i jaślanie.

Pierwsza edycja, na którą przewidziano trzysta tysięcy złotych to projekty polegające na drenażu boiska sportowego przy ulicy Śniadeckich i organizacja festiwalu „Rock in Jasło”. Ten pierwszy projekt został zrealizowany aczkolwiek pewnie go nie widać, bo został zrealizowany pod ziemią. Ale jest też częścią większego działania, które jest w tej chwili realizowane, a więc całkowitej przebudowy boiska przy ulicy Śniadeckich. Organizacja festiwalu czeka na lepsze czasy. Mamy nadzieję, że w tym roku uda się ten projekt zrealizować. W drugiej edycji, na którą przeznaczono pięćset tysięcy złotych, to właśnie realizacja tego boiska, na którym się znajdujemy. Trzecia edycja, również w wysokości pięciuset tysięcy złotych, to: „Nabierz tężyznę pod tężnią – Jasło oddycha zdrowo”, „Kolędowanie z Alicją Majewską i Włodzimierzem Korczem” i „Murale dla mieszkańców”. Przed nami czwarta edycja, również w wysokości pięciuset tysięcy złotych i na nieco innych zasadach. Przeznaczyliśmy kwotę czterystu tysięcy złotych na działania inwestycyjne i sto tysięcy na tzw. działania miękkie. – podał burmistrz.

Podczas swojego wystąpienia burmistrz Ryszard Pabian podkreślał szczególną rolę i zaangażowanie autora projektu oraz jego kolegów, którym udało się zaangażować mieszkańców nie tylko osiedla, ale i całego miasta do udziału w głosowaniu na zwycięski projekt.

Chciałem serdecznie podziękować moim współpracownikom, którzy w znacznej mierze zaangażowali się, aby ten projekt został zrealizowany. To też podziękowania dla państwa radnych, którzy właśnie przez tą decyzję podjętą w 2018 roku pozwolili nam podejmować tego typu działania. – zaznaczył. – Pozostaje życzyć, żeby ten obiekt dobrze służył wszystkim, którzy zechcą z niego skorzystać. – dodał gospodarz naszego grodu.

Boisko wielofunkcyjne powstało dzięki niezwykłej pasji i zaangażowaniu ze strony Krzysztofa Peca, radnego Rady Miejskiej Jasła poprzedniej kadencji, a zarazem lokalnego społecznika. Jak podkreślił, potrzeba budowy takiego obiektu była wielokrotnie sygnalizowana przez mieszkańców osiedla.

Przy sobniowskiej szkole zawsze grało się w piłkę, zawsze uprawiało się sport. – zauważył.

Krzysztof Pec, działacz społeczny, autor projektu w ramach JBO | FOT. © terazJaslo.pl / Damian Palar

Krzysztof Pec dziękował dzisiaj wszystkim 927 osobom, którym spodobał się pomysł i które poparły jego realizację oddając swoje poparcie w głosowaniu.

Budżet obywatelski jest bardzo fajnym rozwiązaniem do aktywizacji społeczeństwa, osiedli, małych lokalnych społeczności, które biorą odpowiedzialność za to co robią. Dziś cieszymy się pięknym osiedlowym boiskiem. Gdyby w innych osiedlach też takie projekty powstawały, jakby ktoś potrafił i chciał wprowadzać zmiany to mogłoby nasze miasto wszędzie pięknieć i stawać się bardziej przyjazne dla mieszkańców. – powiedział.

Pieczę nad obiektem sprawować będzie Zespół Szkół Miejskich nr 5. Dyrektor szkoły Jolanta Szymańska podkreśliła, że dzisiejszy dzień przejdzie do historii lokalnego środowiska. – Budżet obywatelski to chwalebna inicjatywa, bo jest narzędziem zmian dla lokalnej społeczności. Tu słowa uznania dla gospodarza naszego miasta, który wspiera tę ideę i co roku wygospodarowuje środki w budżecie, o których mogą współdecydować mieszkańcy, co z kolei przekłada się na jakość ich życia i integrację. Dlatego też bez wahania była moja zgoda, aby projekt, którego autorem jest Krzysztof Pec, został zrealizowany przy szkole. Dzięki determinacji, wspólnej mobilizacji, zaangażowaniu Zarządu Osiedla, OKS Sobniów Jasło i szkoły, ale także rodziców uczniów, mieszkańców projekt osiągnął najlepszy wynik w głosowaniu. – powiedziała.

Pani dyrektor złożyła podziękowania dla wszystkich, którzy w jakikolwiek sposób przyczynili się do powstania nowoczesnego boiska.

Ma ono przyczyniać się do rozwoju aktywności fizycznej, zainteresowań oraz wielu talentów sportowych. Być może kolejni wychowankowie sobniowskiej szkoły pójdą w ślady swojego starszego kolegi Kamila Piątkowskiego.

Kamil Piątkowski | FOT. © terazJaslo.pl / Damian Palar

Chociaż jestem jeszcze młody to pamiętam te czasy kiedy była tutaj trawa po kolana, a jak wybiło się piłkę to trzeba było biec do sąsiada i wyciągać ją z wody. To jest na pewno fajne wspomnienie, którego nigdy nie zapomnę. Tu się wychowałem, wiem skąd pochodzę i zawsze będę o tym pamiętał. – mówił dzisiaj piłkarz polskiej reprezentacji.

Popularny „Piona” otrzymał od władz miasta upominki oraz obraz z panoramą miasta. Sam rozdał dziesiątki autografów i chętnie pozował do zdjęć ze swoimi sympatykami. – Jest to bardzo fajna chwila dla mnie. Przede wszystkim dlatego, że ludzie pamiętają mnie jako małego brzdąca kiedy przychodziłem tutaj na salę i grałem z chłopakami ze swojego rocznika czy starszymi. Bardzo się z tego cieszę, że zostałem tu tak mile przyjęty. – skomentował.

Damian Palar
d.palar@terazjaslo.pl

SŁOWA KLUCZOWE