Informacje

W czwartek ulicami Jasła przejdzie procesja Bożego Ciała

Uroczystość Bożego Ciała w 2019 roku | FOT. © archiwum terazJaslo.pl / Damian Palar

W czwartek kościół rzymskokatolicki obchodzi uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Pańskiej (Boże Ciało). Z tej okazji ulicami wielu polskich miast i miasteczek przejdą procesje eucharystyczne. Podobnie będzie również w Jaśle. Organizatorzy wydarzenia apelują do uczestników o zachowanie reżimu sanitarnego.

Poluzowanie obostrzeń związanych ze stanem epidemii obowiązującym na obszarze naszego kraju spowodowało możliwość organizacji uroczystych obchodów Bożego Ciała w szerszej niż przed rokiem skali. Wydarzenia związane z katolickim świętem Najświętszego Ciała i Krwi Pańskiej będą miały miejsce w setkach polskich miast i miasteczek, również w samym Jaśle.

Centralne uroczystości miejskie, którym przewodniczył będzie biskup pomocniczy Diecezji Rzeszowskiej ks. Edward Białogłowski, rozpoczną się punktualnie o godzinie dziesiątej na placu przed Kolegiatą Farną. Po eucharystii mieszkańcy wyruszą na ulice Śródmieścia. Trasa procesji będzie wiodła do symbolicznych czterech ołtarzy i zakończy się przed Sanktuarium świętego Antoniego Padewskiego – patrona Jasła. W tym miejscu jaślanom zostanie udzielone błogosławieństwo Najświętszym Sakramentem.

Za organizację lokalnych uroczystości Bożego Ciała odpowiedzialna jest Parafia Rzymskokatolicka pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Na jej oficjalnej stronie internetowej został opublikowany ważny apel o zachowanie obowiązujących zasad bezpieczeństwa. Czytamy w nim: „Prosimy, o zachowanie obowiązujących przepisów sanitarnych, a więc maseczki i odległość. Pamiętajmy, że procesja jest dla nas przeżyciem religijnym i wyznaniem naszej wiary.”

Na czas mszy świętej z użytkowania zostaną wyłączone z ruchu wyznaczone ulice: Rynek – część wschodnia i zachodnia, ks. Piotra Skargi (od skrzyżowania z drogą na parking przy ulicy Kilińskiego do skrzyżowania z ulicą Rynek, Gołębia (od skrzyżowania z ulicą Rynek do skrzyżowania z ulicą Wałową). Zamknięcie wyżej wymienionych odcinków dróg nastąpi między godzinami 9:30, a 12:00.

Ponadto w trakcie przemarszu czasowo zablokowane będą następujące ulice: Rynek – część zachodnia), Kościuszki (od skrzyżowania z ulicą Rynek do skrzyżowania z ulicą Kołłątaja), Kołłątaja, 3-go Maja (od skrzyżowania z ulicą Kołłątaja do skrzyżowania z ulicą Szopena), Szopena (od skrzyżowania z ulicą 3-go Maja do skrzyżowania z ulicą Kraszewskiego).

Skrzyżowania wyżej wymienionych ulic będą zabezpieczone przez umundurowanych funkcjonariuszy Straży Miejskiej oraz Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Powiatowej Policji.

(dapa)
d.palar@terazjaslo.pl

SŁOWA KLUCZOWE