Kultura | rozrywka | edukacja

Warsztaty batiku w muzeum (zapowiedź)

Muzeum Regionalne w Jaśle zaprasza na cykl warsztatów poświęconych metodzie batiku. Zajęcia przeznaczone są dla dorosłych i młodzieży chcących poznać tę technikę. Odbywać się będą w czwartki o godz. 17.00 w poczekalni dworca PKP w Jaśle od 16 września br. Poprowadzi je Marta Wachel, laureatka I nagrody za prace wykonane tą techniką w IX Jasielskich Biennale Sztuki Ludowej i Nieprofesjonalnej, przeglądzie organizowanym przez JDK. Zajęcia są odpłatne, wymagane są zapisy i rezerwacja miejsc. Muzeum zapewnia potrzebne materiały i narzędzia, a każdy uczestnik po ukończeniu warsztatów zabierze ze sobą własnoręcznie wykonane prace.

Batik jest starą techniką zdobniczą, popularną i praktykowaną szczególnie w krajach azjatyckich. Indonezyjski batik znalazł się nawet na liście światowego dziedzictwa UNESCO. Nam może się też kojarzyć z jednym z tradycyjnych sposobów zdobienia pisanek. W Polsce pojawił się dość późno, popularność zdobywając w czasach międzywojennych, kiedy modnym stało się posiadanie własnoręcznie ozdobionego jedwabnego szala. Technika polega na nakładaniu na tkaninę wosku i farbowaniu w kąpieli roztworu barwiącego części nim nie pokrytych. W ten sposób uzyskać można bardzo proste motywy, często abstrakcyjne, wykorzystywane w zdobieniu tkanin odzieżowych, technika pozwala jednak, przy odpowiednim nakładzie pracy, na uzyskanie naprawdę spektakularnych efektów z zastosowaniem wielu kolorów, ich odcieni i niuansów. Oprócz powtarzających się motywów geometrycznych czy roślinnych, w technice batikowej tworzyć można również dowolne sceny figuralne, wszystko zależy od naszej fantazji i kreatywności. Jako zaletę techniki uważa się brak możliwości jej absolutnej kontroli i nieznajomość efektu końcowego przed dokończeniem pracy. Nie mamy bowiem do końca możliwości kontrolowania wnikania farby w tkaninę, zaciekania i podsiąkania pod wosk, który też może ulec uszkodzeniu i wykruszeniu w trakcie, dając dodatkowe, nieco przypadkowe i często zagadkowe efekty.

Technika batiku nie jest łatwą i szybką. Wymaga skupienia, uwagi i cierpliwości. Konieczne suszenie tkaniny przed nałożeniem każdej kolejnej warstwy wosku wymaga czasu, dlatego zdecydowano poświęcić jej więcej, niż pojedyncze spotkanie. Cykl czterech warsztatów pozwoli nie tylko zapoznać się z zasadami techniki, ale wypróbować różne sposoby nakładania wosku, narzędzia i techniki.

Każdy, kto chce się zmierzyć ze swoją kreatywnością, kto chce poznać techniczną stronę sztuki może czuć się zaproszony. Technika batiku z pewnością zasługuje na jej odkrycie i wypróbowanie. Muzeum planuje kolejne cykle spotkań poświęcone różnym technikom plastycznym i artystycznym nie tylko dla dzieci jak to miało miejsce dotychczas, ale również dla dorosłych, którzy chcieliby rozwijać swoje zainteresowania, lub dopiero je odkrywać. Zajęcia kreatywne mogą też być doskonałą odskocznią od dnia codziennego i sposobem na ciekawe spędzenie czasu w miłym gronie.

Dodatkowe informacje bezpośrednio w Muzeum.

(MRJ)

SŁOWA KLUCZOWE