Kultura | rozrywka | edukacja

XIII JSzT: „Boska” i „Odjechana farsa” (zapowiedź)

„Boska” i „Odjechana farsa” to kolejne dwie propozycje Jasielskiego Domu Kultury w ramach XIII Jesiennych Spotkań z Teatrem.

| Plakat zapowiadający wydarzenie (kliknij, aby powiększyć)

Na pierwszą z nich zapraszamy 19 października br., na godz. 18.00. Spektakl „Boska” w reżyserii Roberta Talarczyka, to słodko-gorzka komedia brytyjskiego dramatopisarza Petera Quiltera (w przekładzie Elżbiety Woźniak), która opowiada historię bogatej Florence Foster Jenkins. Amerykańska sopranistka-amatorka, która nie mając ani słuchu, ani głosu zrobiła oszałamiającą karierę, a jej płyty sprzedawane są do dzisiaj. Ze swoim antytalentem przeszła do historii jako Boska! Czarowała głosem, każdy chciał ją usłyszeć, widzowie i słuchacze wypełniali po brzegi sale Carnegie Hall… A ona radośnie fałszując, rozkoszowała się swoim brakiem talentu albo wiarą w to, czego Bóg jej poskąpił. W oparciu o jej biografię powstało wiele sztuk teatralnych, ale znana jest też z filmu Stephen’a Frears’a „Boska Florence”, gdzie tytułową rolę gra znakomita Meryl Streep.

W nowohuckim Teatrze Ludowym, w Boską wciela się Marta Bizoń. Partnerują jej: Robert Ratuszny, Tadeusz Łomnicki, Beata Schimscheiner, a także Roksana Lewak i Jagoda Pietruszkówna. Cena biletu: 60 zł.

| Plakat zapowiadający wydarzenie (kliknij, aby powiększyć)

Kilka dni później, 23 października, również o godz. 18.00, do Jasielskiego Domu Kultury zawitają: Joanna Koroniewska i Piotr Szwedes z „Odjechaną farsą”. Aktorzy wcielają się w 10 różnych postaci, zagrają ponad 70 scen i przebiorą się 150 razy, mając czasami jedynie 15 sekund. Zabiorą widzów w podróż, niczym Wyścig Pokoju mknący przez Polskę z okresu PRLu, jak Giro d’Italia, niosący ze sobą żar południowego dowcipu, czy nawet Tour de France, gdzie finezja, przemyślana taktyka, a nawet wiara pozwalały wygrać każdy wyścig. Zwariowane sytuacje, dialogi nie z tej ziemi oraz popis znakomitej gry aktorskiej i komizm w czystej postaci – to składowe nieprzewidywalnej komedii. Cena biletu: 70 zł.

Partnerami wydarzenia są: Miasto Jasło oraz LOTOS Asfalt sp. z o.o, a oficjalnym partnerem motoryzacyjnym Toyota Jasło.

(JDK)

SŁOWA KLUCZOWE