Kultura | rozrywka | edukacja

XV JFLiR: spotkanie z Katarzyną Szwedą (zapowiedź)

| Plakat zapowiadający wydarzenie (kliknij, aby powiększyć)

Miejska Biblioteka Publiczna w Jaśle zaprasza na spotkanie z Katarzyną Szwedą, poetką, fotografką, autorką książki „Bosorka”; spotkanie odbędzie się w ramach XV Jasielskiego Festiwalu Literackiego i Regionalnego pod hasłem „Poezja i proza na drogach i bezdrożach”.

Katarzyna Szweda pochodzi z okolic Jasła, wychowywała się w Beskidzie Niskim na Wrzosowej Polanie. Z wykształcenia nauczycielka języka hiszpańskiego i angielskiego. Obecnie mieszka na Łemkowynie, ale myśli o powrocie do Krakowa. Bada swoją łemkowskość. Jej debiut literacki „Bosorka” wpisuje się w bolesną, pełną luk oraz przemilczeń historię Beskidu Niskiego i łemkowskich rodzin.

Mamy nadzieję, że spotkanie przybliży poznanie tożsamości kulturowej pogranicza, historię regionu opisanego przez pryzmat rodzinnych wspomnień oraz będzie zaproszeniem do wsłuchania się w otaczającą nas beskidzką przyrodę.

Za debiutancki tom pt. „Bosorka” (Biuro Literackie, 2020), została nominowana do Nagrody Literackiej im. Wiesława Kazaneckiego, Nagrody-Stypendium im. Stanisława Barańczaka oraz do Silesiusa w kategorii Debiut. Wyróżniona Stypendium Twórczym Miasta Krakowa.

Spotkanie odbędzie się 30 września (czwartek) 2021 roku o godz. 17:00, Miejska Biblioteka Publiczna w Jaśle, ul. Kołłątaja 1. Liczba miejsc ograniczona – bezpłatne wejściówki na poszczególne wydarzenia będą do odbioru w Czytelni Głównej MBP w Jaśle. Uwaga: organizatorzy zastrzegają możliwość zmiany programu oraz formuły spotkań ze względu na aktualne obostrzenia w związku z pandemią COVID-19.

Partnerami projektu są: Jasielski Dom Kultury, Młodzieżowy Dom Kultury w Jaśle oraz Ośrodek Edukacji Ekologicznej w Ożennej.

„Dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury”.

(MBP w Jaśle)

SŁOWA KLUCZOWE

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.