Kultura | rozrywka | edukacja

Internetowa premiera filmu o jasielskim malarzu Ignacym Pinkasie

| FOT. materiały prasowe Trznadel Media

Dzisiaj, o godzinie 18:00 na kanale YouTube Muzeum Regionalnego w Jaśle, odbędzie się premiera filmu dokumentalnego o malarzu Ignacym Pinkasie.

Film “Pinkacy. Opowieść o malarzu Ignacym Pinkasie” w reżyserii Jakuba Kowalczyka został wyprodukowany przez firmę Trznadel Media na zlecenie jasielskiego muzeum w ramach projektu dofinansowanego przez Ministerstwa Kultury.

Tym filmem chcemy przybliżyć jaślanom postać Ignacego Pinkasa, malarza, ucznia Jacka Malczewskiego. Naszym celem było opowiedzenie o postaci artysty, ale również o jego malarstwie, którego obrazy znajdują się w Muzeum Regionalnym w Jaślemówi reżyser filmu Jakub Kowalczyk.

Część zdjęć do filmu została nakręcona na Zamku Królewskim na Wawelu oraz w krakowskiej pracowni konserwatorskiej.

| FOT. materiały prasowe Trznadel Media

Ignacy Pinkas urodził się w Jaśle w 1888 roku. Uczęszczał do szkoły realnej w Jaśle. Mimo niechęci rodziny postanowił zostać malarzem. Honorarium za namalowanie portretu cesarza Franciszka Józefa I umożliwiło mu podjęcie studiów na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, gdzie był uczniem samego Jacka Malczewskiego. Po wybuchu I wojny światowej służył w Legionach Polskich. W latach 20. mieszkał w Krakowie, gdzie prowadził swoją pracownię malarską. Największą kolekcję obrazów Pinkasa stanowią motywy miast m.in. Krakowa, Warszawy, Pragi, Wilna. Obrazy z widokami Wilna autorstwa Pinkasa wisiały w gabinecie belwederskim marszałka Józefa Piłsudskiego.

W ramach projektu realizowanego przez Muzeum Regionalne w Jaśle pn.: „Konserwacja wybranych obrazów Ignacego Pinkasa na ekspozycję stałą w Muzeum Regionalnym w Jaśle” konserwacji zostało poddanych siedem prac artysty. Projekt jest dofinansowany ze środków Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego w kwocie 37 500 zł.

(Trznadel Media)

SŁOWA KLUCZOWE