Informacje

O czym pisaliśmy na terazJaslo.pl w 2021 roku?

Przełom roku to dla każdego z nas czas pewnych wspomnień, analiz, podsumowań minionych dwunastu miesięcy kolejnego roku kalendarzowego. Tradycyjnie już przygotowaliśmy dla Państwa w układzie chronologicznym przegląd najczęściej wyświetlanych materiałów publikowanych w 2021 roku na łamach portalu regionalnego terazJaslo.pl.

STYCZEŃ

Jasło ma budżet na 2021 rok
Pomimo zawirowań ekonomicznych spowodowanych pandemią koronawirusa miasto Jasło nie zamierza spocząć na laurach. Samorząd planuje w tym roku wydać blisko 34 miliony złotych na inwestycje prorozwojowe. Najważniejszy dokument finansowy roku 2021 został przyjęty trzynastoma głosami, siedmiu radnych wstrzymało się od głosu, natomiast jedna nie wzięła udziału w głosowaniu.

Strażnicy miejscy z Jasła będą patrolować ulice miasta nowym radiowozem
Jeszcze w tym tygodniu do Straży Miejskiej w Jaśle trafi zakupiony niedawno fabrycznie nowy radiowóz. Jak zapowiedział komendant Kazimierz Wiśniowski funkcjonariusze będą go używać głównie w służbie patrolowo-interwencyjnej, ale pojazd ma być przydatny tej formacji mundurowej również do realizacji zadań z zakresu zarządzania kryzysowego.

Straży Miejskiej w Jaśle ubywa funkcjonariuszy
Kurczą się zasoby kadrowe w jasielskiej Straży Miejskiej. Na przełomie ostatnich lat z jednostki odeszło czterech funkcjonariuszy, a obowiązkowych zadań do realizacji przez tę formację mundurową wciąż przybywa. Efektywnej pracy nie sprzyja również okres pandemii. Komendant Kazimierz Wiśniowski nie ukrywa: – Mam bardzo duże obawy co do tego czy będziemy w stanie wykonać wszystkie działania, a przede wszystkim skutecznie.

Doradzą burmistrzowi w sprawie gospodarki odpadami
Przy burmistrzu Jasła został powołany postulowany już od dłuższego czasu m.in. przez lokalnych radnych zespół roboczy, którego przedmiotem działania będzie wypracowanie racjonalnych rozwiązań w zakresie gospodarki komunalnej na terenie naszego miasta.

TBS planuje budowę nowego bloku mieszkalnego. Chętnych na lokale nie brakuje
Towarzystwo Budownictwa Społecznego planuje budowę w Jaśle czynszowego bloku wielorodzinnego. Budynek ma powstać w sąsiedztwie istniejącego już osiedla przy ulicy Krasińskiego. Szacunkowa wartość inwestycji to przeszło czternaście milionów złotych. W projekt ma się zaangażować finansowo samorząd miejski.

Awaria sieci ciepłowniczej na terenie Jasła w dniu 19 stycznia
W związku panującymi warunkami atmosferycznymi (silny mróz) awarii uległa sieć ciepłownicza na terenie Miasta Jasła (w rejonie Przychodni Specjalistycznej przy ul. Szopena 38).

Powołano komisję konkursową w celu wyboru dyrektora szpitala
Radni powiatowi zdecydowali dzisiaj o składzie komisji, która wyłoni kandydata na stanowisko dyrektora Szpitala Specjalistycznego w Jaśle.

Wybrano przedsięwzięcia sportowe do dofinansowania z budżetu Jasła na 2021 rok
Burmistrz Jasła rozstrzygnął nabór wniosków na realizację w 2021 roku zadań o charakterze sportowym. Pula środków dostępnych na ten cel w budżecie miasta wynosi 600 tysięcy złotych.

Tragiczny finał wypadku na drodze krajowej nr 28
W niedzielny wieczór doszło do tragicznego w skutkach wypadku. Na drodze wyjazdowej z Jasła w kierunku Krosna samochód osobowy potrącił rowerzystę. Ofiara zmarła w szpitalu. Odcinek krajowej „28” został częściowo zablokowany, w miejscu tragedii ruch odbywa się wahadłowo.

Rozszerzenie strefy płatnego parkowania w Jaśle
Już wkrótce do strefy płatnego parkowania zostaną włączone następne fragmenty Jasła. Na kolejnych ulicach wyznaczonych zostanie przeszło 600 takich stanowisk. W ten sposób władze miasta zamierzają ułatwić zmotoryzowanym postój w newralgicznych punktach – przy szkołach, urzędach, miejscach użyteczności publicznej czy placówkach handlowych.

Samorząd Jasła nie dofinansuje budowy Centrum Zrównoważonego Rozwoju
Dwa miliony złotych w ciągu najbliższych trzech lat miał przekazać samorząd Jasła jako dofinansowanie do budowy Centrum Zrównoważonego Rozwoju. Inicjatorem inwestycji jest Związek Gmin Dorzecza Wisłoki, który w nowej lokalizacji mógłby rozszerzyć swoją działalność statutową. Pomysł mógłby być też świetnym uzupełnieniem oferty edukacyjnej miasta. Mógłby, ale po burzliwej dyskusji radni odrzucili prośbę o udział w partycypacji kosztów realizacji przedsięwzięcia. – Mówimy, że chcemy zaspokajać ambicje mieszkańców, chcemy dawać im jakieś impulsy rozwojowe, mamy taką szansę i rezygnujemy z tego. Trudno… – komentował decyzję przewodniczący ZGDW Andrzej Czernecki.

Czy czekają nas kolejne przerwy w dostawie ciepła?
Przed tygodniem, gdy temperatura powietrza spadła o kilkanaście stopni poniżej zera, w Jaśle doszło do niespodziewanej awarii sieci ciepłowniczej. W jakim stanie jest infrastruktura techniczna, która doprowadza ciepłą wodę i ogrzewanie do domów mieszkańców naszego miasta? Czy w przyszłości może dojść do podobnej sytuacji? – Nie przewidujemy innych awarii, przynajmniej się ich nie spodziewamy. – wyjaśnia Paweł Zawada, prezes zarządu Miejskiego Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej sp. z o.o. z siedzibą w Jaśle.

LUTY

Przysieki: sześćdziesiąt lat czekali na salę gimnastyczną
Budynek Szkoły Podstawowej w Przysiekach został oddany do użytku końcem lat 60-tych ubiegłego stulecia. Tyle lat miejscowa społeczność musiała czekać na powstanie przy niej pełnowymiarowej sali gimnastycznej. Przedsięwzięcie zostanie zrealizowane dzięki temu, że gmina pozyskała dofinansowanie z budżetu państwa. To duża pomoc dla samorządu, który lada dzień zamierza uruchomić postępowanie przetargowe i wyłonić wykonawcę robót.

Wicewojewoda na sesji Rady Powiatu w Jaśle o programie szczepień populacji
– Od roku świat zmaga się z pandemią COVID-19, ale od niedawna dysponujemy pierwszym skutecznym rozwiązaniem zapobiegającym rozprzestrzenianiu się koronawirusa powodującego tę chorobę. Szczepionka jest ogromną szansą na uodpornienie społeczeństwa na zakażenie, zdobycie kontroli nad transmisją wirusa i jest nadzieją do powrotu do normalności. – powiedziała wicewojewoda podkarpacka Jolanta Sawicka podczas dzisiejszej wideokonferencji z radnymi powiatu jasielskiego. Samorządowcy zapoznali się z głównymi założeniami oraz celami strategicznymi Narodowego Programu Szczepień przeciw COVID-19.

Budowa mostu na rzece Jasiołce – powiat wnioskuje o dotację z budżetu państwa
Projekt budowy nowego mostu na rzece Jasiołce łączącego dwa jasielskie osiedla Sobniów i Hankówka zostanie zgłoszony do dofinansowania w ramach ze środków rezerwy subwencji ogólnej budżetu państwa na 2021 rok. Prognozowana wartość inwestycji zapisanej w uchwale budżetowej powiatu jasielskiego wynosi 6,8 miliona złotych. Zgodnie z przewidywanymi założeniami technicznymi, przeprawa wraz z drogami dojazdowymi byłaby gotowa już końcem grudnia tego roku.

Wypadek wozu strażackiego w Błażkowej
Dzisiaj rano straż pożarna otrzymała wezwanie do Błażkowej, gdzie w budynku mieszkalnym zapaliła się sadza. W trakcie dojazdu na miejsce jeden z zastępów uległ wypadkowi i przewrócił się na bok. Na szczęście załoga nie odniosła poważnych obrażeń ciała.

Szkoła medyczna w Jaśle ma nowego dyrektora
Medyczno – Społecznym Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Jaśle będzie kierowała Monika Kulik-Marek. Kadencja nowego dyrektora placówki oświatowej, dla której organem prowadzącym jest Samorząd Województwa Podkarpackiego, potrwa do 2025 roku.

Policjanci badają sprawę uszkodzenia ciała 64-latka z Jasła
Policjanci pod nadzorem prokuratury wyjaśniają okoliczności uszkodzenia ciała 64-letniego mieszkańca Jasła. Mężczyzna został znaleziony przez funkcjonariuszy w mieszkaniu, miał liczne rany cięte na ciele. Pokrzywdzony został przewieziony do jasielskiego szpitala. Jego życiu nie zagraża niebezpieczeństwo.

Poszukiwany dwoma listami gończymi zatrzymany tuż przy siedzibie Policji
Poszukiwany 31-latek wpadł w ręce jasielskich policjantów. Mężczyzna był poszukiwany dwoma listami gończymi wydanymi przez Sąd Rejonowy w Jaśle. Policjanci zatrzymali go w pobliżu komendy policji. Mieszkaniec powiatu jasielskiego został przewieziony do zakładu karnego.

Powiat jasielski ma nowego sekretarza”
Starosta Adam Pawluś powierzył stanowisko sekretarza powiatu jasielskiego Agnieszce Maciejowskiej-Rzemińskiej.

Strzelnicy sportowej w powiecie na razie raczej nie będzie
W powiecie jasielskim miała powstać strzelnica sportowa. Zajęcia praktyczne realizowane na obiekcie ubogaciłyby ofertę edukacyjną szkół ponadpodstawowych, które prowadzą klasy o tzw. profilu mundurowym. Inwestycja według ostatnio przekazywanych informacji schodzi jednak na drugi plan. – Na razie mamy więcej innych problemów. – wyjaśnia starosta Adam Pawluś.

MARZEC

Zamiast karać za wykroczenia w ruchu drogowym, edukowali
Ulotka edukacyjna zamiast mandatu – kierowcy i piesi mogli dzisiaj liczyć na wyrozumiałość ze strony policjantów.

ZGDW: szukamy kompromisowego rozwiązania w sprawie współfinansowania przez samorządy budowy Centrum Zrównoważonego Rozwoju
Związek Gmin Dorzecza Wisłoki z siedzibą w Jaśle nadal prowadzi intensywne działania zmierzające do pozyskania środków na pokrycie wkładu własnego do realizacji projektu, który przyczyni się do wzniesienia nowej siedziby organizacji i uruchomienia w niej dodatkowych działań ukierunkowanych na kompleksową edukację ekologiczną lokalnej społeczności.

Jesienią policjanci z Nowego Żmigrodu wprowadzą się do wyremontowanego komisariatu
W centrum Nowego Żmigrodu trwają prace związane z kompleksową modernizacją budynku miejscowego komisariatu Policji. Według przyjętego harmonogramu funkcjonariusze wprowadzą się tu z powrotem jesienią.

Pożar i kłęby czarnego dymu nad Jasłem. Straż: nie ma zagrożenia ekologicznego
Kilka zastępów strażackich było zaangażowanych w likwidację skutków pożaru do jakiego doszło na terenie kompleksu rafineryjnego przy ulicy 3-go Maja w Jaśle. Służby zapewniają, że nie doszło do skażenia środowiska.

Zielony barwnik w potoku. To przez awarię sieci ciepłowniczej – informują strażacy
Mieszkańców ulicy Towarowej zaniepokoiła intensywnie zielona barwa przepływającego w pobliżu potoku. O potencjalnym zagrożeniu powiadomiono strażaków. Ci na miejscu podjęli działania mające na celu neutralizację nieznanej substancji. Jak się później okazało, całe zamieszanie było spowodowane awarią do jakiej doszło w miejskiej sieci ciepłowniczej.

Jasło: wybrano nowego dyrektora szpitala
Stanowisko dyrektora Szpitala Specjalistycznego w Jaśle obejmie Beata Trzop. Jej kandydatura została zaakceptowana przez organ prowadzący podmiot leczniczy.

Radni Jasła pracują w wirtualnej rzeczywistości już od roku
– Zwycięsko przechodzimy przez ten okres koronawirusa. – ocenił dzisiaj burmistrz miasta Ryszard Pabian pracę jasielskich radnych w okresie globalnego kryzysu społeczno-gospodarczego wywołanego stanem pandemii. Właśnie upływa rok odkąd lokalni samorządowcy podejmują kluczowe dla naszego miasta decyzje w trybie zdalnym. Nasze miasto to jeden z nielicznych podmiotów w regionie, który od początku wprowadzenia obostrzeń podejmuje uchwały wyłącznie przy wykorzystaniu środków porozumiewania się na odległość.

Miasto Jasło przekaże dotację dla województwa podkarpackiego na opracowanie studium dla budowy linii kolejowej do Dębicy
Samorząd miejski przekaże województwu podkarpackiemu dotację w wysokości stu tysięcy złotych na opracowanie wstępnej dokumentacji planistycznej dla budowy nowej linii kolejowej z Jasła do Dębicy. To niezwykle ważne przedsięwzięcie dla całego regionu. – Na pewno jest to szansa na rozwój miasta i powiatu jasielskiego. – komentuje starosta Adam Pawluś.

Jest poparcie samorządu Jasła dla budowy Centrum Zrównoważonego Rozwoju
Samorząd Jasła zdecydował się, że przekaże Związkowi Gmin Dorzecza Wisłoki dotację na pokrycie wkładu własnego potrzebnego do sfinansowania realizacji zadania inwestycyjnego dotyczącego budowy Centrum Zrównoważonego Rozwoju (CZR). Uchwały kierunkowe w tej sprawie zapadły podczas poniedziałkowego posiedzenia Rady Miejskiej.

Akcja sokolnicza już po raz dziesiąty
Już w 2012 roku Miasto Jasło, jako jedno z pierwszych miast w Polsce, zastosowało metodę sokolniczą do płoszenia gawronów w parku miejskim. W tym roku akcja ta odbywa się już po raz dziesiąty. Specjalnie przeszkolone do pracy w warunkach parkowych ptaki, uniemożliwiają gawronom założenie gniazd.

Stypendium artystyczne miasta Jasła na 2021 rok przyznane
W tym roku wnioski o przyznanie stypendium dla osób zajmujących się twórczością artystyczną i upowszechnianiem kultury, do Burmistrza Miasta Jasła, złożyło 11 osób. Propozycje dwóch z nich zostały przyjęte przez komisję stypendialną (w każdym roku można przyznać od jednego do trzech stypendiów), ale jeden stypendysta wycofał się ze swojego projektu. Ostatecznie na realizację przedstawionego pomysłu wsparcie uzyskała Marlena Szpak.

Samochód ciężarowy spadł ze skarpy i dachował
Spore utrudnienia czekają na kierowców poruszających się drogą krajową nr 73 przez Jasło. Na ulicy Krakowskiej doszło do dachowania ciągnika siodłowego wraz z naczepą. Na miejscu pracują służby ratownicze, które usuwają skutki tego zdarzenia.

Boiska, kort tenisowy i remont sali gimnastycznej. Powiat startuje z tymi projektami do programu „Sportowa Polska 2021”
Powiat jasielski będzie po raz kolejny wnioskował o dofinansowanie z budżetu państwa na poprawę stanu infrastruktury przyszkolnych obiektów sportowych. Niezależnie od ostatecznych rozstrzygnięć, najbardziej zaniedbane boiska lokalny samorząd realizuje na własny rachunek.

Od 1 kwietnia zmiany w płatnej strefie parkowania
W Jaśle wprowadzone zostały zmiany dotyczące opłat parkingowych. Przypominamy, że od 1 kwietnia na części ulic obowiązywać będą nowe opłaty, na pozostałych od 1 czerwca br. Obszar, na którym trzeba zapłacić za parkowanie został poszerzony i podzielony na dwie strefy, a stawki, szczególnie w strefie I – zwiększone. Ma to wymusić większą rotację, a tym samym ułatwić szerszej grupie kierowców skorzystanie z miejsc parkingowych.

Gmina Jasło przekaże 600 tysięcy złotych na budowę CZR
Rada Gminy Jasło jednomyślnie podjęła uchwałę w sprawie zabezpieczenia składki inwestycyjnej na realizację zadania publicznego dotyczącego budowy Centrum Zrównoważonego Rozwoju w Jaśle. Łącznie na ten cel samorząd gminny przeznaczy kwotę 600 tysięcy złotych. Finansowanie nastąpi w latach 2021-2023.

Ośrodek zdrowia w Nowym Żmigrodzie przejdzie gruntowną modernizację
Gmina Nowy Żmigród przygotowuje się do uruchomienia dużego zadania inwestycyjnego w przedmiocie modernizacji istniejącej infrastruktury budynku miejscowego ośrodka zdrowia. Zaplanowane do wykonania roboty budowlane przyczynią się do poszerzenia zakresu świadczeń zdrowotnych z dziedziny rehabilitacji leczniczej.

KWIECIEŃ

Pijany zdemolował zaparkowane samochody
Policjanci zatrzymali mężczyznę, który na osiedlu Sikorskiego w Jaśle uszkodził trzy pojazdy. Zatrzymany 28-latek kopał stojące na parkingu samochody. Był nietrzeźwy, miał w organizmie blisko 2 promile alkoholu. Po wytrzeźwieniu usłyszy zarzuty zniszczenia mienia.

Śmigłowce na lądowisku w Jaśle. Po pacjentów zakażonych koronawirusem
Wojskowy „Sokół” popołudniu wylądował na płycie jasielskiego lądowiska dla śmigłowców sanitarnych. Jego załoga wykonuje misję transportu ciężko chorego pacjenta zakażonego koronawirusem z miejscowego szpitala.

Nowoczesne pracownie informatyczne już czekają na uczniów
W trzech szkołach podstawowych prowadzonych przez Miasto Jasło utworzono nowoczesne pracownie informatyczne. Na każdą z nich przeznaczono z budżetu miejskiego po 80 tysięcy złotych. Uczniowie po powrocie do nauki stacjonarnej, będą mogli w ramach zajęć korzystać z nowoczesnego sprzętu komputerowego.

Pożar budynku przy ulicy Kaczorowy. W akcji kilka zastępów straży pożarnej
W piątkowe popołudnie straż pożarna z Jasła otrzymała zgłoszenie o pożarze poddasza w budynku przy ulicy Kaczorowy. Na miejsce zostały wysłane znaczne siły i środki z miejscowej Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej oraz okolicznych OSP. W zdarzeniu nikt nie ucierpiał.

Piesza potrącona na przejściu
Policjanci wyjaśniają okoliczności wypadku drogowego, do którego doszło w sobotę na ulicy Baczyńskiego w Jaśle. Kierujący osobowym peugeotem potrącił na przejściu 81-letnią kobietę. Poszkodowana z obrażeniami trafiła do jasielskiego szpitala. Kierujący pojazdem był trzeźwy.

2,1 mln złotych za drugi etap przebudowy ulicy Mendysa
Znamy już wykonawcę, któremu zostanie powierzony kontrakt na przebudowę ulicy Mendysa wraz z sąsiadującymi drogami wewnętrznymi obsługującymi komunikacyjnie intensywnie rozrastające się w tej okolicy osiedle domków jednorodzinnych.

Powiat wybrał wykonawcę budowy mostu na rzece Jasiołce w Jaśle
Konsorcjum firm Remost sp. z o.o. w Dębicy wraz z Przedsiębiorstwem Robót Drogowo-Mostowych sp. z o.o. w Jaśle będzie odpowiedzialne za budowę nowego mostu przez rzekę Jasiołkę i wykonanie ciągu komunikacyjnego pomiędzy osiedlami Hankówka i Sobniów. Wybrana w postępowaniu przetargowym oferta opiewa na kwotę 9,9 miliona złotych.

Budowa prawoskrętu na ulicy Kasprowicza coraz bliżej
Jest nadzieja, by wkrótce rozpoczęła się rozbudowa ulicy Kasprowicza w Jaśle o dodatkowy pas do skrętu w prawo. Samorząd powiatu, który odpowiada za realizację przedmiotowego zadania, jest obecnie na etapie wyboru wykonawcy robót budowlanych. Koszt inwestycji wyniesie blisko milion złotych.

Potrzebny nowy radiowóz terenowy dla Nowego Żmigrodu
Komenda Powiatowa Policji w Jaśle planuje zakup nowego samochodu służbowego na potrzeby Komisariatu w Nowym Żmigrodzie. Z związku z tym kierownictwo garnizonu zwróciło się do samorządów, które są objęte zasięgiem działania tej jednostki terenowej, o wsparcie finansowe dla przedmiotowego przedsięwzięcia. Nowoczesny radiowóz pozwoli funkcjonariuszom na sprawniejszą obsługę zdarzeń w trudno dostępnym terenie górskim, co bez wątpienia przełoży się na poprawę bezpieczeństwa publicznego mieszkańców regionu.

„Wykręć plastik bądź fantastic” – zbiórka nakrętek w szkole medycznej
Czerwone serce przeznaczone jest na wszelkiego rodzaju plastikowe nakrętki, bez względu na kształt czy kolor. Mogą to więc być nakrętki np. po napojach, kawie, mleku czy jogurtach. W pojemniku zostawić możemy również zakrętki po chemii gospodarczej, po płynach do zmywania, szamponach i płynach do płukania. Ważne, by nie dorzucać do nakrętek innych przedmiotów, a jeśli mają one np. tekturowe uszczelki to trzeba je usunąć przed wrzuceniem.

MAJ

Miasto dofinansuje zakup samochodu dla straży pożarnej
Mając na względzie zapewnienie wysokiego poziomu bezpieczeństwa publicznego lokalnej społeczności, jasielscy radni pozytywnie przychylili się do wniosku Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej dotyczącego udziału samorządu miejskiego we współfinansowaniu zakupu nowego samochodu ratowniczo-gaśniczego.

Mianowania oficerów i podoficerów w jasielskiej PSP
Jedenastu funkcjonariuszy Państwowej Straży Pożarnej w Jaśle odebrało nominacje na wyższe stopnie służbowe z okazji przypadającego w dniu dzisiejszym Międzynarodowego Dnia Strażaka. Uroczysta zbiórka z udziałem wyróżnionych, kierownictwa oraz pracowników cywilnych miejscowej Komendy odbyła się z zachowaniem ścisłego reżimu sanitarnego.

Nowy kierunek działalności Miejskiego Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej
Jasielskie przedsiębiorstwo gospodarki komunalnej chce w niedalekiej przyszłości kompleksowo realizować zadania gminy w zakresie utrzymania czystości i porządku na terenie miasta. Pierwszym krokiem w poszerzeniu dotychczasowej działalności MPGK-u ma być zakup pojazdu do oczyszczania ulic. Pomocną dłoń w realizacji założonej inwestycji sprzętowej wystawili radni, przekazując środki niezbędne do podniesienia kapitału zakładowego spółki.

Jasielski Budżet Obywatelski na nowych zasadach
Wprowadzenie zmian do regulaminu Jasielskiego Budżetu Obywatelskiego ma przede wszystkim zwiększyć zainteresowanie mieszkańców procesem partycypacji społecznej zmierzającym do poprawy warunków życia w naszym mieście.

Wystartował powiatowy Punkt Szczepień Powszechnych przy ulicy Kochanowskiego 2
W budynku przy ulicy Kochanowskiego 2 w Jaśle został otwarty Punkt Szczepień Powszechnych. Operatorem tego miejsca, w imieniu samorządu powiatowego, jest Samodzielny Publiczny Miejsko-Gminny Zakład Opieki Zdrowotnej. Dyrektor placówki Robert Snoch podkreślił: „droga do normalności wiedzie przez szczepienia, droga do wakacji wiedzie przez szczepienia”.

Dwanaście zabytków w powiecie jasielskim z dofinansowaniem PWKZ
365 tysięcy złotych trafi w tym roku do jednostek samorządu terytorialnego, parafii rzymskokatolickich oraz organizacji pozarządowych z obszaru powiatu jasielskiego na utrzymanie zabytkowych obiektów. Środki, będące w puli Podkarpackiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, pozwolą dotowanym podmiotom na rozpoczęcie nowych zadań lub kontynuowanie podjętych w latach wcześniejszych prac ratujących od zapomnienia pamiątki dziedzictwa kulturowego po naszych przodkach.

Strzelnica sportowa w Nowym Żmigrodzie? Tym razem wirtualna
Powiat jasielski po raz kolejny chce skorzystać z możliwości wybudowania strzelnicy na swoim terenie. Tym razem w oparciu o wirtualny plac ćwiczeń.

Wkrótce przetarg na długo wyczekiwaną przebudowę ul. Mickiewicza w Bryłach
Dobra wiadomość dla kierowców korzystających na co dzień z ulicy Mickiewicza w Jaśle. Jeden z wiodących ciągów komunikacyjnych na terenie naszego miasta, a dokładnie jej najbardziej zdegradowany odcinek między Bryłami, a Gamratem, zostanie wkrótce zmodernizowany. Zarządca drogi, która znajduje się w jurysdykcji powiatu, lada dzień zamierza ogłosić postępowanie przetargowe na wyłonienie wykonawcy robót budowlanych.

Prawie milion złotych za rozbudowę ulicy Kasprowicza
Na podstawie przeprowadzonego postępowania przetargowego udało się wybrać wykonawcę, który będzie odpowiedzialny za rozbudowę ulicy Kasprowicza w Jaśle. Wartość kontraktu opiewa na kwotę blisko miliona złotych. Realizacja prac jest niezbędna dla zapewnienia płynności ruchu na skrzyżowaniu z drogą krajową nr 28.

Reprezentant Polski Kamil Piątkowski na otwarciu boiska wielofunkcyjnego w Sobniowie
Przecięcie wstęgi, przemówienia zaproszonych gości, pokazowy mecz z udziałem reprezentanta Polski w piłce nożnej Kamila Piątkowskiego, a na koniec pamiątkowe autografy i zdjęcia. Tak wyglądało dzisiejsze popołudnie na jasielskim osiedlu Sobniów, gdzie oficjalnie oddano mieszkańcom do użytkowania wybudowane przy tamtejszej szkole podstawowej nowoczesne boisko wielofunkcyjne. Być może właśnie tutaj objawią się kolejne talenty sportowe, które w przyszłości przyniosą chlubę naszemu miastu.

Ożywić ośrodek rekreacyjny na Kwiatowej
Teren byłego wyrobiska przy ulicy Kwiatowej poddano kilka lat temu procesowi rekultywacji, aby nadać mu nową funkcję. Chętnie wypoczywają tu nie tylko jaślanie, ale i mieszkańcy okolicznych miejscowości. Mimo tego, że ośrodek przekazano lokalnej społeczności do użytku zaledwie kilka lat temu to w ostatnim czasie traci on na swoich pierwotnych walorach użytkowych. A te wymagają sporych nakładów finansowych ze strony miasta. Urzędnicy magistratu zastanawiają się w jaki sposób na nowo ożywić to miejsce.

CZERWIEC

Będzie modernizacja boiska sportowego przy szkole na osiedlu Gamrat
Samorząd Jasła zdecydował się na długo oczekiwaną przez społeczność osiedla Gamrat poprawę infrastruktury boiska sportowego przy tamtejszym zespole szkolno-przedszkolnym. W budżecie miasta zabezpieczono środki niezbędne do realizacji przedsięwzięcia.

Co z przebudową ulic Baczyńskiego i Grota Roweckiego?
W planach inwestycyjnych miasta Jasła na 2021 rok była ujęta przebudowa ulic Baczyńskiego i Grota Roweckiego. Zadanie póki co zostało zawieszone w próżni bowiem samorząd nie otrzymał na ten cel dotacji z budżetu państwa. Na tę chwilę miasto nie jest w stanie samodzielnie sfinansować pełnego zakresu przewidzianych robót budowlanych bez wsparcia zewnętrznego.

E-busy na ulicach Jasła. W wakacje wstępne testy dwóch modeli
Miejska spółka komunikacyjna poszukuje wszelkich możliwości finansowych w celu poprawy standardu świadczonych usług. Systematycznie udaje się wymieniać stare pojazdy nie spełniające żadnych norm emisji spalin, ale to wciąż za mało, by nadal być konkurencyjnym na rynku. Przewoźnik chce obecnie iść w kierunku transportu publicznego z wykorzystaniem pojazdów elektrycznych. Takie mają być testowane w mieście już w czasie najbliższych wakacji.

W Jaśle powstał mural upamiętniający postać K.K. Baczyńskiego
Mural przedstawiający Krzysztofa Kamila Baczyńskiego oraz jego jasielską miłość Annę Żelazny powstał na bocznej ścianie bloku przy ul. Baczyńskiego 27.

Śmiertelna ofiara pożaru w Brzyskach
Wyjaśniane będą przyczyny tragicznego pożaru, do którego doszło wczoraj w miejscowości Brzyska w powiecie jasielskim. Po ugaszeniu ognia, strażacy znaleźli w jednym z pokoi ciało właściciela domu.

Mieszkańcy gminy Tarnowiec wybrali nowego wójta
W niedzielę (13 bm.) odbyły się przedterminowe wybory wójta gminy Tarnowiec w powiecie jasielskim. Głosowanie musiało być przeprowadzone w związku ze śmiercią dotychczasowego gospodarza samorządu. W lokalnym plebiscycie zmierzyło się ze sobą czterech kandydatów – jedna kobieta i trzech mężczyzn.

Most na Gądkach już otwarty [FOTO, WIDEO]
Już można korzystać z mostu, który połączył osiedle Gądki z centrum miasta. Wartość inwestycji to 8,6 mln zł, z czego 4 mln zł pokryte zostało z dofinansowania uzyskanego z Funduszu Dróg Samorządowych.

Trwa przebudowa parkingu przy Urzędzie Miasta
Przy budynku Urzędu Miasta w Jaśle powstają dodatkowe stanowiska parkingowe dla samochodów osobowych. Po przebudowie z postoju będzie można skorzystać na dotychczasowych warunkach. – Nie było do tej pory zakazu wjazdu na parking i nie przewidujemy zmian w tym zakresie. – zapewnia Agata Koba, rzecznik prasowy jasielskiego magistratu.

Plan zmieniony, można już budować lądowisko dla śmigłowców sanitarnych
Podczas dzisiejszej sesji radni miejscy podjęli uchwałę w sprawie zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla niewielkiego obszaru (26,5 ha) położonego w dzielnicy przemysłowo-składowej. Celem prac nad skorygowaniem dotychczasowego przeznaczenia terenu było umożliwienie budowy lądowiska dla śmigłowców sanitarnych, którego lokalizacja przewidziana jest przy ulicy Sroczyńskiego.

Wiktor Barański zaprzysiężony. Rozpoczyna swoją misję na rzecz rozwoju gminy Tarnowiec
Wiktor Barański odebrał dzisiaj zaświadczenie o wyborze na urząd wójta gminy Tarnowiec oraz złożył uroczyste ślubowanie. Tym samym oficjalnie rozpoczął swoją misję na stanowisku gospodarza tego podjasielskiego samorządu. – Chciałem serdecznie podziękować z tego miejsca za ten piękny wynik wyborczy moim drogim mieszkańcom gminy Tarnowiec. Obiecuję tak, jak ślubowałem, dochować tej wierności i będę starał się pracować jak najlepiej dla dobra mieszkańców, dla dobra naszej całej wspólnoty tarnowieckiej, dla dobra wszystkich miejscowości i sołectw. – powiedział podczas swojego wystąpienia.

To był trudny budżet. Mimo to udało się go zrealizować – burmistrz Jasła z absolutorium za 2020 rok
Podczas dzisiejszego posiedzenia radni miejscy udzielili burmistrzowi Jasła wotum zaufania oraz absolutorium z tytułu wykonania budżetu za 2020 rok. Dziękując za udzielone poparcie Ryszard Pabian podkreślił, że „nie był to łatwy rok, ale ten budżet został zrealizowany na tyle, na ile to było możliwe, a może nawet i lepiej”.

Zmiany w budżecie Jasła na 2021 rok: kolejne miejskie ulice do przebudowy
Wydatki inwestycyjne na drogach publicznych, w gospodarce mieszkaniowej, oświacie i wychowaniu, gospodarce komunalnej i ochrony środowiska, gospodarce odpadami komunalnymi, działalności usługowej oraz kulturze i ochronie dziedzictwa narodowego przewidują zmiany, które – za aprobatą radnych – przyjęto w uchwale budżetowej miasta Jasła na 2021 rok.

Prace nad strategią rozwoju regionalnego w dorzeczu Wisłoki
Trzydzieści pięć samorządów położonych w dorzeczu rzeki Wisłoki chce stworzyć ponadlokalną strategię rozwoju. Opracowanie pokaże w jakim kierunku będzie podążać rozwój regionu oraz określi priorytetowe działania inwestycyjne do 2030 roku. Ułatwi również włodarzom miast i gmin aplikowanie po fundusze unijne w ramach nowej perspektywy finansowej.

Jasielski inkubator przedsiębiorczości otwarty
Po długim oczekiwaniu wreszcie uruchomiono inkubator przedsiębiorczości. W ocenie lokalnego samorządu to bardzo pomocne narzędzie dla zaradnych, pomysłowych i pełnych energii mieszkańców naszego miasta w stawianiu przez nich pierwszych kroków w biznesie. Tkwiący w młodych jaślanach kapitał społeczny to również szansa na dalszy rozwój naszego miasta.

Nowy Żmigród: nowy samochód terenowy dla Policji
Gmina Nowy Żmigród będzie współfinansować zakup oznakowanego samochodu służbowego w wersji uterenowionej dla Policji. Funkcjonariusze otrzymają kluczyki do nowego radiowozu prawdopodobnie końcem tego roku. Zbiegnie się to w czasie z zakończeniem przebudowy budynku miejscowego komisariatu.

LIPIEC

125 lat straży pożarnej w Jaśle i przekazanie sztandaru dla Komendy Powiatowej
Minęło już 125 lat od momentu utworzenia zawodowego pożarnictwa w Jaśle. Ze względu na wybuch ogólnoświatowej pandemii koronawirusa uroczyste obchody rocznicowe musiały zostać odłożone w czasie. Dopiero dzisiaj funkcjonariusze miejscowego garnizonu straży pożarnej, którzy są spadkobiercami chlubnych tradycji swoich przodków, mogli się spotkać wraz ze znamienitymi gośćmi, by wspólnie świętować ten ważny jubileusz.

Zmiana na stanowisku dyrektora Szkoły Podstawowej nr 4
Lech Polak, nauczyciel i radny miejski, będzie miał po wakacjach nowe obowiązki bowiem wygrał konkurs na stanowisko dyrektora Szkoły Podstawowej nr 4 im. ks. bpa Ignacego Krasickiego w Jaśle. Burmistrz powierzył mu kierowanie placówką oświatową na okres pięciu lat.

Lądowisko „Ikar” z nowym, bezpiecznym miejscem do lądowania i startu
Jasielskie Stowarzyszenie Lotnicze „Ikar” zwróciło się do Miasta Jasła z prośbą o utwardzenie miejsca na prowadzonym przez nich lądowisku, tak by umożliwić bezpieczne lądowanie i strat śmigłowcom wykorzystywanym do transportu chorych do i ze szpitala w Jaśle. Lądowisko to szczególnie jest wykorzystywane w czasie trwającej pandemii Covid-19.

3,5 mln euro na rozwój Jasła
Jasło znalazło się w gronie 29 polskich miast, które otrzymają wsparcie w ramach programu „Rozwój lokalny”. Są to środki ściśle dedykowane samorządom, które tracą swoje dotychczasowe funkcje społeczne i gospodarcze. Działania, które zaplanowano na różnych płaszczyznach, mają na celu poprawę komfortu życia mieszkańców.

Wypadek dwóch aut na skrzyżowaniu „pod wiaduktami” w Jaśle
Pięć osób ucierpiało na skutek wypadku z udziałem dwóch samochodów osobowych. Do zdarzenia doszło na ulicy Piłsudskiego w Jaśle. Służby ratownicze musiały częściowo zablokować skrzyżowanie, by móc spokojnie udzielić pomocy poszkodowanym. Trwają czynności wyjaśniające.

Tak dla żłobka miejskiego w Jaśle. W już istniejącym czy nowo wybudowanym budynku?
Jasielscy radni nie mają żadnych wątpliwości co do potrzeby utworzenia miejskiego żłobka. Od kilku miesięcy władze samorządowe rozważają możliwe warianty funkcjonowania placówki. Pod uwagę bierze się budowę nowego obiektu na działce miejskiej lub też adaptację istniejącego budynku tzw. „małej Czwórki” przy ulicy Kopernika. W lokalnym budżecie zabezpieczono środki na przygotowanie koncepcji funkcjonalnej, która ostatecznie wskaże optymalny kierunek realizacji zamierzenia inwestycyjnego.

Miasto Jasło dołoży się do rozbudowy ulicy Kasprowicza
Niespełna ćwierć miliona złotych – tyle wyniesie dotacja celowa, którą miasto Jasło udzieli powiatowi jasielskiemu jako wsparcie działań w realizacji przebudowy odcinka ulicy Kasprowicza. Powstaje tam właśnie dodatkowy pas do skrętu w prawo, który ma udrożnić ruch między nowo wybudowanym odcinkiem drogi wojewódzkiej nr 992, a drogą krajową nr 28.

MPGK planuje budowę kompostowni osadów ściekowych
Jasielskie MPGK zamierza zrealizować kolejne duże zadanie inwestycyjne. Dotyczy ono budowy kompostowni zagospodarowania osadów ściekowych wytwarzanych przez funkcjonującą w mieście oczyszczalnię ścieków. Kierownictwo spółki przekonuje, że za wprowadzeniem nowego rozwiązania przemawiają zarówno czynniki ekonomiczne, jak i aspekt ekologiczny.

Miejska Rada Sportu powołana na nową kadencję
Ryszard Pabian, burmistrz Jasła już po raz czwarty powołał Miejską Radę Sportu. Rada jest organem opiniodawczym i doradczym w zakresie kultury fizycznej. Uczestnictwo w niej ma charakter społeczny, a kadencja wynosi cztery lata. Wcześniejsza Rada zakończyła swoje funkcjonowanie w czerwcu br.

Przedłużenie funkcji dyrektorom jasielskich placówek i awanse nauczycieli
Czterem dyrektorom jasielskich placówek oświatowych przedłużono czas pełnienia tej funkcji do 31 sierpnia 2023 roku. Dodatkowo dwóch nauczycieli uzyskało awans zawodowy na nauczyciela mianowanego.

Dłuski za Pękalę. Roszady na stanowisku przewodniczącego Rady Gminy Tarnowiec
Ciąg dalszy zmian w strukturach osobowych samorządu gminy Tarnowiec. Tym razem reorganizacja objęła stanowisko przewodniczącego rady. Z pełnienia tej funkcji został zwolniony Jarosław Pękala. Natomiast wskutek tajnego głosowania radni wybrali w jego miejsce Michała Dłuskiego. Dziękując za dokonanie wyboru jego osoby podkreślił, że będzie się starał reprezentować interesy wszystkich koleżanek i kolegów z rady. „Bardzo mi zależy na tym, abyśmy mówili jednym głosem” – podkreślił.

Już niedługo rozpocznie się budowa nowego PSZOK-u w Jaśle
Punkt Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych (PSZOK) znajdujący się przy ul. Żniwnej będzie rozbudowany i zmodernizowany. Wartość prac budowlanych, które mają zakończyć się w przeciągu jednego roku, wynosi 6 mln 50 tys. zł. Miasto Jasło na realizację całego projektu, którego jednym z elementów jest rozbudowa PSZOK-u, wynosi blisko 9,3 mln zł – uzyskało 4,5 mln zł dofinansowania.

Skarbnik powiatu jasielskiego odchodzi na emeryturę
Po osiemnastu latach ze stanowiskiem skarbnika powiatu jasielskiego żegna się Teresa Połeć, która przechodzi na zasłużoną emeryturę. Jej następczynią została bliska współpracownica z wydziału merytorycznego – Krystyna Wąsik. Kandydaturę na wakujące stanowisko, zgłoszoną przez starostę, radni powiatowi poparli jednomyślnie.

Droga z Jasła do Gorlic jak nowa. Dzięki chodnikom ma już nie być ofiar wśród pieszych
Rozbudowa drogi krajowej nr 28 na odcinku z Siepietnicy do Trzcinicy przyczyni się do poprawy bezpieczeństwa jej wszystkich użytkowników. Teraz ma być mniej wypadków, ofiar śmiertelnych i ciężko rannych, szczególnie wśród najmniej chronionych uczestników, ponieważ na całym jej przebiegu nastąpiła selekcja pieszych od ruchu pojazdów mechanicznych. Takie bowiem były główne założenia realizacji inwestycji, o którą od lat zabiegała lokalna społeczność.

Jasielscy policjanci świętowali. Po raz pierwszy flaga państwowa dumnie powiewała na placu przed nową Komendą Powiatową
Szczególny wymiar miały tegoroczne obchody Święta Policji w jasielskiej jednostce bowiem po raz pierwszy w jej historii odbyły się one na placu apelowym przed nowo wybudowaną siedzibą przy ulicy Sroczyńskiego 7. W obecności przełożonych, parlamentarzystów, władz samorządowych, przedstawicieli służb mundurowych oraz duchowieństwa nastąpiło poświęcenie budynku, a następnie symboliczne przekazanie go do użytkowania.

SIERPIEŃ

W 78. rocznicę upamiętnili uczestników akcji „Pensjonat”
Dzisiaj w Jaśle przypomniano o wydarzeniach sprzed 78 lat. Mija bowiem kolejna rocznica akcji pod kryptonimem „Pensjonat”. Z miejscowego więzienia uwolniono wówczas grupę więźniów politycznych. Brawurowy wyczyn odbił się szerokim echem nie tylko w kraju, ale również na emigracji.

Nowy most i droga dojazdowa, budowa lodowiska oraz zagospodarowanie wód opadowych
Dzisiaj poznaliśmy wykaz zadań inwestycyjnych jakie samorząd Jasła chciałby realizować w ramach Rządowego Funduszu Polski Ład. Szczegółowe uzasadnienie przygotowanych projektów przedstawiła podczas sesji zastępczyni burmistrza Małgorzata Adamska – Chmiel. Szacunkowa wartość propozycji mających na celu rozbudowę istniejącej infrastruktury drogowej, uporządkowanie gospodarki wód opadowych w newralgicznych dzielnicach miasta, a także popularyzację wśród mieszkańców oraz rozwój kultury fizycznej i sportu wynosi 71 milionów złotych. Realizacja poszczególnych zadań, pod warunkiem otrzymania niezbędnego dofinansowania, byłaby rozłożona czasowo do 2025 roku.

Wstęga przecięta, infrastruktura poświęcona – oddanie do użytku nowego odcinka DW 992 w Jaśle
W pełni przejezdny jest już nowo wybudowany odcinek drogi wojewódzkiej nr 992 w mieście Jaśle pomiędzy rondem im. Adama Lazarowicza w ciągu ulic Kasprowicza i Floriańskiej, a rondem im. ks. Kazimierza Wojciechowskiego w ciągu ulic Wojska Polskiego, Grunwaldzkiej, Granicznej i św. Jana z Dukli. Realizacja tego projektu była możliwa dzięki środkom finansowym pozyskanym w ramach programu współpracy transgranicznej Polski i Słowacji, jak również przy zaangażowaniu lokalnych samorządów wszystkich szczebli.

Jasło: czwarte upamiętnienie żydowskiej społeczności miasta
79 lat temu miała miejsce likwidacja getta żydowskiego w Jaśle. Obchody rocznicowe miały miejsce na kirkucie przy ulicy Floriańskiej. Podczas specjalnie przygotowanej uroczystości miejscowe władze samorządowe oraz mieszkańcy miasta złożyli hołd uczestnikom tamtych tragicznych wydarzeń. Głównym motywem przewodnim dzisiejszego wydarzenia była pamięć o pokoleniu, które budowało podwaliny współcześnie funkcjonującego miasta.

Jasło: podwyżka wynagrodzenia dla strażaków – ochotników
Jasielscy radni podnieśli wysokość ekwiwalentu pieniężnego przysługującego strażakom z miejskich jednostek OSP za udział w działaniach ratowniczo – gaśniczych oraz szkoleniach organizowanych przez Państwową Straż Pożarną lub gminę. To symboliczne wynagrodzenie jest wyrazem podziękowania dla osób, które ochotniczo angażują się w zapewnienie bezpieczeństwa mieszkańców i ich mienia.

Sierpniowe posiedzenie Rady Miejskiej Jasła
Czternaście uchwał podjęli na poniedziałkowej sesji jasielscy radni. Zdecydowali oni m.in. o pomocy finansowej dla powiatu jasielskiego na dokończenie budowy brakującego fragmentu chodnika w ciągu ulicy Mickiewicza, zwiększeniu środków przeznaczonych na budowę tężni solankowej czy podniesieniu ekwiwalentu pieniężnego dla członków miejskich jednostek OSP z tytułu udziału w działaniach ratowniczych czy szkoleniach pożarniczych. W dzisiejszym posiedzeniu, po raz ostatni w roli radnego, wziął udział Lech Polak, który od przyszłego miesiąca przejmuje obowiązki dyrektora Szkoły Podstawowej nr 4.

Jasło jest jedynym samorządem w powiecie, gdzie sesje odbywają się wyłącznie w trybie zdalnym
Ze względu na pandemię koronawirusa jednostki samorządu terytorialnego musiały przemodelować swój dotychczasowy model funkcjonowania. Podobnie było w przypadku Jasła, gdzie miejscowi radni już od przeszło roku odbywają swoje posiedzenia wyłącznie w trybie zdalnym. Andrzej Czernecki sygnalizuje, powołując się na informację Rzecznika Praw Obywatelskich, że z tego powodu mieszkańcy mają ograniczony dostęp do informacji publicznej. – Chyba jesteśmy w tym momencie jednym z nielicznych samorządów, które tą formę kontynuuje. – zauważył. Czy władze naszego miasta podzielają jednak jego opinię?

Radny interweniuje w sprawie remontu ulicy Pietrusa
Radny Robert Hap apeluje do władz Jasła o przystąpienie do remontu ulicy Albina Pietrusa. To miejsce na mapie naszego miasta, w którym od wielu lat realizowana jest intensywna zabudowa domami jednorodzinnymi. Jak zaznacza, jezdnia wyłożona jest asfaltem tylko na niewielkim fragmencie. Dalej dojazd do posesji odbywa się po niewygodnych, betonowych płytach. Burmistrz zapewnia, że urzędnicy przygotują wniosek o dofinansowanie inwestycji ze środków zewnętrznych.

„Przywrócić przeszłość dawnego Jasła”
W sprzedaży jest już dostępny album pod tytułem „Przywrócić przeszłość dawnego Jasła”. To kolejne cenne wydawnictwo poświęcone historii naszego miasta. Ukazuje życie społeczno – gospodarcze jego mieszkańców od najdawniejszych czasów do momentu wybuchu II Wojny Światowej. Nakład ukazał się w ilości jedynie trzystu sztuk.

Miejskie placówki oświatowe gotowe na powrót uczniów po wakacjach
Od 1 września wszystkie jasielskie placówki prowadzone przez Miasto Jasło rozpoczynają nowy rok szkolny w tradycyjny sposób, czyli z nauką w trybie stacjonarnym, stosując wytyczne Ministerstwa Edukacji Narodowej i Głównego Inspektoratu Sanitarnego. W sumie w roku szkolnym 2021/22 w przedszkolach miejskich będzie 1019 wychowanków, a w szkołach podstawowych 2981 uczniów.

WRZESIEŃ

Premiera filmu „Skok przez wieki”
W Jasielskim Domu Kultury miała miejsce prezentacja filmu pt. „Skok przez wieki”. To opowieść fantastyczno – przygodowa przygotowana przez młodzież – uczestników warsztatów filmowo – fotograficznych prowadzonych przez Piotra Jurysia.

Pnącza trafiły do jaślan
Ponad 900 sadzonek roślin pnących odebrali mieszkańcy Jasła, którzy w sobotnie przedpołudnie pojawili się na jasielskim rynku. W zamian za zużyty sprzęt elektroniczny można było otrzymać popularne gatunki roślin, między innymi: glicynie chińskie, miliny amerykańskie, winobluszcz trójklapowy, czy też aż 16 różnych odmian powojników. Akcja odbyła się w ramach projektu rewitalizacyjnego „Zielono mi w Jaśle”.

Podpisano umowę na budowę pawilonu psychiatrycznego przy jasielskim szpitalu
Można już przystąpić do budowy przy jasielskim szpitalu nowego pawilonu, w którym zostanie skonsolidowane lecznictwo psychiatryczne. To niezwykle potrzebna inwestycja bowiem jak wynika z ogólnopolskich trendów, doświadczeń personelu, jak również w oparciu o analizę dostępnych danych statystycznych, na przestrzeni ostatnich kilku lat wzrasta liczba pacjentów, którzy wymagają hospitalizacji na oddziale stacjonarnym lub konsultacji w poradniach specjalistycznych. Właśnie między innymi poprawa warunków lokalowych ma sprzyjać poprawie jakości świadczonych usług w tej gałęzi medycyny.

Miał być samochód do ratownictwa technicznego, będzie auto dla nurków
W trosce o zapewnienie szeroko rozumianego bezpieczeństwa mieszkańców naszego regionu, na wyposażeniu Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Jaśle miał się znaleźć nowy samochód ratowniczo-gaśniczy, który tym samym zastąpiłby inny, już mocno wyeksploatowany wóz bojowy. Były wstępne zapewnienia o dotacji z krajowych funduszy, a nawet konkretne uchwały o udzieleniu pomocy finansowej podjęte przez lokalne organy samorządowe. Okazuje się, że w tym roku inwestycji nie uda się zrealizować. Za to do jednostki zostanie zakupiony pojazd dla grupy ratownictwa wodnego.

Są pierwsze uwagi dotyczące planowanej budowy obwodnicy Nowego Żmigrodu
Po ujawnieniu przez powiat jasielski planów budowy obwodnicy Nowego Żmigrodu, w przestrzeni publicznej pojawiły się pierwsze opinie dotyczące wstępnej koncepcji przebiegu nowego odcinka drogi, który zgodnie z oczekiwaniami lokalnych władz odciąży centrum miejscowości od ruchu tranzytowego. Trasa mogłaby powstać przy wsparciu funduszy unijnych w ramach programu współpracy transgranicznej między Polską, a Słowacją.

„Nic dla siebie, wszystko dla innych”
Jaślanin Śp. Senator Stanisław Zając został pośmiertnie mianowany do stopnia Majora Wojska Polskiego. Uroczyste przekazanie aktu z rąk przedstawiciela Ministra Obrony Narodowej miało miejsce w minioną sobotę (25 bm.). Poprzedziła je modlitwa na grobie tragicznie zmarłego parlamentarzysty – jednej z ofiar katastrofy prezydenckiego samolotu pod Smoleńskiem w dniu 10 kwietnia 2010 roku.

Czeski Hodonin ucierpiał przez tornado. Partnerskie Jasło pomoże w odbudowie szkoły
Nauczone przykrymi doświadczeniami z przeszłości Jasło wyciąga pomocną dłoń do swojego zagranicznego partnera i zamierza przekazać bezzwrotną pomoc finansową na rzecz Hodonina. Społeczność czeskiej miejscowości mierzy się z tragicznymi skutkami działania niszczycielskiego tornada, które spowodowało ogromne spustoszenie w mieniu prywatnym oraz infrastrukturze publicznej.

Jasło: można będzie wyjść z pieskiem do parku czy na tereny rekreacyjne
Wkrótce z krajobrazu miasta znikną tabliczki zakazujące wprowadzanie zwierząt domowych na ogólnodostępne tereny zielone. Samorząd doprecyzowuje zapisy regulaminu utrzymania czystości i porządku na swoim terenie w taki sposób, aby umożliwić mieszkańcom wyprowadzanie swoich pupilów na spacer do parku czy w inne miejsca wypoczynku. Sprawa dzieli jaślan, wśród których są zarówno zwolennicy takich rozwiązań, jak również ci, którym przeszkadza obecność czworonogów w miejscach publicznych.

Jasło zainwestuje w ekologiczną infrastrukturę
Ponad trzy i pół miliona złotych będzie kosztowała realizacja inwestycji w zakresie zielono-niebieskiej infrastruktury na terenie miasta Jasła. W ramach projektu przewidziano rewitalizację wybranych ogólnodostępnych przestrzeni publicznych, w tym pasażu spacerowego przy kinie i placu „z kotwicą”, a także zakup zbiorników na wodę deszczową dla indywidualnych gospodarstw domowych.

Plac zabaw na Ogródku Jordanowskim ma być zmodernizowany
Samorząd Jasła planuje przeprowadzić do końca tego roku modernizację placu zabaw na terenie Ogródka Jordanowskiego. Środki niezbędne do realizacji tego zadania zostały zabezpieczone w budżecie miasta. Według zapowiedzi urzędników, wskutek rewitalizacji to miejsce będzie jeszcze bardziej atrakcyjne dla najmłodszego pokolenia jaślan, a w szczególności zapewni dostępność do urządzeń zabawowych dzieciom z niepełnosprawnością ruchową.

PAŹDZIERNIK

Radni gminy Nowy Żmigród jednym głosem za wstępną koncepcją obwodnicy tej miejscowości, ale z licznymi uwagami
Radni z Nowego Żmigrodu jednomyślnie zaopiniowali wstępną koncepcję przebiegu łącznika między drogami wojewódzkimi o numerach 992 i 993 w tej miejscowości. Jednocześnie na tym etapie prac przygotowawczych wnieśli szereg swoich uwag co do rozwiązań technicznych planowanej inwestycji.

Ewakuacja mieszkańców bloku przy ulicy Metzgera 10 w Jaśle
Zakończyła się już ewakuacja wszystkich mieszkańców budynku wielorodzinnego przy ulicy Metzgera 10. Podczas prac remontowych prowadzonych w znajdującym się na parterze lokalu usługowym doszło do naruszenia konstrukcji budynku, co spowodowało zagrożenie zawaleniem. Na miejscu pracują znaczne siły i środki straży pożarnej, a jak również pozostałe inspekcje, służby i straże.

Powiat przygotuje dokumentację przebudowy skrzyżowania ulicy Kasprowicza
Powiat jasielski przeznaczy środki finansowe na opracowanie dokumentacji technicznej dla zadania inwestycyjnego związanego z przebudową skrzyżowania ulicy Kasprowicza z drogą krajową nr 28. Starosta spogląda na inwestycję z optymizmem i spodziewa się, że realizacja wyczekiwanego przez kierowców rozwiązania nastąpi w miarę krótkim czasie.

Miasto Jasło ma nowego radnego
Mariusz Filip został zaprzysiężony na radnego Rady Miejskiej Jasła VIII kadencji.

„Polski Ład”: znana lista projektów z powiatu jasielskiego
Znane są już wyniki pilotażowego naboru wniosków w ramach Rządowego Programu Polski Ład. Na liście beneficjentów znajdują się wszystkie jednostki samorządu terytorialnego z terenu powiatu jasielskiego. Na realizację projektów strategicznych, których zadaniem jest wzrost rozwoju gospodarczego oraz poprawa jakości życia lokalnych społeczności, trafi blisko 82 miliony złotych.

Burmistrz Jasła o podjętych działaniach w związku z ewakuacją mieszkańców bloku przy ulicy Metzgera 10
Burmistrz Jasła Ryszard Pabian przedstawił dzisiaj radnym szczegółowy raport z podjętych przez samorząd miejski działań w związku z sytuacją kryzysową powstałą w budynku wielorodzinnym przy ulicy Metzgera 10. W opracowaniu jest kompleksowa ekspertyza dotycząca stanu technicznego obiektu. Wstępna ocena zakłada możliwość odtworzenia jego funkcji użytkowej, a tym samym możliwość powrotu lokatorów do swoich mieszkań. Pokrzywdzeni przez cały czas mogą liczyć na wszelką pomoc ze strony urzędników.

WOŚP zagra już po raz 30-sty! Także w Jaśle
Jasielskie Stowarzyszenie „CONSENSUS” po raz kolejny zarejestrowało już w Jaśle sztab Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Wszyscy, zarówno organizatorzy jak i wolontariusze przygotowują się na organizację jubileuszowego 30. Finału WOŚP, który odbędzie się 30 stycznia 2022 roku. Rejestracja chętnych na wolontariuszy rozpocznie się 8 listopada.

Osiedle Gamrat: w rejonie szkoły powstało bezpieczne przejście dla pieszych
Przejście dla pieszych znajdujące się w pobliżu szkoły na osiedlu Gamrat zostało wyposażone w inteligentny system ostrzegania kierowców przed osobami, które chcą przemieścić się z jednej strony jezdni na drugą. Dzięki zastosowanemu rozwiązaniu na odcinku drogi powiatowej relacji Jasło-Brzyska, na którym obserwuje się wzmożony przepływ pojazdów mechanicznych, z pewnością poprawi się bezpieczeństwo najmniej chronionych uczestników ruchu.

Pożar w budynku mieszkalnym przy ulicy Grunwaldzkiej
W jednym z budynków mieszkalnych przy ulicy Grunwaldzkiej w Jaśle doszło do pożaru. Na miejsce zdarzenia pracuje kilka zastępów straży pożarnej. Nad okolicą unosi się duże zadymienie. Jedna osoba wymagała pomocy medycznej. Trafiła pod opiekę personelu szpitala.

Przyjechał samochodem do komendy na przesłuchanie mając… 3 promile
Nietrzeźwy 46-latek przyjechał samochodem do Komendy Powiatowej Policji w Jaśle na przesłuchanie. Miał w organizmie 3 promile alkoholu. Za popełnione przestępstwo czeka go postępowanie karne.

LISTOPAD

Rekordowa kwesta na cmentarzu. Udało się zebrać ponad 18 tys. złotych
31 października i 1 listopada odbyła się trzynasta już kwesta na rzecz ratowania zabytków jasielskiej nekropolii.

JBO 2022 – znamy zwycięskie projekty
1459 głosów oddano na projekty zgłoszone do czwartej edycji Jasielskiego Budżetu Obywatelskiego. Największą liczbę głosów w kategorii projektów inwestycyjnych zdobył projekt „Zabawa bez barier! Muzyczno-integracyjny plac zabaw dla dzieci”, a w kategorii projektów nieinwestycyjnych projekt „Jasło aktywne i zdrowe! Warsztaty kulinarne i kreatywne animacje dla każdego”. Realizacja tych projektów, których łączna wartość wynosi 483 tys. zł, nastąpi w przyszłym roku.

Brzezówka: most, który połączył dwie sąsiednie gminy i dwa sąsiednie powiaty
Na ten moment mieszkańcy gminy Tarnowiec oraz gminy Jedlicze czekali od dekad. Dzisiaj spotkali się wspólnie na nowo wybudowanym moście nad rzeką Jasiołką w miejscowości Brzezówka, by wspólnie świętować zwieńczenie tej jakże niezwykle potrzebnej i ważnej inwestycji.

Narodowe Święto Niepodległości 2021 – tak uczcili je jaślanie
Mszą świętą w intencji Ojczyzny, odegraniem i odśpiewaniem hymnu państwowego, apelem pamięci oraz złożeniem symbolicznych wiązanek kwiatów pod Grobem Nieznanego Żołnierza w Parku Miejskim – w ten sposób społeczność Jasła uczciła 103. rocznicę odzyskania przez Polskę Niepodległości.

Ścieżki ekologiczne w Ogródku Jordanowskim już gotowe
W Ogródku Jordanowskim powstały trzy nowe ścieżki edukacyjno-ekologiczne, które zrealizowane zostały w ramach projektu „Rewitalizacja Miasta Jasła w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego”. Niestety jeszcze mieszkańcy nie zdążyli się z nimi zapoznać, a już niektóre elementy zostały zniszczone przez wandali.

Strażacy oraz mieszkańcy Wrocanki powitali wóz ratowniczo-gaśniczy
Społeczność Wrocanki miała dzisiaj okazję do świętowania. Miejscowa jednostka ochotniczej straży pożarnej wzbogaciła się właśnie o używany, ale w pełni sprawny ciężki samochód ratowniczo – gaśniczy, który był marzeniem miejscowych druhów od wielu lat. Symbolicznego aktu przekazania pojazdu, w obecności licznie przybyłych władz samorządowych, działaczy jednostek ochrony przeciwpożarowej z terenu gminy Tarnowiec oraz ościennych, a także mieszkańców miejscowości, dokonała poseł na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej Maria Kurowska.

Wzrośnie wynagrodzenie starosty jasielskiego oraz wysokość diet radnych
Wzrośnie wynagrodzenie starosty jasielskiego. Nową wysokość pensji szefa naszego powiatu ustalono głosami radnych PiS.

W jasielskich podstawówkach powstaną rządowe Laboratoria Przyszłości
Wszystkie jasielskie szkoły podstawowe prowadzone przez Miasto Jasło będą jeszcze w tym roku szkolnym wyposażone w nowoczesny sprzęt, niezbędny do prowadzenia zajęć tematycznych. Miasto Jasło otrzymało ponad 950 tys. zł, w ramach programu Laboratoria Przyszłości.

Pensja burmistrza Jasła w górę
Jasielscy radni podjęli uchwałę zmieniającą dotychczasowe wynagrodzenie burmistrza Ryszarda Pabiana. Przedłożona na dzisiejszą sesję propozycja w sprawie podniesienia kwoty miesięcznego uposażenia przysługującego gospodarzowi naszego miasta została zaakceptowana jednomyślnie.

Historyczna ścieżka edukacyjna w parku miejskim
W parku miejskim powstała edukacyjna ścieżka historyczna. Na tablicach informacyjnych znajdujących się wzdłuż istniejących alejek parkowych zamieszczone zostały ciekawe informacje obrazujące dzieje Jasła i jego historycznej zabudowy. W parku pojawiły się również gry edukacyjne dla młodszych jaślan, dodatkowo kupiono audio przewodniki, które będą wykorzystywane podczas spacerów po mieście.

Koncepcja odwodnienia strefy warzyckiej
Jednym z dwóch projektów, na które samorząd Jasła otrzymał zapewnienie finansowania z rządowego programu Polski Ład, jest wykonanie odwodnienia strefy przemysłowej położonej na obrzeżach miasta. Przygotowywane rozwiązanie ma skutecznie zabezpieczyć tereny położone wzdłuż ujścia potoku warzyckiego do rzeki Jasiołki przed ewentualnymi podtopieniami.

GRUDZIEŃ

Na Metzgera już bez utrudnień w ruchu
Przed południem wznowiono ruch na ulicy Metzgera w Jaśle. Czasowa blokada odcinka krajowej „28” przebiegającej przez nasze miasto była spowodowana zagrożeniem katastrofą budowlaną w jednym z budynków wielorodzinnych stojących w bezpośrednim pobliżu drogi. Na czas prowadzonych robót budowlanych związanych z przywróceniem obiektowi funkcji użytkowej wyznaczono objazdy.

Program współpracy miasta Jasła z NGO’sami na 2022 rok przyjęty
Radni miejscy przyjęli dokument regulujący cele i zasady współpracy z organizacjami pozarządowymi oraz innymi podmiotami wymienionymi w ustawie o działalności pożytku publicznego i wolontariacie na 2022 rok. Na wydatki związane z realizacją programu przewidziano środki w wysokości 2,5 miliona złotych.

Jasło: ulice miasta przyozdobione na święta
Mieszkańcy Jasła oraz goście odwiedzający nasze miasto mogą już poczuć atmosferę zbliżających się świąt. Na płycie Rynku stanęła choinka, zaś główne ciągi komunikacyjne przyozdobiono w iluminacje świetlne nawiązujące swoim charakterem do okresu Bożego Narodzenia i Nowego Roku. Radosny klimat mają również podtrzymać wydarzenia kulturalne przygotowane przez samorząd wspólnie z jego jednostkami organizacyjnymi.

Policjanci wyjaśniają okoliczności śmierci 71-letniej kobiety
Policjanci z jasielskiej komendy wyjaśniają okoliczności śmierci 71-letniej kobiety. Do zdarzenia doszło wczoraj w jednym z domów na terenie gminy Jasło. W związku ze zdarzeniem funkcjonariusze zatrzymali 45-letniego syna kobiety. Na miejscu zdarzenia pod nadzorem prokuratora pracowała ekipa dochodzeniowo-śledcza.

Upamiętniono bohaterską postawę załogi robotniczej Huty Szkła
Czterdzieści lat temu załoga miejscowej Huty Szkła podjęła strajk jako wyraz protestu przeciwko wprowadzeniu stanu wojennego w naszym kraju. Przyszłym pokoleniom jaślan o tamtych wydarzeniach będzie przypominać obelisk. Jego uroczystego odsłonięcia i poświęcenia dokonano we wtorkowe (14 bm.) popołudnie na skwerze przy ulicy Czackiego.

Zakończyła się odbudowa ulicy Mickiewicza po powodzi błyskawicznej
Zakończyły się prace przy odbudowie zniszczonego odcinka ulicy Mickiewicza na osiedlu Bryły po powodzi błyskawicznej, która w ubiegłym roku spowodowała ogromne straty w mieniu komunalnym na terenie miasta i powiatu jasielskiego. Wykonanie robót budowlanych potrzebnych do odtworzenia właściwego stanu technicznego jezdni wraz z infrastrukturą towarzyszącą było możliwe dzięki środkom pozyskanym z Funduszu Solidarności Unii Europejskiej. Dzisiaj starosta jasielski na specjalnie zorganizowanym spotkaniu podziękował wszystkim osobom zaangażowanym w realizację tej inwestycji.

Uchwalono budżet powiatu jasielskiego na 2022 rok
Rada Powiatu w Jaśle przyjęła w piątek uchwałę budżetową na 2022 rok. Dochody samorządu powiatowego zostały ustalone na poziomie 151,8 mln złotych. Zaś zaplanowane wydatki opiewają na kwotę 176,2 mln złotych. – Jest budżetem bardzo ambitnym, rozwojowym i wymagającym ciężkiej pracy. – ocenił starosta Adam Pawluś.

Podpisano umowę na wykonanie Koncepcji Programowej dla obwodnicy Jasła w ciągu DK 73
Podpisaliśmy umowę na wykonanie Koncepcji programowej (KP) dla budowy obwodnicy Jasła w ciągu drogi krajowej nr 73 (dł. ok. 6,6 km) wraz z rozbudową istniejącej DK73 (dł. ok. 2,5 km). Dokumentację w terminie 15 miesięcy za kwotę 6 649 084,80 zł opracuje firma Promost Consulting. Inwestycja realizowana jest w ramach rządowego Programu budowy 100 obwodnic na lata 2020-2030.

Budżet Miasta Jasła na 2022 rok przyjęty
Niemal 30 mln zł (29,8 zł) przeznaczonych zostanie na rozwój i inwestycje w tegorocznym budżecie Miasta Jasła. Największe wydatki, blisko 55 proc. całego budżetu miejskiego, pochłaniają oświata i pomoc społeczna (107,6 mln zł). Ogółem dochody przyszłorocznego budżetu wynoszą 181,9 mln zł, a wydatki 195,8 mln zł.

Budynek Komisariatu Policji w Nowym Żmigrodzie gotowy po generalnym remoncie
Zakończył się generalny remont budynku Komisariatu Policji w Nowym Żmigrodzie. Dzisiaj odbyło się jego uroczyste otwarcie z udziałem parlamentarzystów, władz samorządowych, duchowieństwa oraz policjantów. Z tej okazji miejscowi funkcjonariusze otrzymali do dyspozycji nowy pojazd służbowy, który ze względu na swoje walory techniczno – użytkowe ułatwi im pracę w trudno dostępnym terenie górskim.

Trzcinica: pieszy ucierpiał w wypadku na DK 28
Policjanci wyjaśniają okoliczności wypadku drogowego, do którego doszło wczoraj w Trzcinicy. Kierujący osobowym bmw potrącił przebiegającego przed jezdnię 46-letniego mężczyznę. Poszkodowany z obrażeniami został przewieziony szpitala. Kierujący pojazdem był trzeźwy.

(Zespół terazJaslo.pl)

SŁOWA KLUCZOWE

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.