Informacje

Wyciek gazu w Kątach koło Nowego Żmigrodu. Potrzebna była ewakuacja czterech osób

| FOT. © zdjęcie ilustrujące / terazJaslo.pl / Damian Palar

Przed godziną 18-stą do Stanowiska Kierowania Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Jaśle wpłynęło zgłoszenie pochodzące z miejscowości Kąty w gminie Nowy Żmigród, o prawdopodobnym wycieku gazu ziemnego z uszkodzonego gazociągu. Z uwagi na bliską odległość od zabudowań mieszkalnych trzeba było ewakuować mieszkańców.

Na miejsce zadysponowano niezbędne siły i środki, w tym: sekcję ratownictwa chemiczno-ekologicznego z Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej Państwowej Straży Pożarnej w Jaśle, zastęp z Ochotniczej Straży Pożarnej Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego w Skalniku, zastęp z Ochotniczej Straży Pożarnej w Kątach, Pogotowie Gazowe Polskiej Spółki Gazownictwa oraz patrol Policji.

Działania jednostek ochrony przeciwpożarowej w pierwszej fazie polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia przed dostępem osób postronnych, ograniczeniu skutków wycieku gazu oraz stałym monitorowaniu sytuacji.

Z uwagi na zaistniałe zagrożenie wybuchowe kierujący działaniami ratowniczymi zarządził ewakuację mieszkańców pobliskiego budynku mieszkalnego – jednego dziecka i trzech osób dorosłych. Na szczęście nikomu nic się nie stało.

Specjaliści dotarli już do uszkodzonego gazociągu i uszczelnili go.

Cała akcja trwała ponad dwie godziny.

W tym czasie do zabezpieczenia rejonu operacyjnego KP PSP w Jaśle wezwano zastęp z OSP KSRG w Skołyszynie.

(dapa)
d.palar@terazjaslo.pl

SŁOWA KLUCZOWE

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *