Informacje

VII edycja „Jasielskiej Ligi Naukowej z LOTOSEM” przeszła do historii

Zakończyła się siódma edycja „Jasielskiej Ligi Naukowej z LOTOSEM”. Dzisiaj uczniowie szkół podstawowych biorących udział w tym przedsięwzięciu oraz ich opiekunowie usłyszeli słowa podziękowania od władz miasta za zaangażowanie. Autorzy wyróżnionych projektów odebrali pamiątkowe dyplomy oraz nagrody rzeczowe. Natomiast zwycięski zespół otrzymał symboliczny czek opiewający na kwotę 150 tysięcy złotych. Nagroda pozwoli na utworzenie w jednej ze szkół nowoczesnej pracowni dydaktyczno – edukacyjnej.

W Jasielskim Domu Kultury ogłoszono wyniki realizowanego przez miasto programu edukacyjnego pod hasłem „Jasielska Liga Naukowa z LOTOSEM”. Rolę gospodarzy wydarzenia pełnili przedstawiciele władz samorządowych w osobach burmistrza Jasła Ryszarda Pabiana oraz jego dwóch zastępczyń Elwiry Musiałowicz-Czech i Małgorzaty Adamskiej-Chmiel.

Salę widowiskową zapełnili autorzy projektów naukowo – badawczych – uczniowie jasielskich szkół podstawowych wraz z opiekunami, dyrektorzy placówek oświatowych prowadzonych przez lokalny samorząd, rodzice oraz zaproszeni goście, wśród których znaleźli się społeczni partnerzy projektu m.in.: Jacek Gogola – prezes LOTOS Infrastruktura w Jaśle, Roman Kościow – przedstawiciel Grupy LOTOS, Mariusz Świątek – dyrektor Muzeum Regionalnego w Jaśle, Dorota Woźnica – dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Jaśle, Helena Gołębiowska – dyrektor Jasielskiego Domu Kultury, Krzysztof Topolski – Prezes Zarządu Towarzystwa Budownictwa Społecznego – Administratora Budynków Komunalnych sp. z o.o w Jaśle oraz radni Rady Miejskiej Jasła – Bogdan Ziemba i Kazimierz Mikrut.

Na wstępie uczestnicy obejrzeli krótki film przedstawiający wiodące założenia realizowanego od 2013 roku programu „Jasielska Liga Naukowa z LOTOSEM”.

Oficjalnego otwarcia gali finałowej VII edycji przedsięwzięcia dokonała Elwira Musiałowicz-Czech:

Przez te kilka lat ponad tysiąc dzieci uczestniczyło w czterystu projektach. Niektóre z nich nie tylko jednokrotnie. Tak dobrze im się wspólnie działało, że postanowiły brać udział powtórnie w grupach ligowych. Oczywiście, że najważniejszym aspektem „Jasielskiej Ligi Naukowej z LOTOSEM” jest fakt, że dzieci poznają nowe formy zgłębiania swojej wiedzy, ale też dobrej zabawy, bo bardzo chętnie spotykają się już po zakończeniu tych działań, aby dalej wspólnie drążyć pewne tematy rozpoczęte, ale też i te, które w trakcie działań nasuwają im się na myśl. Liczby też są ważne, kwoty też są ogromnie dla nas ważne. Dlatego z roku na rok serdecznie dziękujemy darczyńcom. Na początku była to Grupa LOTOS, teraz fundacja. Bardzo serdecznie im dziękujemy, bo dzięki temu wsparciu możemy rozwijać nadal zdolności naszych dzieci.

Zastępczyni burmistrza przypomniała, że po raz kolejny nagrodą główną dla zwycięskiego projektu jest bon opiewający na sporą kwotę finansową, który pozwoli w jednej ze szkół zaadoptować i wyposażyć pomieszczenia na nowoczesną pracownię dydaktyczno – naukową. Dziękowała przy tym Fundacji LOTOS, bez której wsparcia nie byłby możliwy rozwój dodatkowych kompetencji edukacyjnych u młodych mieszkańców naszego miasta.

Cieszę się, że dzieci z Zespołu Szkół Miejskich nr 3 mogą już korzystać z tej pierwszej pracowni. A która szkoła, które dzieci będą mogły korzystać z kolejnej pracowni i jaka to będzie pracownia? To wszystko jest jeszcze objęte tajemnicą dlatego zapraszam bardzo serdecznie do tego co będzie się zaraz działo, do trzymania kciuków, do wspierania młodzieży. Do zobaczenia w kolejnej edycji, bo umowa na kolejną edycję z Fundacją LOTOS została już podpisana. Tak naprawdę zaraz po rozpoczęciu szkoły we wrześniu podejmiemy kolejne działania. Życzę bardzo przyjemnych wrażeń i dużo emocji. – powiedziała Elwira Musiałowicz-Czech.

W dalszej części spotkania głos zabrał prezes LOTOS Infrastruktura w Jaśle. Podczas krótkiego wystąpienia Jacek Gogola podziękował wszystkim osobom zaangażowanym w organizację kolejnej edycji programu. Pogratulował również laureatom, wyróżnionym oraz pedagogom, którzy opiekowali się poszczególnymi zespołami ligowymi.

Jak podkreślił, dzięki wsparciu Grupy LOTOS działania te będą nadal kontynuowane w następnym roku szkolnym. – To jest niezwykle ważne, że uruchamiamy rozum, kreatywne myślenie, logikę, które coraz rzadziej są dzisiaj spotykane w świecie. Ważne, że to się dzieje w naszym mieście, w Jaśle, bo to też pokazuje potencjał tego miejsca. – powiedział Jacek Gogola. – Chciałem serdecznie podziękować wszystkim tym, którzy brali udział w tej siódmej edycji, pogratulować zwycięzcom i życzyć, aby kolejne edycje też przyniosły państwu satysfakcję. Ze strony LOTOS-u mogę powiedzieć, że LOTOS jest firmą, która widzi potrzebę wsparcia różnych projektów, w tym projektów edukacyjnych. Ale to nie tylko edukacja, to również szeroko rozumiana nauka, kultura, sztuka, sport. Mam tą przyjemność, że w ostatnich latach daje się to odczuć w Jaśle. Co prawda ostatnie dwa lata były latami, gdzie pandemia wymusiła na nas spotkania zdalne, ale mimo wszystko cały czas LOTOS uczestniczył w tym życiu naszej lokalnej społeczności. Mam nadzieję, że w kolejnych latach to również będzie kontynuowane.

Spostrzeżeniami oraz uwagami na temat VII edycji „Jasielskiej Ligi Naukowej z LOTOSEM” podzieliła się z zebranymi Aleksandra Dacyl – ekspert zewnętrzny powołany przez miasto Jasło do oceny realizowanych przez uczniów projektów.

Podsumowując wyniki kończącej się właśnie edycji sformułowała kilka wniosków oraz rekomendacji na przyszłość.

Na uwagę w tym miejscu zasługują słowa, że: „Jasielska Liga Naukowa na pewno jest w skali kraju unikatowym projektem edukacyjnym”.

Biorący udział w gali widzowie mogli na własne oczy zobaczyć rezultaty prac zespołów badawczych. Przed zgromadzoną publicznością wystąpili uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 4. Zadanie, z jakim zmierzyli się ósmoklasiści, to: „W jaki sposób pomóc niepełnosprawnym intelektualnie rówieśnikom zdobyć pasje i zainteresowania w szkole?”. Na scenie towarzyszyli im wyjątkowi goście – uczniowie Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Jaśle, którzy zostali zaproszeni przez swoich rówieśników do współudziału w tym projekcie. Prezentacja spotkała się z ciepłym przyjęciem audytorium i otrzymała gromkie brawa.

Kulminacyjnym punktem dzisiejszego wydarzenia było ogłoszenie wyników oraz wręczenie nagród rzeczowych dla autorów wyróżnionych projektów. W roku szkolnym 2021/2022 uczniowie szkół podstawowych miasta Jasła realizowali 26 projektów naukowo – badawczych.

W siódmej edycji triumfowali uczniowie Szkoły Podstawowej nr 2 z Oddziałami Dwujęzycznymi im. św. Jadwigi Królowej: Filip Hałucha, Jakub Reczek i Tymoteusz Kurek, którymi opiekowała się wicedyrektor Elżbieta Dubiel. Tytuł przygotowanego przez nich projektu brzmiał: „Chcieć to móc, więc stop i dość!”. W jaki sposób pomóc młodym jaślanom wyplątać się z sieci mowy nienawiści i dezinformacji?

Jako nagrodę główną zwycięska placówka oświatowa otrzymała symboliczny czek na kwotę 150 tysięcy złotych, co pozwoli na utworzenie w niej nowoczesnej pracowni dydaktyczno – edukacyjnej. Środki te posłużą zarówno na adaptację pomieszczeń, jak również na zakup specjalistycznego sprzętu i wyposażenia.

Do problematyki związanej z agresją i dezinformacją w Internecie odniósł się burmistrz Jasła Ryszard Pabian: – Rozwój technik informatycznych dał duże możliwości: możliwości poznawczych, możliwości dotarcia do różnego rodzaju wiedzy, ale też spowodował to zagrożenie, o którym mowa w Waszym projekcie. Tak naprawdę dostęp do tej techniki informatycznej spowodował, że w przestrzeni wirtualnej pojawiła się możliwość, tak naprawdę nie do końca, ale jednak anonimowego atakowania. Bez względu na to, ile w tym jest prawdy. Jeśli ktoś chce komuś sprawić krzywdę jest to w stanie zrobić. Stąd też liczę na Waszą współpracę, właśnie młodego pokolenia, bo to Wy możecie tę sytuację zmienić. Oczywiście z naszą pomocą. Jeszcze raz serdecznie Wam dziękuję za ten projekt, bo porusza bardzo istotny temat. Nie tylko dla Was, jako tych młodych, chociaż przede wszystkim, bo to Wy będziecie żyć jeszcze długie lata na tym świecie. I oby on się w najbliższych latach właśnie przez takie działania, jak Wasze, zmienił. Hejt dotyka wszystkich, nawet i burmistrza, a może szczególnie. Pewnie o tym wiecie przeglądając strony internetowe, gdzie tego typu ataki też Wam się pokazały. Dlatego też wierzę, że właśnie świadome odniesienie się do tego, co pojawia się w Internecie spowoduje, że tę sytuację wspólnie możemy poprawić.

Podsumowując działania w ramach „Jasielskiej Ligi Naukowej z LOTOSEM” burmistrz wyraził nadzieję, że projekt będzie kontynuowany w kolejnych latach.

Słyszeliśmy, że to już siódma edycja. Ona ewaluowała. To normalne, że każda przynosi nowe wyzwania, również teraz podejmujemy próbę wprowadzenia kolejnych zmian. Przed nami najbliższe dwa miesiące, bo mamy nadzieję we wrześniu ogłosić kolejną edycję. Wierzę, że uda nam się dopracować te szczegóły, aby ogłaszając konkurs uwzględnić te nowe pomysły, ale też uwzględnić uwagi pani ekspert, która mówiła co jest potrzebne. Tutaj na pewno jest bardzo ważne szkolenie osób, które są opiekunami. Tych pomysłów mogą być tysiące. Jak widać, efekty też mogą być zaskakujące i na tym nam zależy. Bardzo nam na tym zależy, aby to nie były tylko projekty dla projektów. Aby właśnie powodowały, że możemy coś dobrego robić. – dodał Pabian.

 DO POBRANIA: 
VII edycja JLN z LOTOSEM – wyniki (.pdf)

(dapa)
d.palar@terazjaslo.pl

SŁOWA KLUCZOWE

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *