Sport | rekreacja | turystyka

KK-T JDK i PTTK Jasło zapraszają na wędrówkę po Beskidzie Wyspowym

Klub Kulturalno-Turystyczny Jasielskiego Domu Kultury wspólnie z Polskim Towarzystwem Turystyczno Krajoznawczym Oddział Jasło organizuje – w sobotę, 23 lipca br. – wyjazd w niezwykle urozmaicony krajobrazowo zakątek Polski – Beskid Wyspowy.

Wędrówka przez „Beskidzkie wyspy pełne tajemnic i niespodzianek” około 14-kilometrową, średnio wymagającą trasą potrwa blisko 5 godzin. Przewodnikiem na szlaku prowadzącym z Młyńczysk (625 m n.p.m.) przez Modyń (1029 m n.p.m.) i Piechówkę (623 m n.p.m.) do Łącka (367 m n.p.m.) będzie Tomasz Wrona.

Beskid Wyspowy to część Beskidów Zachodnich położona pomiędzy doliną Raby a Kotliną Sądecką. Są to niezbyt wysokie, odosobnione góry, gdzie pomiędzy szczytami ciągną się doliny i głębokie przełęcze, w których często o poranku zalega mgła. Z tej mglistej gęstwiny wyłaniają się pojedyncze wierzchołki gór, położone blisko siebie, które wyglądają jak wyspy na bezkresnym morzu i stąd nazwa krainy. Najwyższym szczytem Beskidu Wyspowego jest Mogielnica (1170 m n.p.m.).

Młyńczyska (woj. małopolskie, pow. limanowski, gm. Łukawica) to wieś rozciągająca się na stokach Modyni, Cichonia, Ostrej i Jeżowej Wody. Znana jest z oryginalnej drogi krzyżowej i krzyża milenijnego oraz rozległej panoramy na Beskid Wyspowy oraz Beskid Sądecki z Przehybą i Koziarzem.

Modyń, nazwany przez turystów „górą zakochanych”, jest jednym z najwyższych szczytów w Beskidzie Wyspowym. Potężnie wypiętrzony nad otaczającymi dolinami potoków Zbludza i Jastrzębik, okazale prezentuje się od strony zachodniej. Jego czarna, zalesiona sylwetka przypomina grzbiet wieloryba. Na szczycie zbudowana została wieża widokowa, z której można podziwiać piękne widoki na Tatry, Gorce, Beskid Wyspowy i Sądecki.

Piechówka jest wierzchołkiem stanowiącym zakończenie grzbietu, który od szczytu Modyni przez małą Modyń i Piechówkę biegnie w kierunku południowo wschodnim i opada w widły Czarnej Wody i jej dopływu – Zakiczyńskiego Potoku.

Łącko (woj. małopolskie, pow. nowosądecki, gm. Łącko) jest malowniczą wsią o zabudowie małomiasteczkowej. Pod względem geograficznym leży w Beskidzie Wyspowym i w Beskidzie Sądeckim, u ujścia potoku Czarna Woda do rzeki Dunajec. Nazwa miejscowości wywodzi się od dużej ilości łąk znajdujących się na tym terenie.

***

Termin wycieczki: 23 lipca (sobota); wyjazd godz. 7.00 sprzed budynku JDK, powrót około godz. 21.00.
Koszt wycieczki: 130 zł (członkowie PTTK, młodzież do lat 16, posiadacze Karty Dużej Rodziny oraz Honorowi Dawcy Krwi – 120 zł).
Dzieci i młodzież do lat 18 mogą uczestniczyć w wycieczce wyłącznie pod opieką osoby dorosłej.
Zgłoszenia i wpłaty: zarząd Oddziału PTTK w Jaśle ul. Floriańska 15 (poniedziałek – piątek, w godz. 9.00 – 17.00).
Informacje w JDK: tel. 514 284 625.
Uwaga: obowiązuje ubiór turystyczny odpowiedni na zmienne warunki atmosferyczne.
Organizator zastrzega sobie prawo do zmiany trasy wycieczki oraz odwołania wyjazdu z przyczyn od niego niezależnych.

(JDK)

SŁOWA KLUCZOWE

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *