Informacje

Ostatni żołnierz września – wystawa o „Hubalu” w jasielskiej bibliotece

Miejska Biblioteka Publiczna w Jaśle zaprasza do obejrzenia wystawy „Ostatni żołnierz września – 125. rocznica urodzin mjr. Henryka Dobrzańskiego „Hubala”.

Rocznica urodzin mjr. Henryka Dobrzańskiego jest okazją do przypomnienia sylwetki tego niezwykle zasłużonego dla Polski żołnierza, który – jak pisali hubalczycy w komunikacie wydanym niedługo po śmierci swego dowódcy – „swej przysięgi żołnierskiej nie złamał i honoru żołnierza polskiego nie splamił”.

Henryk Dobrzański, urodzony w Jaśle, całe swoje dorosłe życie poświęcił służbie ojczyzny, walcząc na frontach I wojny światowej i wojny polsko-bolszewickiej. Kiedy wybuchła II wojna światowa, jako oficer Wojska Polskiego również stanął w obronie ojczyzny. Mimo rozkazu o kapitulacji nie złożył broni i kontynuował walkę.

Jan Józef Kasprzyk, Szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych, tak o nim powiedział:
„Major Henryk Dobrzański przeszedł do legendy jako ten, który uważał, że nic nie zwalnia go ze złożonej przysięgi wojskowej i w związku z tym, jak powiedział, nigdy »broni nie złoży i munduru nie zdejmie«. (…) Jednak, by zwycięstwo mogło nadejść, trzeba dalej walczyć i nosić polski mundur, który daje nadzieję na to, że »jeszcze Polska nie zginęła«. Był niezłomnym i wiernym do końca żołnierzem i oficerem polskim”.

Wystawa pokazuje nie tylko wojenną stronę życia legendarnego majora, ale także życie prywatne – historię rodu, dzieciństwo, które spędził w Pałacu Sroczyńskich, młodość, małżeństwo z Zofią Zakrzeńską, zabawy z córką Krystyną, bale, konkursy taneczne i jego wielką miłość do koni (reprezentował Polskę na zawodach hippicznych).

Wystawę można obejrzeć od 1 lipca do 15 września 2022 r. w godzinach otwarcia Biblioteki, ul. Kołłątaja 1, I piętro.

(MBP w Jaśle)

SŁOWA KLUCZOWE

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *