Kultura | rozrywka | edukacja

Klasyka z rockowym pazurem (zapowiedź)

Koncert Marka Piekarczyka

[AKTUALIZACJA: 13.09, godz. 16:30]
Komunikat JDK: z przykrością informujemy, że ze względu na niską frekwencję jesteśmy zmuszeni odwołać koncert Marka Piekarczyka z 17.09.2022 r. Mamy nadzieję na realizację tego koncertu w przyszłości. Przepraszamy wszystkich Fanów muzyki tego Artysty.

Marek Piekarczyk, wokalista TSA, juror w The Voice of Poland, trener pierwszej edycji The Voice Senior, wystąpi 17 września br. w Jasielskim Domu Kultury. Cena biletu – 80 zł. Rezerwacje przyjmowane są do 8 września br. osobiście w sekretariacie JDK lub pod numerem telefonu: 13 44 351 50.

Na koncert składają się najbardziej znane utwory z repertuaru TSA jak: „51”,„Marsz wilków”, „Chodzą ludzie”, piosenki pochodzące z historii polskiego bigbitu m.in. z repertuaru Tadeusza Nalepy, zespołu Niebiesko Czarni, Andrzeja Zauchy oraz zespołu Dżamble i Skaldowie oraz własne autorskie utwory muzyka.

Artyście towarzyszyć będzie kwartet smyczkowy: Jacek Bielecki (wiolonczela), Ada Kwaśniewicz (skrzypce), Karolina Drwięga (altówka), Aldona Trybulec (altówka), Tadeusz Apryjas (gitara) oraz Jacek Borowiecki (kajon). Znakomite, ciekawe aranżacje z pewnością przeniosą widza w świat historii czasami zapomnianej polskiej piosenki, która dzięki Markowi i jego zespołowi jest ciągle piękna, żywa i aktualna.

Marek Piekarczyk karierę muzyczną rozpoczął w 1969, występował w zespołach Biała 21, Cechy i Sektor A. Razem z Waldemarem Koperkiewiczem był także współzałożycielem zespołu Dwustan, Tristan i Izolda, który wykonywał poezję śpiewaną, zaś w 1973 roku, po przeprowadzce z Nowego Wiśnicza do Ciechanowa – grupy Monastyr, z którą występował do 1975 roku. Na początku lat 80. został wokalistą zespołu TSA. Od 1982 roku muzycy zaczęli wydawać płyty długogrające, a ich utwory zajmowały czołowe miejsca na listach przebojów. Po latach formacja została uznana za prekursora heavy metalu w Polsce. Wraz z zespołem, Piekarczyk dał ok. 1000 koncertów w Polsce, USA, Kanadzie, Belgii, Holandii, Czechosłowacji, Rosji, Francji, Finlandii, Litwie, Białorusi, Ukrainie i Niemczech.

W 1986 rozpoczął współpracę z Jerzym Gruzą i Teatrem Muzycznym w Gdyni, gdzie zagrał rolę Jezusa w rock-operze Jesus Christ Superstar. Zespół TSA był tam współtwórcą opracowania muzycznego i wykonywał z orkiestrą teatru wszystkie partie instrumentalne. Odbyło się ok. 200 spektakli w Polsce i za granicą (USA, Kanada, Finlandia, Rosja)., z których ostatni miał miejsce 4 czerwca 1999 w Gdyni na Skwerze Kościuszki dla wielotysięcznej widowni, z okazji przyjazdu papieża Jana Pawła II.

W latach 1990–1991 śpiewał w bocheńskim zespole Balls’ Power, z którym nagrał płytę pt. „XES”. W latach 1992–1998 mieszkał z rodziną w Nowym Jorku, gdzie, oprócz pracy w różnych zawodach, koncertował z miejscowymi artystami i występował na koncertach dla amerykańskiej Polonii. Po reaktywowaniu TSA w oryginalnym składzie został wokalistą i autorem tekstów z płyty „Proceder”, która ukazała się w kwietniu 2004. W marcu 2007 ukazała się płyta pt. „Yugopolis”, na której pojawiły się m.in. dwa utwory („Gdzie jest nasza miłość” i „Czy pamiętasz?”), współtworzone i zaśpiewane przez Piekarczyka. Płyta osiągnęła status złotej już w pierwszym dniu sprzedaży. W maju 2021 powrócił do nowo reaktywowanego TSA.

Marek Piekarczyk jest veganem, kocha prawdę, naturę i piękno w każdej postaci. Szanuje ludzi bez względu na to kim są i jakie mają poglądy, jest wrażliwy na ludzkie cierpienie i niesprawiedliwość, dlatego angażuje się również w akcje charytatywne. Pragnie aby świat był jednym wielkim oceanem miłości.

(JDK)

SŁOWA KLUCZOWE