Kultura | rozrywka | edukacja

Słowo (nie tylko) o Jakubie Szeli

- wykład Damiana Nowaka i spotkanie autorskie z Radkiem Rakiem w jasielskiej Bibliotece

W sobotę 1 października 2022 roku o 17:00, w ramach XVI Jasielskiego Festiwalu Literackiego, zapraszamy na spotkanie z Radkiem Rakiem, laureatem Literackiej Nagrody Nike za książkę „Baśń o wężowym sercu albo wtóre słowo o Jakóbie Szeli”.

Baśń wyrasta z legend, w które obrosła postać chłopskiego przywódcy – tych prawdziwych i tych stworzonych przez autora, opowiada o dobru i złu, które czają się w każdym z nas, o nierównych szansach, o Galicji i o Polsce. Z pewnością znajdzie się też przestrzeń na rozmowę o najnowszej powieści autora. Zanim spotkamy się z Radkiem Rakiem, już o 16:00 polecamy wykład Damiana Nowaka, kulturoznawcy i regionalisty, który przybliży nam historyczny kontekst książki Radka Raka i jego bohatera.

Radek Rak – pisarz i lekarz weterynarii. Za powieść „Baśń o wężowym sercu albo wtóre słowo o Jakóbie Szeli” otrzymał w 2020 roku Nagrodę Literacką Nike, Nagrodę im. Janusza A. Zajdla, Nagrodę im. Jerzego Żuławskiego oraz European Science Fiction Society Award w kategorii Best Written Work of Fiction. W tym roku ukazał się pierwszy tom jego nowej powieści fantasy „Agla”.

Damian Nowak – kulturoznawca, historyk, regionalista, adiunkt w Muzeum Ziemi Bieckiej w Bieczu, zajmuje się historią regionalną, historią Galicji oraz historią architektury (głównie cerkiewnej). Autor kilkudziesięciu publikacji: monografii, artykułów i studiów historyczno-architektonicznych. 

Wstęp na spotkanie jest bezpłatny. Miejska Biblioteka Publiczna w Jaśle, ul. Kołłątaja 1.

Partnerami projektu są: Młodzieżowy Dom Kultury w Jaśle, Ośrodek Edukacji Ekologicznej w Ożennej oraz I Liceum Ogólnokształcące w Jaśle.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

(MBP w Jaśle)

SŁOWA KLUCZOWE

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *