Informacje

Stadion w Czeluśnicy ma swojego patrona. Został nim wieloletni gospodarz gminy 📸

| FOT. © terazJaslo.pl / Damian Palar

W niedzielne popołudnie na stadionie piłkarsko – lekkoatletycznym w Czeluśnicy miała miejsce ceremonia nadania obiektowi imienia Jana Czubika – przedsiębiorcy, lokalnego społecznika oraz wieloletniego wójta gminy Tarnowiec. Uroczystość zgromadziła rodzinę i przyjaciół, władze samorządowe, działaczy sportowych oraz okolicznych mieszkańców. Gościem specjalnym wydarzenia był Grzegorz Lato, stukrotny reprezentant Polski w piłce nożnej, król strzelców Mundialu w 1974 roku.

Dzisiaj w Czeluśnicy niedaleko Jasła odbyła się impreza plenerowa pod hasłem „Sportowa niedziela w gminie Tarnowiec”, przygotowana przez Urząd Gminy Tarnowiec, Gminny Ośrodek Kultury w Tarnowcu, Gminną Komisję Rozwiązywania Problemów Alkoholowych i Przeciwdziałania Narkomanii, Szkołę Podstawową w Czeluśnicy, Uczniowski Klub Sportowy „Arka” w Umieszczu, Radę Sołecką i Koło Gospodyń Wiejskich w Czeluśnicy oraz Ochotnicze Straże Pożarne z terenu gminy Tarnowiec. W jej ramach odbyły się biegi uliczne w dwóch kategoriach wiekowych: open oraz grup młodszych. Z kolei na płycie stadionu piłkarskiego rozegrano mecz o mistrzostwo ligi okręgowej pomiędzy miejscową drużyną LKS Czeluśnica, a Zamczyskiem Mrukowa.

Pomiędzy poszczególnymi wydarzeniami sportowymi miała miejsce podniosła uroczystość związana z nadaniem stadionowi piłkarsko – lekkoatletycznemu imienia Jana Czubika, wieloletniego wójta gminy Tarnowiec, który zainicjował budowę kompleksu w Czeluśnicy.

Symboliczna ceremonia zgromadziła licznie zaproszonych gości, wśród których znaleźli się m.in. Poseł na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej Maria Kurowska, etatowy członek Zarządu Powiatu w Jaśle Jan Muzyka, rodzina śp. Jana Czubika – żona Jolanta, syn Jarosław wraz z żoną i synem, lokalni radni oraz mieszkańcy Czeluśnicy i okolicznych miejscowości.

Na wstępie wójt gminy Tarnowiec Wiktor Barański przybliżył sylwetkę śp. Jana Czubika oraz historię powstania kompleksu sportowego w Czeluśnicy.

Budowa stadionu rozpoczęła się 12 sierpnia 2019 roku, a zakończyła się 21 czerwca 2021 roku. Na inwestycję składają się: boisko piłkarskie z nawierzchnią naturalną, bieżnia lekkoatletyczna 400 metrów z czterema torami na okrężnej i sześcioma torami na prostej, skocznia do skoku wzwyż, do skoku w dal i trójskoku, rzutnia do pchnięcia kulą i dwie rzutnie do rzutu oszczepem, dwie trybuny oraz odgrodzona trybuna dla kibiców gości, dwie zadaszone ławki przeznaczone dla zawodników rezerwowych, parking z jedenastoma miejscami postojowymi dla samochodów i jednym miejscem dla autokaru, ogrodzeniem wokół całego obiektu o wysokości 1,8 m wraz z trzema bramkami wyjazdowymi, oświetlenie terenu, jak również zaplecze dla sportowców wraz z węzłem sanitarno-szatniowym.

Prace kosztowały ponad 4,5 mln złotych, przy czym gmina Tarnowiec otrzymała dofinansowanie z Ministerstwa Sportu i Turystyki w ramach programu rozwoju infrastruktury lekkoatletycznej w wysokości 2 mln złotych oraz dofinansowanie ze środków Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych w kwocie 600 tys. złotych.

Budowa stadionu lekkoatletycznego od lat była oczekiwana przez mieszkańców Czeluśnicy, jak i środowisko sportowe gminy Tarnowiec. W gminie bowiem nie było miejsca, które byłoby profesjonalną bazą do uprawiania dyscyplin lekkoatletycznych. Realizacja inwestycji przyczyni się do wzrostu aktywności fizycznej mieszkańców, pozwoli im realizować swoje pasje oraz przyczyni się do sukcesów sportowych. – powiedział Wiktor Barański.

Samorządowiec przypomniał, że jeszcze trzy lata wstecz w tym miejscu było zwykłe wiejskie boisko, na którym odbywały się rozgrywki piłkarskie, jednak bez żadnego zaplecza technicznego.

Dzisiaj ten obiekt wygląda zgoła odmiennie. To m.in. zasługa ówczesnego wójta Jana Czubika, który od dzisiaj oficjalnie patronuje stadionowi w Czeluśnicy.

Dzięki pracy tego człowieka mamy w pełni profesjonalny obiekt, który ma licencję związku lekkoatletycznego. Mogą odbywać się tutaj zawody rangi wojewódzkiej, a także ogólnopolskiej. Jest to przyczynek do dalszego rozwoju tego miejsca, ponieważ działka tutaj jest olbrzymia. Myślę, że my samorządowcy – ja i moi następcy – na pewno będą dbać o ten obiekt, będą go rozwijać, będą budować dalszą infrastrukturę, która będzie krzewić kulturę fizyczną na terenie gminy Tarnowiec i nie tylko, bo ten obiekt może służyć nie tylko nam, ale myślę, że powiatowi i szerzej. Będziemy się – jako samorządowcy – starać, żeby nie zepsuć tej idei, żeby ją dalej kultywować i rozszerzać. – podkreślił Wiktor Barański.

Prezes miejscowego klubu piłkarskiego Kazimierz Kozicki wyraził swoją radość, że po wielu latach starań doszło do budowy tak pięknego obiektu sportowego. Zaznaczył, że postawa życiowa wójta Jana Czubika jest symbolem do naśladowania.

Znaliśmy się wiele lat, a kiedy został wybrany wójtem gminy Tarnowiec namawiałem go do budowy szatni na tym stadionie. Rozmowy były konkretne. Mówił do mnie: „dobrze, ale wybudujmy stadion, a nie szatnię” dodając, że „muszą się skończyć czasy, gdzie nasza młodzież po ukończeniu szkół gminnych pierwszy raz w życiu widzi bieżnię tartanową po opuszczeniu gminy, podejmując naukę w nowym środowisku”. Mówił: „będę się starał o dotacje, a Ty daj mi słowo, że będziesz organizował sport”. Dałem słowo i słowa dotrzymuję. Nieugięta, charyzmatyczna postawa, z wizją budowy nowoczesnej, sprawnie działającej gminy popartej Jego ogromną wiedzą w wielu dziedzinach gwarantowała, że Jego plany będą realizowane. Wszystkim zebranym dziękuję za przybycie. Z wielkim szacunkiem zwracam się do rodziny pana Jana. Panu wójtowi Wiktorowi Barańskiemu oraz Radzie Gminy Tarnowiec dziękuję za podjęcie skutecznej inicjatywy nadania imienia Jana Czubika stadionowi piłkarsko – lekkoatletycznemu w Czeluśnicy. – powiedział.

Poseł na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej Maria Kurowska pogratulowała wszystkim osobom, które przyczyniły się do uhonorowania działalności samorządowej śp. Jana Czubika.

Pragnę nade wszystko podziękować zarówno obecnemu panu wójtowi Wiktorowi Barańskiemu, jak i Radzie Gminy na czele z panem przewodniczącym za to, że podjęli tą inicjatywę i ten stadion będzie miał imię Jana Czubika. – zaznaczyła na wstępie swojego wystąpienia parlamentarzystka. – Znałam pana Jana i wiem, że będąc człowiekiem światowym jednocześnie bardzo kochał swoją małą Ojczyznę jaką jest Czeluśnica i gmina Tarnowiec. Bardzo się starał, aby ta Jego mała Ojczyzna się rozwijała i aby ludziom żyło się w niej lepiej. Opowiadał nam o tym, że bardzo chciał, aby tutaj rozwinąć różnorakie gałęzie przemysłu, aby ludzie mieli pracę i spokojny byt. Rozpoczął budowę tego stadionu, a dokończył ją już następca. Myślę, że to jest dobry patron dla tego stadionu, pokazujący młodzieży, że trzeba pięknie pracować i pięknie żyć. Życzę, aby na tym stadionie zawsze była gra fair play i abyśmy wszyscy wzajemnie się szanowali, bo taką postawą cechował się pan Jan Czubik. – dodała.

Przewodniczący Michał Dłuski odczytał treść uchwały Rady Gminy Tarnowiec z dnia 8 września 2022 roku, na mocy której stadion piłkarsko – lekkoatletyczny w Czeluśnicy otrzymał imię Jana Czubika. Relację z sesji przeczytasz tutaj.

Głos zabrał również Jarosław Czubik: – Jest to wielki zaszczyt dla mojej rodziny, jak również dla mnie. Ten obiekt był oczkiem w głowie i jedną z najważniejszych inwestycji mojego taty. Sam, jako osoba związana ze sportem od młodych lat podkreślał zawsze jak ważny jest sport w wychowaniu dzieci i młodzieży nie tylko pod względem fizycznym, ale również w kształtowaniu charakteru.

Następnie dokonał symbolicznego odsłonięcia tablicy informacyjnej, na której widnieje imię Jego ojca.

Gościem specjalnym dzisiejszego wydarzenia był wielokrotny reprezentant Polski w piłce nożnej Grzegorz Lato.

 FOTOGALERIA: 

Jan Czubik patronem stadionu w Czeluśnicy

(dapa)
d.palar@terazjaslo.pl

SŁOWA KLUCZOWE

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *