Informacje

Nowe oblicze boiska przy I LO w Ja艣le 馃摳 馃攰

| FOT. 漏 terazJaslo.pl / Damian Palar

Kompleksowej przebudowie uleg艂o otoczenie przy budynku I Liceum Og贸lnokszta艂c膮cym w Ja艣le, na kt贸rym do tej pory istnia艂o asfaltowe pole do gry w pi艂k臋 no偶n膮 i koszyk贸wk臋. Spo艂eczno艣膰 szko艂y otrzyma艂a w艂a艣nie do dyspozycji nowoczesny kompleks, na kt贸ry sk艂ada si臋 boisko wielofunkcyjne przeznaczone do uprawiania kilku dyscyplin zespo艂owych wraz z ca艂膮 infrastruktur膮 towarzysz膮c膮. To ju偶 jedna z ostatnich szk贸艂 ponadpodstawowych funkcjonuj膮cych na terenie naszego miasta, przy kt贸rej brakowa艂o tego typu miejsca. Budowa niezb臋dnego dla aktywno艣ci m艂odzie偶y zaplecza sportowego to efekt dzia艂a艅 w艂adz powiatowych oraz pozyskanych przez nich na ten cel 艣rodk贸w z bud偶etu pa艅stwa.

Dzi臋ki przeprowadzonym pracom spo艂eczno艣膰 I Liceum Og贸lnokszta艂c膮cego im. kr贸la Stanis艂awa Leszczy艅skiego w Ja艣le zyska艂a profesjonalny obiekt sportowy wraz z niezb臋dnym wyposa偶eniem. Poprawa warunk贸w potrzebnych do realizacji zaj臋膰 z wychowania fizycznego na 艣wie偶ym powietrzu by艂a konieczna ju偶 od wielu lat na co wskazywa艂 stan infrastruktury przyszkolnego boiska. W miejscu zniszczonej nawierzchni asfaltowej, kt贸ra od dekad s艂u偶y艂a kolejnym uczniom, jak r贸wnie偶 m艂odzie偶y z pobliskich osiedli do gry w pi艂k臋 no偶n膮 oraz koszyk贸wk臋, zastosowano pod艂o偶e wykonane z tworzywa sztucznego. Ze wzgl臋du na swoje walory u偶ytkowe wykorzystany materia艂 b臋dzie bardziej bezpieczny dla 膰wicz膮cych na nim os贸b.

Kompleks s艂u偶y艂 b臋dzie, jak dotychczas, do gier zespo艂owych. Ponadto, dzi臋ki zastosowanej kolorystyce nawierzchni oraz uk艂adzie linii, jego mo偶liwo艣ci treningowe zwi臋ksz膮 si臋 o dodatkowe dyscypliny takie jak pi艂ka r臋czna, siatk贸wka czy badminton.

Obiekt wyposa偶ono w wysokie ogrodzenie, siatki zabezpieczaj膮ce przed wypadaniem pi艂ek na s膮siednie dzia艂ki, wybudowano schody terenowe oraz zamontowano maszty z o艣wietleniem co sprawi, 偶e lekcje na otwartej przestrzeni b臋d膮 mog艂y odbywa膰 si臋 niezale偶nie od panuj膮cej pory dnia.

Jak podkre艣li艂 starosta jasielski Adam Pawlu艣 podczas dzisiejszego uroczystego otwarcia boiska wielofunkcyjnego przy I Liceum Og贸lnokszta艂c膮cym im. kr贸la Stanis艂awa Leszczy艅skiego w Ja艣le, na takie rozwi膮zanie czekano w tym miejscu od wielu lat.

D艂ugo czekali艣my na ten moment, ale po raz kolejny nam si臋 uda艂o. Za prawie 800 tysi臋cy z艂otych zbudowali艣my obiekt, kt贸ry b臋dzie s艂u偶y艂 m艂odzie偶y. Do dobrej kondycji psychicznej niezb臋dna jest r贸wnie偶 dobra kondycja fizyczna. – podkre艣li艂 samorz膮dowiec.

Powiat jasielski skorzysta艂 z rz膮dowego programu 鈥濻portowa Polska鈥, z kt贸rego uda艂o si臋 pozyska膰 dofinansowanie na poziomie 50%. W ramach wieloletniego zadania inwestycyjnego pod nazw膮 鈥濨udowa infrastruktury sportowej jednostek o艣wiatowych powiatu jasielskiego鈥 przy kilku szko艂ach ponadpodstawowych, dla kt贸rych organem prowadz膮cym jest samorz膮d powiatowy, uda艂o si臋 przeprowadzi膰 kompleksow膮 modernizacj臋 zdegradowanych boisk i zast膮pi膰 je nowoczesnymi i w pe艂ni bezpiecznymi dla korzystaj膮cych z nich uczni贸w obiektami.

Starosta dzi臋kowa艂 za otrzymane wsparcie polskiemu rz膮dowi na czele z premierem Mateuszem Morawieckim oraz wszystkim polskim parlamentarzystom.

Polski rz膮d dba o rozw贸j infrastruktury sportowej. Dzi臋ki tym 艣rodkom zrealizowali艣my kolejne boisko. Pozosta艂o nam jeszcze jedno boisko, kt贸re jest w trakcie realizacji, a mianowicie przy Zespole Szk贸艂 nr 3, czyli 鈥濩hemiku鈥. Wszystkie nasze szko艂y ponadpodstawowe w powiecie jasielskim b臋d膮 mia艂y dobr膮 infrastruktur臋. Ale na tym nie koniec. Chc臋 powiedzie膰, 偶e Rada Powiatu i Zarz膮d prowadz膮 dzia艂ania do powo艂ania Regionalnego O艣rodka Sportu i Kultury w Trzcinicy. To jest wielkie wyzwanie, bardzo ryzykowne. Mamy 15 mln z艂otych na budow臋 krytej hali 30×50. To b臋dzie boisko do futsalu i wielu innych gier zespo艂owych. Do tego poprawiamy infrastruktur臋 noclegow膮. Obecny internat Zespo艂u Szk贸艂 w Trzcinicy jest w dosy膰 trudnym stanie, ale zrobimy go w standardzie hotelu trzygwiazdkowego. B臋dzie ponad dwie艣cie miejsc noclegowych, sala konferencyjna i inne atrakcje. Wi臋c ca艂y ten obiekt b臋dzie wygl膮da艂 zupe艂nie inaczej. To jest szansa na rozw贸j sportu w powiecie jasielskim. Chcemy, 偶eby m艂odzie偶 by艂a nie tylko silna duchem, ale r贸wnie偶 silna fizycznie. Ruchu nie da si臋 zast膮pi膰 tabletk膮. Dlatego apeluj臋 do nauczycieli, 偶eby m艂odzie偶 膰wiczy艂a, 偶eby to boisko nie sta艂o puste. Ono jest dobrze do艣wietlone wi臋c mam nadziej臋, 偶e b臋dzie s艂u偶y膰 nie tylko przez dzie艅, ale r贸wnie偶 i wieczorami. – powiedzia艂 starosta.

Umow臋 na realizacj臋 zadania pomi臋dzy inwestorem, a konsorcjum firm Bud-Mat Lucyna Matyja z Krynicy Zdroju i Bud-Mat Mateusz Matyja z Muszyny, zawarto w maju br. Roboty budowlane wykonano w bardzo szybkim tempie. Ich zwie艅czeniem jest moment oficjalnego przekazania obiektu do u偶ytkowania. Warto艣膰 tego przedsi臋wzi臋cia wynios艂a 783 840 z艂otych.

Starosta zaznaczy艂 ponadto, 偶e dzi臋ki racjonalnie prowadzonej dzia艂alno艣ci przez pracownik贸w Starostwa Powiatowego uda艂o si臋 znacz膮co obni偶y膰 koszty ca艂ego zadania.

Na obni偶k臋 koszt贸w wp艂yn臋艂a rozbi贸rka tego obiektu dokonana przez Powiatowy Zarz膮d Dr贸g. PZD zebra艂 ten asfalt i materia艂 z podbudowy. Jak b臋dziecie jecha膰 do 艢wi膮tkowej Wielkiej to na tej drodze jest asfalt z wszystkich boisk przy naszych szko艂ach ponadpodstawowych. Wydawa艂o si臋 niemo偶liwe, 偶e zrealizujemy t膮 drog臋, a zrealizowali艣my j膮 w艂a艣nie z destruktu i materia艂贸w, kt贸re zebrali艣my z boisk. Warto te偶 my艣le膰 w takim kontek艣cie. Jak realizujemy oddzia艂 psychiatryczny przy szpitalu to ziemia z wykop贸w posz艂a na nasypy do mostu w Przysiekach. W ten spos贸b 艂膮czymy inwestycje. W ten spos贸b staramy si臋 obni偶y膰 koszty. – podkre艣li艂.

Adam Pawlu艣 odczyta艂 okoliczno艣ciowy list skierowany do uczestnik贸w uroczysto艣ci przez Pos艂a do Parlamentu Europejskiego dr. Bogdana Rzo艅c臋, w kt贸rym napisa艂 m.in. 鈥濻erdecznie gratuluj臋 panu staro艣cie, dyrekcji szko艂y oraz wszystkim osobom i instytucjom, kt贸re przyczyni艂y si臋 do wzniesienia nowego obiektu wielofunkcyjnego. Dzi臋kuj臋 za podj臋ty trud i wysi艂ek organizacyjny, kt贸ry przyczynia si臋 do rozwoju kultury fizycznej mieszka艅c贸w naszego powiatu. 呕ycz臋, aby nowoczesny obiekt sportowy t臋tni艂 偶yciem ka偶dego dnia i by艂 miejscem narodzin wielu sportowych talent贸w, kt贸re w przysz艂o艣ci b臋d膮 przynosi膰 rado艣膰 i dum臋 naszemu regionowi. Serdecznie pozdrawiam wszystkich uczestnik贸w dzisiejszego wydarzenia i 偶ycz臋 wiele dobrego na ka偶dy nadchodz膮cy dzie艅.鈥

W dzisiejszym wydarzeniu wzi臋艂a udzia艂 pose艂 na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej Maria Kurowska. Podczas swojego wyst膮pienia gratulowa艂a kolejnego boiska przy szkole prowadzonej przez powiat jasielski. Chwali艂a tak偶e miejscowego starost臋 za prowadzone pod jego auspicjami inwestycje w r贸偶nych dziedzinach 偶ycia spo艂ecznego.

Pragn臋 pogratulowa膰 panu staro艣cie, bo wie艣膰 niesie, 偶e takiego starosty jeszcze w Ja艣le nie by艂o. Ci膮gle gdzie艣 wyrusza do Warszawy, bo wiadomo, 偶e z w艂asnych dochod贸w nie da艂by rady, aby to wszystko zrealizowa膰. Bardzo dzi臋kuj臋 panu staro艣cie za to zaanga偶owanie, 鈥瀖臋czenie鈥 tego rz膮du i parlamentarzyst贸w, aby te 艣rodki na kolejne obiekty pozyskiwa膰. – podkre艣li艂a.

Parlamentarzystka, kieruj膮c s艂owa do zgromadzonej m艂odzie偶y, z sentymentem odnios艂a si臋 do przeprowadzonej modernizacji boiska przyszkolnego.

Ile艣 lat temu, ale ju偶 nie b臋d臋 liczy膰 ile, te偶 膰wiczy艂am na tym boisku. Poniewa偶 kontynuuj膮c nauk臋 w technikum chemicznym w贸wczas nie mieli艣my szko艂y i w艂a艣nie w tym liceum mieli艣my zaj臋cia. Dlatego te偶 z tego boiska korzysta艂am. – powiedzia艂a. – Ale to jest niepor贸wnywalne co dzisiaj widz臋 z tym co by艂o kiedy艣. Je偶eli to by艂o asfaltowe to ju偶 by艂o dobrze. Natomiast by艂y gorsze boiska. Poprawia si臋 ten standard obiekt贸w powiatowych. Ale co z tego, gdyby艣cie Wy m艂odzi tutaj nie przychodzili, nie korzystali z tego boiska, nie rozwijali swoich r贸偶norakich zainteresowa艅 sportowych. Ja zawsze bardzo lubi艂am wuef, najbardziej to lubi艂am gra膰 w siatk贸wk臋, a ponadto ju偶 w doros艂ym 偶yciu sobie troch臋 postrzela艂am. Ale to ju偶 jest taki sport, kt贸rego tutaj nie b臋dziecie kontynuowa膰. Natomiast siatk贸wka jest pi臋kna, inne sporty te偶, dlatego zach臋cam Was do tego, bo potem pozostaj膮 na ca艂e 偶ycie mi艂e wspomnienia w艂a艣nie z tych wydarze艅 na boisku. Bo to na boisku zadzierzgamy te wi臋zy mi臋dzy sob膮, a rywalizacja pomaga nam nie tylko odnie艣膰 zwyci臋stwo. Nie o to chodzi, aby na tych boiskach odnosili艣my nieustannie zwyci臋stwa. Nie. Chodzi o to, aby艣my si臋 troch臋 sprawdzili, aby艣my te偶 prze偶yli troch臋 pora偶ek, kt贸re nas b臋d膮 hartowa膰 potem na troch臋 wi臋ksze pora偶ki, kt贸re spowoduj膮, 偶e nie b臋dziemy si臋 za艂amywa膰, b臋dziemy i艣膰 dalej a偶 do zwyci臋stwa. Przecie偶 do takiego zwyci臋stwa nad sob膮 te偶 powo艂a艂 nas B贸g. Tak wi臋c 偶ycz臋 Wam bardzo dobrych relacji na tym boisku. 呕ycz臋 Wam, aby艣cie dbali o w艂asn膮 t臋偶yzn臋 fizyczn膮, bo jest takie powiedzenie 鈥瀢 zdrowym ciele, zdrowy duch鈥. R贸wnolegle dbajmy i o ducha, i o cia艂o. Dobrych wynik贸w w nauce, dobrych sportowych zmaga艅 serdecznie wszystkim 偶ycz臋. – doda艂a.

Dyrektor szko艂y Jacek Nawrocki podkre艣li艂, 偶e dzisiejsza uroczysto艣膰 jest bardzo wa偶nym dniem w ponad 150-letniej historii I Liceum Og贸lnokszta艂c膮cego im. kr贸la Stanis艂awa Leszczy艅skiego w Ja艣le.

Nowe boisko wielofunkcyjne pozwoli na odbywanie zaj臋膰 z wychowania fizycznego w bezpiecznych i sprzyjaj膮cych warunkach. Przyczyni si臋 r贸wnie偶 do uatrakcyjnienia zaj臋膰 sportowych, a tym samym do zwi臋kszenia aktywno艣ci fizycznej i sprawno艣ci uczni贸w. Da r贸wnie偶 wi臋cej mo偶liwo艣ci do sp臋dzania aktywnie wolnego czasu. Sport jest bowiem bardzo wa偶n膮 cz臋艣ci膮 uczniowskiego 偶ycia. Uczy wsp贸艂pracy, pozwala odetchn膮膰 od pracy umys艂owej. Licz臋 r贸wnie偶 na to, 偶e oddanie do u偶ytku nowego boiska zaowocuje sukcesami naszych uczni贸w w zawodach sportowych organizowanych w naszym powiecie i wojew贸dztwie. – powiedzia艂.

W imieniu ca艂ej spo艂eczno艣ci szkolnej pragn臋 podzi臋kowa膰 Zarz膮dowi Powiatu na czele ze starost膮 Adamem Pawlusiem za wysi艂ki zwi膮zane z realizacj膮 tego przedsi臋wzi臋cia. Dzi臋kuj臋 za dzia艂ania zwie艅czone oddaniem do u偶ytku tego pi臋knego i nowoczesnego boiska sportowego. Pragn臋 podzi臋kowa膰 wszystkim, kt贸rzy w艂o偶yli wk艂ad w realizacj臋 tego projektu: parlamentarzystom, pracownikom Starostwa Powiatowego w Ja艣le, projektantom i wykonawcom. Dzi臋kujemy. – doda艂 Jacek Nawrocki.

Swojej rado艣ci nie kryje te偶 sama m艂odzie偶, kt贸ra na co dzie艅 b臋dzie korzysta膰 z nowoczesnej infrastruktury.

Jakub Szot, przewodnicz膮cy Samorz膮du Uczniowskiego przy I Liceum Og贸lnokszta艂c膮cym im. kr贸la Stanis艂awa Leszczy艅skiego w Ja艣le: – W imieniu ca艂ej spo艂eczno艣ci uczniowskiej I Liceum Og贸lnokszta艂c膮cego w Ja艣le chcia艂bym z艂o偶y膰 podzi臋kowania na r臋ce starosty Adama Pawlusia za wsparcie finansowe oraz realizacj臋 inwestycji budowy boiska wielofunkcyjnego przy naszym liceum. Bez w膮tpienia nowe boisko nie tylko uatrakcyjni lekcje wychowania fizycznego, ale tak偶e podniesie rol臋 sportu w codziennym 偶yciu moich kole偶anek i koleg贸w, kt贸rzy – jak zapewniam – ju偶 nie mog膮 doczeka膰 si臋 pierwszej lekcji wuefu na nowo otwartym boisku.

Kompleks po艣wi臋ci艂 ks. 艁ukasz 艢lusarczyk, wikariusz w Parafii Rzymskokatolickiej pw. 艣wi臋tego Stanis艂awa Biskupa i M臋czennika oraz szkolny katecheta.

 M脫WI Adam Pawlu艣, starosta jasielski: 

 

Damian Palar
d.palar@terazjaslo.pl

S艁OWA KLUCZOWE

Dodaj komentarz

Tw贸j adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola s膮 oznaczone *