Informacje

Ratownicy medyczni z Jasła i Nowego Żmigrodu odznaczeni przez Prezydenta RP 📸

| FOT. © terazJaslo.pl / Damian Palar

Zasłużeni pracownicy Samodzielnego Publicznego Pogotowia Ratunkowego w Krośnie otrzymali wysokie odznaczenia państwowe nadane przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej. Wśród wyróżnionych znaleźli się ratownicy medyczni dyżurujący na co dzień w zespołach ratownictwa medycznego na terenie powiatu jasielskiego.

Uroczystość nadania odznaczeń państwowych miała miejsce podczas Wojewódzkich Obchodów Dnia Ratownictwa Medycznego, które odbyły się dzisiaj w siedzibie Podkarpackiego Urzędu Wojewódzkiego w Rzeszowie. Tutaj obejrzysz zdjęcia z wydarzenia.

W spotkaniu wzięli udział lekarze, ratownicy medyczni, pielęgniarki i pielęgniarze, dyspozytorzy medyczni oraz koordynatorzy medyczni reprezentujący stacje ratownictwa medycznego z Rzeszowa, Przemyśla, Krosna, Sanoka i Mielca, dyspozytornię medyczną działającą przy Podkarpackim Urzędzie Wojewódzkim w Rzeszowie oraz podmioty lecznicze, w strukturach których funkcjonują szpitalne oddziały ratunkowe.

W wydarzeniu uczestniczyli również zaproszeni goście, m.in. Dyrektor Wydziału Ratownictwa Medycznego i Powiadamiania Ratunkowego Podkarpackiego Urzędu Wojewódzkiego w Rzeszowie Jakub Dzik, Podkarpacki Komendant Wojewódzki Państwowej Straży Pożarnej w Rzeszowie nadbryg. Andrzej Babiec, Zastępca Podkarpackiego Komendanta Wojewódzkiego Policji w Rzeszowie mł. insp. Jacek Juwa, Dyrektor Podkarpackiego Oddziału Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia w Rzeszowie Robert Bugaj, Prezes Bieszczadzkiego Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego Artur Szymański, Wiceprzewodniczący Sejmiku Województwa Podkarpackiego Jerzy Cypryś, samorządowcy oraz dyrektorzy stacji ratownictwa medycznego w Rzeszowie Andrzej Kwiatkowski, Przemyślu Rafał Kijanka, Krośnie Joanna Bukowczyk, Sanoku Beata Pieszczoch i Mielcu Grzegorz Gałuszka.

| FOT. © terazJaslo.pl / Damian Palar

Za zasługi w działalności społecznej na rzecz ochrony zdrowia publicznego i rozwój ratownictwa medycznego w naszym regionie przyznano m.in. Krzyże Zasługi oraz Medale „Za długoletnią służbę”, które zostały nadane postanowieniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy.

Z upoważnienia głowy państwa wręczyła je Wojewoda Podkarpacki Ewa Leniart.

Wśród wyróżnionych osób znaleźli się również ratownicy medyczni, którzy na co dzień dyżurują w zespołach ratownictwa medycznego w Jaśle i Nowym Żmigrodzie, podlegających Samodzielnemu Publicznemu Pogotowiu Ratunkowemu w Krośnie. Złote Medale „Za długoletnią służbę” otrzymali:

  • Antoni Biernacki – ratownik medyczny – kierowca specjalistycznego zespołu ratownictwa medycznego w Jaśle (40 lat pracy w zawodzie);
  • Wiesław Maślanka – ratownik medyczny – kierowca podstawowego zespołu ratownictwa medycznego w Jaśle (38 lat pracy w zawodzie);
  • Stanisław Hanas – ratownik medyczny – kierownik podstawowego zespołu ratownictwa medycznego w Nowym Żmigrodzie (33 lata pracy w zawodzie).
| Uhonorowani ratownicy medyczni z Jasła i Nowego Żmigrodu, FOT. © terazJaslo.pl / Damian Palar
| Ratownik medyczny Antoni Biernacki: – Serdecznie dziękuję wszystkim osobom, które przyczyniły się do tego, że miałem możliwość udziału w dzisiejszym święcie, w trakcie którego otrzymałem Złoty Medal „Za długoletnią służbę”. Odznaczenie, które odebrałem z rąk Wojewody Podkarpackiego Ewy Leniart, to dla mnie niezwykle cenne wyróżnienie. Jest mi bardzo miło, że doceniono moją czterdziestoletnią pracę na rzecz ratowania życia i zdrowia lokalnej społeczności. Szczególne ukłony kieruję do wszystkim pracowników ratownictwa medycznego, z którymi miałem przyjemność współpracować w czasie mojej aktywności zawodowej.
FOT. © terazJaslo.pl / Damian Palar

Pani Wojewoda podziękowała wszystkim pracownikom Państwowego Ratownictwa Medycznego za profesjonalizm jakim odznaczają się każdego dnia, ratując życie i zdrowie mieszkańców naszego regionu.

System Państwowego Ratownictwa Medycznego, który funkcjonuje w naszym województwie, to sprawny mechanizm, który działa wtedy kiedy pomoc człowiekowi w sytuacji bezpośredniego zagrożenia życia i zdrowia jest najbardziej potrzebna. Na jego dobre funkcjonowanie, na jego niezawodność, składa się wysiłek wielu osób: ratowników medycznych, lekarzy, osób pracujących bezpośrednio na SOR-ach, ale także dyrektorów kierujących poszczególnymi pogotowiami i wielu osób wypełniających funkcje administracyjne. Stworzenie odrębności zawodu i Dnia Ratownika to wyraz docenienia Państwa ze strony aparatu państwowego, który jest wdzięczny za ogrom pracy, wysiłek, ale też stres, który na co dzień Państwu towarzyszy jak rzadko któremu zawodowi wykonywanemu współcześnie. Chcemy w ten sposób, organizując Wojewódzkie Obchody Dnia Ratownictwa Medycznego, wyrazić wdzięczność dla każdego z Państwa. – powiedziała Ewa Leniart.

W ocenie pani wojewody przedstawiciele podkarpackich jednostek ochrony zdrowia zdali wzorowo egzamin ze swoich obowiązków służbowych w okresie pandemii koronawirusa oraz konfliktu wojennego na terenie Ukrainy.

| Wojewoda Podkarpacki Ewa Leniart, FOT. © terazJaslo.pl / Damian Palar

System Państwowego Ratownictwa Medycznego był w szczególny sposób doświadczony. Państwo pokazaliście nie tylko sprawność działania, determinację, ale rzeczywiście przysłużyliście się do tego, że z tych kryzysów wyszliśmy z bardzo dobrą opinią naszego regionu. Za to dzisiaj, przy tej okazji święta ratowników, chcę serdecznie podziękować. – zaznaczyła.

Zostały przekazane również życzenia od Sekretarza Stanu w Ministerstwie Zdrowia Waldemara Kraski, który bezpośrednio nadzoruje funkcjonowanie systemu Państwowego Ratownictwa Medycznego: – Raz jeszcze dziękując za Wasz trud i wysiłek, za serce wkładane w wykonywane obowiązki składam wszystkim serdeczne życzenia: wielu sukcesów, zarówno na szczeblu osobistym, jak i zawodowym, dużo zdrowia i siły do podejmowania codziennych wyzwań oraz satysfakcji dającej poczucie dobrze spełnionych obowiązków.

W województwie podkarpackim funkcjonuje 95 naziemnych zespołów ratownictwa medycznego, jeden lotniczy zespół ratownictwa medycznego w Sanoku oraz jeden sezonowy wodny zespół ratownictwa medycznego na Jeziorze Solińskim. Ich dysponentami jest konsorcjum, które tworzy pięć podmiotów: Wojewódzka Stacja Pogotowia Ratunkowego w Rzeszowie, Województwa Stacja Pogotowia Ratunkowego w Przemyślu, Samodzielne Publiczne Pogotowie Ratunkowe w Krośnie, Bieszczadzkie Pogotowie Ratunkowe w Sanoku i Podkarpacka Stacja Pogotowia Ratunkowego w Mielcu. Zespoły wykonują ustawowe zadania na podstawie zgłoszeń, które przyjmowane są przez jedną centralną dyspozytornię medyczną funkcjonującą w strukturach Podkarpackiego Urzędu Wojewódzkiego w Rzeszowie. W ubiegłym roku zrealizowano przeszło 143 tysiące zleceń. Ponadto w czternastu szpitalach publicznych w regionie działają całodobowo szpitalne oddziały ratunkowe.

| Pamiątkowa fotografia nagrodzonych pracowników Samodzielnego Publicznego Pogotowia Ratunkowego w Krośnie z Wojewodą Podkarpackim Ewą Leniart, FOT. © terazJaslo.pl / Damian Palar

(dapa)
d.palar@terazjaslo.pl

SŁOWA KLUCZOWE