Informacje

Jasielski szpital przekazał karetkę dla ukraińskich służb medycznych

| FOT. © terazJaslo.pl / Damian Palar

Z Jasła do Trościańca na Ukrainie trafi używana karetka sanitarna. Darowizna wspomoże działania tamtejszego szpitala, którego infrastruktura i wyposażenie uległo znacznemu zniszczeniu wskutek konfliktu zbrojnego toczącego się za naszą wschodnią granicą.

Trościaniec to niewielka miejscowość w obwodzie sumskim w północno-wschodniej części Ukrainy, położona około czterdzieści kilometrów od granicy państwowej z Rosją. Zamieszkuje ją około dwadzieścia tysięcy osób. Po wybuchu konfliktu zbrojnego 24 lutego przez blisko miesiąc znajdowała się pod okupacją. Zniszczeniu uległa infrastruktura publiczna, budynki mieszkalne, a śmierć poniosło 50 mieszkańców. Putinowscy zbrodniarze nie oszczędzili również obiektu szpitala miejskiego.

Wychodząc z pomocną dłonią naszym sąsiadom powiat jasielski podjął decyzję, aby przekazać w darowiźnie ambulans sanitarny o szacunkowej wartości ponad 42 tysięcy zlotych. To Mercedes Sprinter 316 CDI, napędzany silnikiem diesla, 163 KM, z manualną skrzynią biegów oraz napędem na tylne koła, co ułatwia poruszanie się po trudno dostępnym terenie.

Od 2009 roku samochód służył w strukturach Państwowego Ratownictwa Medycznego, później szpitalnego transportu sanitarnego. Na liczniku ma przejechane blisko 374 tysięcy kilometrów.

Pomimo swojego wieku oraz intensywnej eksploatacji jest wciąż sprawny, posiada ważne badania techniczne i ubezpieczenie.

| FOT. © terazJaslo.pl / Damian Palar
| FOT. © terazJaslo.pl / Damian Palar

Dyrektor Szpitala Specjalistycznego w Jaśle uważa, że będzie dobrze służył ukraińskim pacjentom.

Jest to ambulans wyposażony w nosze medyczne, instalację próżniową, koncentrator podgrzewania leków, jak również szafki na leki, które są odpowiednio zabezpieczone. Ten ambulans jest nie tylko do samego transportu, ale również do bezpiecznego leczenia pacjentów. On bardzo dobrze służył dla pacjentów z naszego terenu więc mamy nadzieję, że również będzie służył dla pacjentów tamtego szpitala. – powiedziała dyrektor Beata Trzop.

Na apel o pomoc mieszkańcom Trościańca odpowiedzieli również pracownicy Starostwa Powiatowego, Powiatowego Urzędu Pracy oraz Powiatowego Zarządu Dróg. Dzięki zebranym funduszom udało się zakupić dodatkowo pralkę, kuchenkę mikrofalową oraz niezbędne środki medyczne. Ponadto Gmina Osiek Jasielski podarowała dwie kompletnie wyposażone torby medyczne.

Ten samochód, jak również wszystkie sprzęty, które przekażemy, na pewno będą służyć mieszkańcom znajdującym się w trudnej sytuacji. Ponad miesiąc czasu Trościaniec był pod okupacją rosyjską. Zrabowali i zniszczyli dużo majątku. Jasło też było kiedyś zniszczone i my to rozumiemy. Współczujemy Wam, trzymajcie się aż do zwycięstwa. – powiedział starosta jasielski Adam Pawluś.

| FOT. © terazJaslo.pl / Damian Palar

Po dary przyjechał dzisiaj do Jasła osobiście mer Trościańca Jurij Bowa. Podziękował on mieszkańcom ziemi jasielskiej za okazywaną pomoc i wsparcie:

Bardzo dziękuję wszystkim Polakom za okazaną pomoc. Teraz na Ukrainie toczy się straszna wojna. Nasza miejscowość była przez 31 dni pod okupacją rosyjską. Była to ciężka okupacja. Wojsko rosyjskie, które do nas przyszło, zachowywało się jak Tatarzy. Rabowali wszystko – budynki, sklepy, administrację miasta, szkoły, rozwalili szpital. Wszystko, co służy rozwojowi miasta i co widzieli, od razu rabowali i niszczyli. W ich domyśle Ukraina nie powinna być wolna, powinna być pod rosyjską okupacją. Później przyszedłby czas na Litwę, Łotwę i inne kraje. Miałby się odrodzić związek radziecki. My nie chcemy tego, chcemy żyć w wolnym i spokojnym kraju. To jest trudna walka, bo mieliśmy mało sprzętu i ludzi w wojsku. Musieliśmy walczyć z okupantem. Ukraina pokazuje duży heroizm. Na jednego ukraińca „przypada” dwunastu żołnierzy rosyjskich. Jeden nasz czołg to dwanaście rosyjskich czołgów. To jest trudne. Dzięki całej Unii Europejskiej, Amerykanów, Polski jest duża pomoc wojsku i ludziom. Za to dziękuję. Dziękuję za to, że przyjęliście dużo naszych mieszkańców w tym trudnym czasie kiedy sytuacja była bardzo ciężka. Teraz jest czas, aby odbudować teren naszej Ukrainy. Miasto za miastem, wieś za wsią. Będzie to trudne, ale dążymy do obrony granicy naszej Ukrainy. Dzięki pomocy, która jest teraz od Unii Europejskiej i całego świata, damy radę. Nasze wojsko jest teraz silniejsze niż było przed 24 lutego. Walczymy o własny dom, o własne rodziny. Bardzo dziękuję wszystkim za to co zrobiliście dla Ukrainy nie tylko przez pierwszy miesiąc, dwa, ale do teraz.

O pomocy Ukrainie w szerszym kontekście mówił poseł do Parlamentu Europejskiego dr Bogdan Rzońca:

(dapa)
d.palar@terazjaslo.pl

SŁOWA KLUCZOWE

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *