Kultura | rozrywka | edukacja

Wystawa ilustracji Joli Richter-Magnuszewskiej

Miejska Biblioteka Publiczna w Jaśle zaprasza na wystawę ilustracji Joli Richter – Magnuszewskiej do książki „Cudowne lekarstwo i inne bajki ludowe. Podkarpacie” Joanny Papuzińskiej. Partnerem przedsięwzięcia jest Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi.

Jola Richter – Magnuszewska jest malarką, autorką i ilustratorką książek dla dzieci. Mieszka w malowniczym zakątku Beskidu Niskiego, gdzie wraz z mężem Maćkiem prowadzi pracownię „Z innej bajki”. Zilustrowała ponad 40 książek, wśród nich: „ABCadełko i inne zabawy”, „Rok na targu”, „Dzika książka o dzikach i o ich kuzynach”, za którą otrzymała Nagrodę Czytelników w konkursie „Przecinek i Kropka na Najpiękniejszą Książkę Dziecięcą 2020”.

Wystawa prezentuje w formie plakatowej ilustracje, jakie powstały do książki. Artystka znakomicie oddała wyjątkowy charakter podkarpackiej przyrody i kultury, także dzięki współpracy z muzeami kultury ludowej regionu: Muzeum Kultury Ludowej w Kolbuszowej, Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku, Muzeum Kultury Łemkowskiej w Zyndranowej. Dzięki temu ilustracje oddają styl lokalnych strojów ludowych, architektury oraz wnętrz.

Cudowne lekarstwo i inne bajki ludowe. Podkarpacie” – to zbiór opowieści z różnych rejonów Podkarpacia. Bajki opowiedziały ludowe bajarki z Podkarpacia: Stefania Buda, Anna Cieśla, Barbara Sroczyńska, Zofia Wydro. Autorka zbioru – Joanna Papuzińska przedstawiła je na nowo. Dzięki trawestacji znakomitej pisarki na literacki język, mamy możliwość ich poznania. Bajki te nawiązują do lokalnych legend, zwyczajów i tradycji, wprowadzają młodego czytelnika w magiczny świat ludowych bajań, pokazują jak wyglądało dawniej życie na podkarpackiej wsi.

Uzupełnieniem wydawnictwa jest mapka grup etnicznych zamieszkujących Podkarpacie: Lasowiaków, Rzeszowiaków, Bojków, Dolinian, Łemków i Pogórzan. Po każdym opowiadaniu jest słownik gwary. Ciekawostką są kody QR, umożliwiające wysłuchanie każdego opowiadania w gwarze.

Wydawcą książki jest Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi. Publikacja to pierwszy tom w ramach serii wydawniczej „Z Krainy Złotych Pól”, przybliżającej piękno polskiej kultury ludowej.

Wystawę można obejrzeć w holu Miejskiej Biblioteki Publicznej w Jaśle od 21 marca do 16 maja 2023 roku, w godzinach otwarcia Biblioteki.

(MBP w Jaśle)

SŁOWA KLUCZOWE

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *