Informacje

50 lat minęło

Pamiątkowa fotografia (fot. UMJ)
Pamiątkowa fotografia (fot. UMJ)

Dnia 3 kwietnia 2009 – zgodnie z postanowieniem Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej, Lecha Kaczyńskiego z dnia 3 lutego 2009 oraz w jego imieniu Burmistrz Miasta Jasła, Maria Kurowska, wręczyła ośmiu parom małżeńskim z miasta Jasła medale „Za Długoletnie Pożycie Małżeńskie”.

Odznaczenie to jest nagrodą dla osób, które przeżyły w jednym związku małżeńskim co najmniej 50 lat. Uroczyste spotkanie z Jubilatami odbyło się w Urzędzie Miasta Jasła. Dostojnych Jubilatów powitała Kierownik Urzędu Stanu Cywilnego – Elżbieta Stec, składając serdeczne gratulacje oraz przekazując wyrazy głębokiego uznania dla pięknej, ofiarnej miłości i wytrwałości w związku par, obchodzących „Złote Gody”.

Podczas piątkowej uroczystości uhonorowani zostali Państwo:
Helena i Kazimierz Dziobkowie
Zofia i Stanisław Korczykowscy
Wiktoria i Józef Kramzowie
Maria i Edward Nazgowiczowie
Zofia i Ryszard Opielowie
Maria i Julian Przewoźnikowie
Helena i Stanisław Słomscy
Irena i Franciszek Trzopowie

Po wręczeniu medali, dyplomów, kwiatów i drobnych upominków głos zabrała Burmistrz Maria Kurowska, dzieląc się z Jubilatami swoimi refleksjami związanymi z tak wspaniałą rocznicą, jaką są „Złote Gody” małżeństwa :

Pragnę serdecznie pogratulować Państwu tych 50 lat wspólnej życiowej drogi . Rzeczą wieląa, piękną i niezwykłą jest miłość małżeńska, która pozwala dzielić ze sobą wspólne życie tak długo, mimo różnych przeciwności losu, czy różnych życiowych zakrętów. Państwo jesteście świadkami tej miłości, która jedyna jest, która nie zna końca, zawsze cierpliwa, ciągle ufająca. Życzę Państwu wielu dalszych wspólnych lat, spędzonych w zdrowiu, szczęściu i miłości oraz abyście wszyscy tutaj zebrani mogli świętować kolejny jubileusz 75 – lecia pożycia małżeńskiego – powiedziała Burmistrz Maria Kurowska.

Następnie wzniesiony został toast tradycyjną lampką szampana. W dalszej części uroczystości, wszystkie pary małżeńskie, z głębokim wzruszeniem dzieliły się swoimi wspomnieniami i przeżyciami jakich dotąd doświadczyły, będąc tak długo razem. Wspomnienia Jubilatów oparte były przede wszystkim na chwilach radosnych i szczęśliwych, gdyż wszyscy zgodnie potwierdzili, że należy głównie wracać myślami do tego co dobre, natomiast nie należy rozpamiętywać tego co było złe i przykre, choć i takie momenty w życiu każdej pary bywały. Jubilaci opowiadali dumnie o swoich rodzinach, dzieciach, wnukach, a nawet prawnukach, o swoim dotychczasowym życiu, zainteresowaniach, o pracy zawodowej, czyli o tym wszystkim, czego doświadczyli przez ostatnich kilkadziesiąt lat.

Na zakończenie uroczystości Jubilaci serdecznie podziękowali za możliwość spotkania, dzięki któremu mogli wszyscy wspólnie wrócić myślami 50 lat wstecz, kiedy to składali sobie przysięgę małżeńską, w której wytrwali po dzień dzisiejszy.

(UMJ)

SŁOWA KLUCZOWE