Kultura | rozrywka | edukacja

Jasło na kulturalnej mapie Polski

Agnieszka Dąbrowska – klarnecistka, uczennica Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej II stopnia w Białymstoku zdobyła Grand Prix IV Ogólnopolskiego Konkursu Młodych Instrumentalistów im. Stefanii Woytowicz, który odbył się 23-24 kwietnia br.

W konkursie brawurowo wykonała utwory A. Szałowskiego Sonatina cz. III i Ch. Widora Introdukcja i Rondo. Oprócz głównej nagrody konkursowej białostoczanka zdobyła również I nagrodę w kategorii instrumentów dętych.

Uwielbiam grać dla ludzi. Staram się swoim wykonaniem muzycznym, swoją grą pobudzić słuchaczy do wyższych uczuć, refleksji. To jest dla mnie najważniejsze w muzyce. Tym bardziej cieszy mnie zdobyta nagroda, a Gran Prix jest dla mnie niezwykłym wyróżnieniem – powiedziała po koncercie laureatów Agnieszka Dąbrowska.

W konkursie, zorganizowanym przez Jasielski Dom Kultury i Państwową Szkołę Muzyczną I st. im. Witolda Lutosławskiego w Jaśle, udział wzięło 93 instrumentalistów z całej Polski, którzy rywalizowali w trzech kategoriach: instrumenty dęte i akordeon; fortepian; instrumenty smyczkowe i szarpane. Jury w składzie: prof. Ewa Bukojemska, prof. Paweł Głombik, prof. Andrzej Godek, prof. Roman Gryń, ad. Krzysztof Latała, prof. Jerzy Mądrawski, ad. Kazimierz Skowronek przyznało w sumie 40 nagród i wyróżnień.

W I kategorii wiekowej I nagrody otrzymali Michał Dybaś (trąbka z PSM I st. w Jaśle) i Łukasz Pawlikowski (wiolonczela z PSM II st. w Krakowie), II nagrody zdobyli Jan Chłap (flet z ZSM w Krośnie) oraz Robert Maciejowski (fortepian z OSM w Tarnowie). III nagrody przypadły Piotrowi Larze (fortepian z PSM I st. w Wieliczce) i Zuzannie Walczyk (gitara z PSM I st. w Jaśle). Nagrodzeni w II kategorii to: Sebastian Portka (trąbka z PSM I i II st. w Zamościu) oraz Weronika Dziadek (skrzypce z POSM w Katowicach), którzy otrzymali I nagrody, Mateusz Perz (fortepian z PSM I i II st. w Nowym Sączu), który zajął II miejsce, natomiast III nagrody zdobyli Kuba Niewczas (akordeon z PSM I st. w Starachowicach), Kacper Sokołowski (obój z OSM II st. w Białymstoku) i Łukasz Sokołowski (gitara z Pryw. SM I i II st. w Jaśle). Finaliści III kategorii to: Agnieszka Dąbrowska (klarnet z OSM II st. w Białymstoku) i Maciej Jaroń (skrzypce z PSM I i II st. w Kielcach) – I nagrody. Joanna Monachowicz (obój z OSM II st. w Białymstoku), Aleksandra Pechytiak (flet z OSM I i II st. we Wrocławiu), Krzysztof Dziurbiel (fortepian z PSM I i II st. w Nowym Sączu) oraz Aleksandra Mysłek (fortepian z ZPSM nr 4 w Warszawie) – II nagrody i Piotr Gruszecki (saksofon z PSM I i II st. w Mielcu) – III nagroda.

Poproszony o kilka słów podsumowania prof. Roman Gryń z Akademii Muzycznej w Poznaniu powiedział: – Konkursy są wyzwaniem dla młodzieży, ponieważ wymagają nakładu pracy i konfrontacji. Czasami ktoś przyjeżdża po laury, a powinien przyjeżdżać po naukę. Warto zapamiętać taką maksymę „Nie ma błędów, są tylko lekcje”. Wartości tego jasielskiego konkursu nie da się przecenić. Jest to świetna promocja miasta. Jasło istnieje teraz na kulturalnej mapie Polski.

W ramach jasielskiego konkursu młodych instrumentalistów wysłuchać można było koncertu w wirtuozowskim wykonaniu Kai Danczowskiej (skrzypce) oraz Justyny Danczowskiej (fortepian). Z kolei miłośnicy muzyki dawnej mogli delektować się tego rodzaju muzyką zaprezentowaną przez mistrzynię klawesynu – Elżbietę Stefańską i Zespół Instrumentów Dawnych. Podsumowaniem konkursu był koncert laureatów, w którym wystąpiło 13 nagrodzonych instrumentalistów.

Konkurs odbywał się pod patronatem Burmistrz Miasta Jasła, Marii Kurowskiej.

(JDK)

SŁOWA KLUCZOWE