Kultura | rozrywka | edukacja

Literacko i filmowo – Międzynarodowy Dzień Książki (zapowiedź)

Miejska Biblioteka Publiczna w Jaśle od wielu lat przybliża jaślanom współczesną literaturę polską. 23 kwietnia z okazji Międzynarodowego Dnia Książki i Praw Autorskich w ramach IV Festiwalu Poezji i Prozy zapraszamy na literacko-filmowe atrakcje kulturalne, które zapowiadają się szczególnie interesująco.

Przed południem o godz. 9.30 odbędzie się promocja antologii „Zaraz wracam: premiera” z udziałem Marty Mizuro, współredaktorki wydawnictwa. Antologia zawiera opowiadania czołowych polskich prozaików. Należą do nich m.in. O. Tokarczuk, A. Stasiuk, M. Szczygieł, P. Huelle czy J. Pilch. Książka traktuje o tym, jak oswoić i zrozumieć obcość. Przez J. Andruchowycza została nazwana „antologią obcości”. Marta Mizuro jest krytykiem literackim. Recenzje książek pisze do takich czasopism jak „Zwierciadło”, „Odra”.

O godz. 17.00 w jasielskim kinie „Syrena” odbędzie się projekcja filmu „Senność” w reżyserii Magdaleny Piekorz. Scenariusz powstał na podstawie książki Wojciecha Kuczoka, pod tym samym tytułem. Jest to drugi po „Gnoju” wspólny projekt artystów. Po projekcji odbędzie się spotkanie z Wojciechem Kuczokiem, który opowie m.in. o kulisach powstania filmu. „Senność”, to powieść o niemocy twórczej i emocjonalnej pustce. Bohaterowie usiłują wyjść z zaklętego kręgu codzienności i własnego egoizmu. Aby się obudzić, muszą nauczyć się kochać. Wcześniejsze powieści W. Kuczoka to m.in. : „Szkieleciarki”, „Gnój”, „Widmokrąg”. Pisarz jest laureatem Nagrody Literackiej Nike i Paszportu Polityki. Współpracuje z „Tygodnikiem Powszechnym” i miesięcznikiem „Kino”.

Projekt Festiwal Poezji i Prozy – edycja IV realizowany jest ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Krystyna Ziemba | MBP w Jaśle

SŁOWA KLUCZOWE