Kultura | rozrywka | edukacja

Los bez patosu czyli syberyjskie reminiscencje (zapowiedź)

Miejska Biblioteka Publiczna w Jaśle i Związek Sybiraków Koło Terenowe w Jaśle zapraszają na kolejne spotkanie z syberyjskimi zesłańcami.

Spotkania organizowane w jasielskiej bibliotece towarzyszą wystawie „Nasze jasielskie korzenie – Sybiracy”. Tym razem gościem będzie Barbara Powroźnik, autorka wstrząsających wspomnień „Między nocą rozpaczy a świtem nadziei” oraz wydaną z Jerzym Bernhardtem „Idziem od Międzygórza poprzez Sybir, po Jasło i Olsztyn”.

Barbara Powroźnik urodziła się 10 października 1929 roku w osadzie wojskowej Międzygórze na Nowogródczyźnie, gdzie rodzice Franciszek i Apolonia Bilewiczowie pracowali w nowoczesnym gospodarstwie z przydziału wojskowego. Jako mała dziewczynka wraz z rodziną została wywieziona na Syberię w lutym 1940 r. do posiołka Uksor w obwodzie Archangielskim, zaś w lipcu 1944 r. rodzinę przesiedlono na Ukrainę, do Kirowogradskoj obłasti. Po sześciu latach tułaczki wróciła do Polski w marcu 1946 r.

Jej wspomnienia pisane przejmującym językiem są świadectwem losu zesłańca. Relacje te, choć pozbawione patosu, wywołują w czytelniku silne emocje. Poruszająca jest historia obrazu Ostrobramskiej Madonny, który matka autorki wzięła na tułaczkę. „Wspomnienia te zawierają nie tylko historię jednej rodziny, ale głęboką prawdę o uczuciach wygnańców z tamtych lat, żrącej nostalgii, rozpaczy, nadziei, wierze w powrót do utraconego raju”.

Spotkanie odbędzie się 16 kwietnia w Miejskiej Bibliotece Publicznej Jaśle, ul. Kołłątaja 1, godz. 9.00

Krystyna Ziemba | MBP w Jaśle

SŁOWA KLUCZOWE