Na drogach

„Majowy weekend 2009” na drogach Podkarpacia

Na drogach pojawi się więcej policyjnych patroli (fot. Damian Palar)
Na drogach pojawi się więcej policyjnych patroli (fot. Damian Palar)

Policjanci rozpoczynają działania „Majowy Weekend 2009”. W tym roku akcja potrwa od 30 kwietnia do 4 maja. Funkcjonariusze zadbają o bezpieczeństwo wypoczywających na Podkarpaciu i podróżujących drogami naszego województwa.

W tych dniach spodziewać się można większego niż zwykle ruchu na drogach. Wiele osób wybierze się na majówki – samochodem lub rowerem. Pojawią się również mniej doświadczeni kierowcy, dlatego nad bezpieczeństwem podróżnych czuwać będą policjanci. Zadbają, aby ruch pojazdów odbywał się płynnie, a jeśli będzie taka potrzeba będą ręcznie kierować ruchem. Szczególną uwagę funkcjonariusze zwracać będą na przypadki nieprawidłowego wyprzedzania, ale też na stan trzeźwości kierowców.

Podczas majowych wyjazdów pamiętajmy o cierpliwości i życzliwości wobec innych użytkowników dróg. Nie nadużywajmy sygnału dźwiękowego, nie spychajmy z drogi, agresja może mieć wpływ na błąd niepewnego swych poczynań kierowcy. Pamiętajmy, że każdy, kto wsiada do samochodu, przed rozpoczęciem jazdy zapina pas bezpieczeństwa. Natomiast pociechy w wieku do 12 lat, które mają do 150 cm wzrostu przewozimy w fotelikach ochronnych lub na specjalnych podstawkach. Dzieci mają być przypięte pasami bezpieczeństwa.

W czasie majowego weekendu policjanci będą też walczyć z drogowymi piratami. Do służby skierowane zostaną nieoznakowane radiowozy wyposażone w wideorejestratory, korzystać będą również z fotoradarów. W miejscach szczególnie niebezbiecznych kontrole prędkości będą ustawiane kaskadowo.

Policyjne patrole pojawią się także w miejscowościach, które od lat cieszą się popularnością wśród turystów. Zadbają, by nikt nie zakłócał porządku i spokoju w czasie wypoczynku.

UWAGA!

W związku ze Świętami Państwowymi przypadającymi w dniach 1 i 3 maja obowiązywać będzie zakaz ruchu na drogach pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej przekraczającej 12 ton z wyłączeniem autobusów. Zakaz będzie obowiązywać w dniach:

– 30 kwietnia 2009 r. w godz. 18-22,
– 1 maja 2009 r. od godz. 8 do 22,
– 2 maja 2009 r. w godz. 18-22,
– 3 maja 2009 r. od godz. 8 do 22.

(KWP w Rzeszowie)

SŁOWA KLUCZOWE